fbpx

EU vs. Czexit, východ vs. západ, sluníčkáři vs. slušní Češi, Ortel vs. Banga. Zdá se, že politická diskuze se přenesela z tradičního „pravice proti levici“ někam jinam. Je to samozřejmě dáno současnými problémy, které se ve světě odehrávají, i tím, že ANO pokrývá pravici, střed i levici – podle toho, kde zrovna potřeba, aby „bylo líp“.

Nevěřím však, že souboj pravice a levice je u konce. Jenomže, zatímco levice je z mého pohledu dobře vyprofilovaná (ČSSD, KSČM), tak pravice tápe. Volby dopadly tragicky a bylo jasné, že je potřeba něco udělat. Proto přišel Kalousek po krajských volbách s myšlenkou pravicového bloku (blbost, viz konec stránky). Který se nejdřív neujal, pak to vypadalo, že by to mohlo dopadnout a teď je to (praděpodobně) úplně mrtvý projekt.

Takže se pojdmě podívat, co pravice dělá, aby se opět stala relevantní?

NIC. Díky za čtění, čau příště.

Ok, to by bylo docela přísné. Pojďme se na to podívat podrobněji. ODS měla meeting, kde se reflektovaly výsledky krajských voleb (super, možná to chtělo trochu dřívější zamyšlení, ale fajn). No a potom přišla tiskovka, kde vedení ODS představilo vskutku geniální program (program? vizi? prioritní oblasti? nikdo neví, co to vlastně je) pro příští volby! Pokud jste ten klenot dvouminutového brainstormingu ještě neviděli, tak níže můžete:

Já tleskám! ODS chce bojovat proti „levicově-populistické“ vládě tím, že představí program, který by se dal shrnout do slov „Ano, bude líp“. Jaktože bude líp? To ještě nevíme, ale počkejte si do jara a pak vám to asi řekneme. PECKA! Tak pokud nic nemáte, tak proč s tím vystupujete? Nebo já tomu asi nerozumím. Je to určitě alternativa k ostatním stranám, které chtějí slabou ekonomiku a nekvalitní vzdělávání!

Btw vtipná situace přichází zejména v otázce školství, kdy hlavního poradce dělá Václav Klaus mladší, který se zbytkem strany rozchází v zásadních otázkách (odchod z EU).

Fiala na tiskovce naštěstí nebyl sám, spolu s ním tam byla i první místopředsedkyně Alexandra Udženija a řadový místopředseda Martin Kupka (alespoň myslím, že to byli oni, nikdy jsem je neviděl a jméno 1. místopředsedkyně jsem poprvé slyšel v souvilosti s EET, když získávala levné body na demontraci proti EET). Pokud vám tyto jména taky nic neříkají, tak vězte, že Kupka je ve vedení strany od roku 2014, Udženija pak od ledna 2016 (jn, to už je celkem dlouhá doba). Abych ODS jen nehanil, to co říká Fiala, většinou dává smysl, ale bohužel sám to prostě nedá.

Takže pokračování na jaře?

No a po hegemonu na pravici – ODS (ale no tak, hegemon? vážně? :D), tady máme i druhou stranu – TOP 09. Tak tam proběhla hned po volbách opravdu „velká sebereflexe“, kdy si Kalousek nechal od strany potvrdit, že ho pořád chtějí jako předsedu. Ok, většina lidí ho chtěla, takže setrval. A co teď?

No jasně! Lidi TOP 09 vyčítají, že mají program Antibabiš a de facto nemají vlastní směr. Proto se strana zachovala geniálně, přestala útočit na Babiše a začala brojit proti EET! Wait, what?!  Tak jsme se daleko neposunuli, bohužel.

Podle mě přijímací pohovor do TOP 09 vypadá nějak takhle:

topka2

Jediné pozitivní téma, které TOP 09 v poslední době přinesla, byly narozeniny Karla Schwarzenberga. Díky bohu za ně a všechno nejlepší Karle, Vaše lehkost a charisma chybí.

Takže tak je na tom naše pravice! Ještě tu máme Svobodné, kterým teda odstoupil předseda Mach, v podstatě jediný člověk, díky kterému je ta strana známá.

Svítá na lepší časy? Neřekl bych, vypadá to dost modrofialově!

DODATEK: Proč je pravicový blok nesmysl? Protože 1+1 se nerovná 20, ale 2. A možná ještě míň než 2, protože si myslím, že spousta voličů ODS Kalouska volit nebude, samotní voliči TOP 09 s ním mají čsato problém. Dovedu si představit, že i mezi příznivci TOPky bude dost lidí, kteří v minulosti v ODS zklamali a hledají alternativu. Pravicový blok byl odsouzen k zániku ještě před jeho vznikem.

1 komentář

Leave a Reply

%d bloggers like this: