fbpx

V české politice jsou dnes dva velcí hráči – Andrej Babiš a Miloš Zeman. Dokážu pochopit, proč lidem imponuje postava Andreje Babiše – je to představitel změny, který navíc umí komunikovat a vystupovat, „nepolitik“ a úspěšný podnikatel. To, že za sebou má armádu poradců je pak celkem jedno a v západních zemích je to naprosto běžné.

Čím ale imponuje „obyčejným“ lidem Miloš Zeman? Proč jim najednou nevadí Zemanovy průšvihy a všechno mu odpustí?

Zeman je jedním z nejvýraznějších politiků polistopadové éry. Byl předsedou vlády i poslanecké sněmovny. V době, kdy byl Václav Havel prezidentem, zastával ty nejvýznamější ústavní funkce v zemi. Tuto éru dnes Zemanovi příznivci označují jako havlistickou a odsuzují ji (rozkladla se republika, atd.). Proč je tedy Miloš Zeman svými zastánci omilostněn. Proč za to může Havel, který plnil spíše reprezentativní funkci a ne Zeman? Ok, už od té doby uběhla nějaká doba, takže dejme tomu, že Miloš začal s čistým štítem.

Podívejme se, jak si vede ve své nové éře, jako prezident. Abych nebyl označen za sluníčkáře, tak budu uvádět pouze fakta (o dalších věcech se můžeme dohadovat, níže uvedené věci jsou nezpochybnitelné).

  • Zeman lhal o existenci Peroutkova článku a neomluvil se za to.
  • Zorganizoval schůzku v Lánech s Haškem, Tejcem, apod.
  • Kancléř Mynář stále nemá bezpečnostní prověrku.
  • Incioval omluvu Číně známou jako „Prohlášení čtyř“.
  • Z návštěvy Číny se vracel v letadle PPF.

Možná by někdo mohl namítnout, že tohle jsou malé věci a hlavní je, že je tady pro „obyčejné“ lidi. Ok, beru. Ale skutečně lidový prezident by neměl obcházet vítěze demokratických voleb a dát přednost svým favoritům, aby společně vymysleli, jak se zbavit Bohuslava Sobotky. Nebo?

Velcí státníci minulosti jako Churchill nebo Reagan mluvili o svém národu s nadšením a pýchou. Náš lidový prezident začne projev tím, že nazve Čechy nejskeptičtějším národem na světě. Přijde mi, že Česi by si taky zasloužili pár pozitivních slov. Nemyslíte?

Takže se dostáváme k tomu, proč je Zeman tak populární? Má to jen jeden důvod – uprchlíci. Téma, který je pro ČR z hlediska významnosti naprosto zanedbatelné (kolik, že jich tady máme?), avšak vzhledem k tomu, že je to jediné, co Zeman má, ho hojně přiživuje. Dokázal si ho přivlastnit jako první (s vyjímkou Okamury, který před uprchlíky varoval už v době, kdy se dozveděl, že existuje Sýrie), vsadil vše na jednu kartu a nyní sklízí ovoce. Má Německo problém s imigranty? Ano! Má Česká republika problém s imigranty? Já tvrdím, že ne. Musí se v Uherském Brodě rušit vánoční trhy? Ne. Musí v Šumperku chodit policisté se sampoly? Asi ne. Nebýt paniky, kterou Zeman, Okamura a proruské servery šíří, nemusely podobné manévry probíhat.

Když byl Zeman zvolen řekl, že chce být prezidentem dolních 10 000 000. A pokud bychom vzali pouze to, co říká, tak tomu tak skutečně je. Pokud se podíváme na jeho činy, tak je naopak prezidentem horních 10 000 (nebo možná jen těch, kteří ma na kontě víc než miliardu). Jak jinak si vyložit poklonkování Číně, z čehož zatím těží zejména PPF Petra Kellnera a neschopný manažer, zato skvělý lobbista, Jaroslav Tvrdík? Proč Zeman vetoval „Lex Babiš“, když mu jde o obyčejné lidi? Proč se přiklonil na stranu miliardáře? Proč „obyčejní“ lidé stojí na straně Petra Kellnera, představitele nejtvrdšího kapitalismu, když na je druhé straně bojovník za práva obyčejných lidí Dalajláma?

Nepřijde vám smutné, že lidový prezident radši posílá 60 000 Kč měsíčně na umoření státního dluhu, než aby tyto peníze dal lidem (nemyslím tomu politickému hnutí, existuje vůbec ještě?), kteří je opravdu potřebují, jak to dělal například Ronald Reagan? To by  bylo gesto prezidenta, který je tu pro lidi. Dávat 60 000 Kč měsíčně na státní dluh má asi stejný účinek jako lít jednou měsíčně sklenici vody do řeky, aby se zabránilo jejímu vysychání.

Vztah s Ruskem asi nemá cenu pitvat. Rusko je určitě velká země, se kterou je potřeba při mezinárodním uspořádání počítat, ale anexe Krymu ukazuje, že tahle země chce vypadat silná navenek a své občany staví až na druhou kolej.

Zeman se ani nesnaží přinést novou vizi nebo nové téma do své politiky. Ukázal to například v posledním projevu, s totiž uprchlíky může vydržet ještě hodně dlouho. Důvody jsou především dva – neschopnost EU v této otázce postupovat (a své kroky jasně komunikovat) a také propaganda, která nás straší uprchlíky na každém rohu, přestože oni ani do ČR nechtějí.

Leave a Reply

%d bloggers like this: