fbpx

A co to je za klauni?

Starostové a nezávislí (STAN – btw taky vás vždycky napadá, jestli ve zkratce „A“ symbolizuje třetí písmeno ve slově Starostové nebo spojku „a“?) jsou zvláštní politický subjekt. Na politické scéně se pohybují už dlouho. Dříve ve stínu TOP 09, v poslední době o sobě dal vědět jejich předseda Petr Gazdík, když byl jednou z hlavních tváří oslav 28. října na Staroměstském náměstí. Proč mám s tímto hnutím problém?

Už samotný název je pro mě nesrozumitelný. Starostové a nezávislí. Starosta je povolání, není to něco na celý život, zejména pokud má starosta ambici stát se poslancem. A nezávislí? Nezávislí na čem? Na politických subjektech? Ale když jsou součástí politického hnutí, tak zavislý už jsou ne? Dává to asi stejný smysl jako když Andrej Babiš o sobě prohlašuje, že není politik, i když je ministr financí a předseda politického hnutí. Navrhuji tedy na přejmenování na „Bývalí starostové, kteří už starostové být nechtějí. Nezávislí, pokud se teda nedostaneme do sněmovny, protože budeme závislý na rozhodnutí ostatních členů hnutí“. Pokud se vám to zdá moc dlouhé, tak si vzpomeňte na stranu „Volte Pravý Blok“, oproti té je to ještě velmi krátké a hlavně srozumitelné pro každého voliče.

Název Starostové přináší i vtipné situace. Například u krajských voleb v Ústeckém kraji. Voliči mohli vybírat mezi hnutím „Starostové a nezávislí“ a „Starostové a sportovci pro ÚK“. Co teď? Který z těchto subjektů je více starostovější? Navrhuji zákon, který do budoucna přiřkne, v dané oblasti, pouze jednomu subjektu možnost užívání názvu „Starostové“, bude to samozřejmě měřeno počtem starostů na kandidátce! Je to super, ne? No moc ne.

Další situace, která ukazuje, jak je celý název zavádějící je jejich předsednictvo. Přesedou Starostů je v současné době POSLANEC Petr Gazdík (starostou přestal být v roce 2010), jeho předchůdce byl Martin Půta, HEJTMAN Libereckého kraje (starosta do roku 2012). Co tím chci říct? Že to dává stejný smysl jako kdyby předseda „Realistů“ byl životní pesimista. Starostové se tedy zajišťují jménem, na který podle mého názoru nemá nárok.

Klidně pak někdo mohl založit stranu „Učitelé a lékaři“, aby těžil ze společenského uznání těchto povolání, prakticky by ale ani jedno z nich nevykonával.

Starostové jsou podle mě hodně nečitelný subjekt, stačí se podívat s jakými dalšími stranami kandidovali v krajských volbách – TOP 09, Svobodní, Soukromníci i KDU-ČSL. Co mají všechny tyto strany společné? Na první pohled pravděpodobně vůbec nic, ale jsou to všechno celorepublikové subjekty. Přijde mi v pořádku, pokud se strana spojí s místní krajskou organizaci, ale proč se spojovat s celorepublikovým subjektem, které jsou navíc dost odlišné? Jsou tedy ti praví „Starostové“ z Karlovarského kraje, kde kandidovali s KDU-ČSL nebo ti z Plzně, kde kandidovali spolu spolu se Svobodnými? Skoro mi to přijde, jako kdyby stejný člověk v Californii podporoval Hillary, ale v Texasu Trumpa, protože potřebuju nahnat sympatie v obou státech. Zaštítil by se pak tím, že vlastně oba to s Americkou myslí dobře.

Jinými slovy Starostové jsou další nečitelný subjekt na politické scéně. Přece už ze samotné podstaty nemohou být všichni starostové stejně zaměření, takže kterou část starostů vlastně hnutí STAN reprezentuje? Ty pravicové? Levicové? Nebo všechny a pak se uvidí, co bude po volbách výhodnější? Název Starostové evokuje, že združuje zájmy všech starostů z ČR, což je podle mě hodně zavádějící.

Uvidíme, v jaké podobě budou STAN kandidovat do voleb do Poslanecké sněmovny. V poslední době médií proběhla zpráva, že by to mohla být koalice s KDU-ČSL. Uvidíme, ale osobně si nemyslím, že lidé kolem Pavla Bělobrádka mají jediný důvod do této koalice jít.Z marketingového hlediska se nabízí samozřejmě subjekt STANO 2011, kdy by vzniklo jeden velký nečitelný subjekt, který by se mezi pravicí a levicí pohyboval podle počasí (nebo ví snad někdo, podle čeho se Andrej rozhoduje?).

Leave a Reply

%d bloggers like this: