fbpx

V poslední době mě zaujaly především dva politické subjekty – ODA a Realisté. Bohužel ani jedna z těchto stran (nebo už si teď všichni říkají „hnutí“, protože to zní míň politicky a víc jakože makáme?) nezaujala programem nebo vizí, ale naprosto amaterským přístupem (zatím).

Podívejme se nejdřív na Realisty. Ti oznámili, že budou super, chtějí budovat suveréní stát a hojně začali kritizovat současné „elity“ (i když nikdo přesně neví, kdo to má vlastně být). Zároveň Rusisté, pardon Realisté, oznámili, že předsedou bude ZATÍM NIKDO! LOL? Jn, Realisté žádného nemají, proč taky. Vzniká nám skvělá strana, která nemá předsednictvo. To je bomba. Mají pouze „ideového“ vůdce, kterým je politolog Petr Robejšek. Ten se v posledních měsících stal jakýmsi Jakubem Kohákem české politiky a nebylo možné otevřít ty internety aniž by na vás odněkud nevyskočil jeho recept na všechno. Pokud by Robejška náhodou srazilo auto, je to konec Realistů, protože, jak se zdá, nikdo jiný tam názor na nic nemá. Asi tomu nerozumím, vedení strany tedy budou jen nastrčené figurky? Němelo by až vedení strany určovat směr a vizi (nebo na základě toho mělo být alespoň zvoleno)? Pokud ano, k čemu je tam Robejšek?

Ok, první zajímavý marketingový tah máme za sebou – strana bez vedení (ještě bych teda pochopil, kdyby Robejšek řekl, že se o předsedu bude ucházet a byl by tam tím pádem nějaký příslib do budoucna, ale ani to se nestalo). Co tam máme dál? Strana přece je na scéně jen pár týdnů, už je to možná všechno? OMYL! Nejvtipnější situace vznikla kolem jména. Jo jasně, všude vystupovali jako Realisté, ale ve skutečnosti, jejich oficiální název byl Strana Regionů! Geniální. Proč? To nikdo neví, už to od té doby naštěstí opravili a „Realisté“ jsou oficiální název. Co nám to říká o jejich schopnostech, když nejsou ani schopni zaregistrovat si správný název hned napoprvé? Jo a jen tak na okraj, Strana Regionů už existuje – na Ukrajině. Je bývalá strana ruské loutky a bývalého prezidenta Viktora Janukovyče. Asi aby nebylo pochyb, kam hodlá strana směřovat.

Ale tohle by mohlo být relativně úsměvné a mohli bychom nad tím mávnou rukou. Kde už však sranda přestává jsou „sponzoři“. Už při vzniku strany bylo ohlášeno, že ji bude finančně podporovat Marek Dospiva ze skupiny PENTA. Takže někdo se rozhodl podporovat stranu bez programu a vedení? Ok, je mu tedy asi sympatická osoba Petr Robejška – mentora Realistů, který možná ve straně ani nebude. Musíme tedy věřit v to, že se z Marka Dospivy stal dobrák a za své peníze nebude chtít žádnou protihodnotu. Uplynulo pár týdnů (vedení stále není, program taky ne) a strana má druhého „příznivce“ z řad miliardárů – tentokrát Radima Passera (to je ten co postavil Brumlovku a má Bugatti Veyron). Ten prozradil, že Robejška vlastně nezná, ale stranu mu doporučili jeho dva známí (A JEDEN Z NICH JE ZÁROVEŇ JEDEN ZE ZAKLADATELŮ STRANY REALISTÉ – LOL). Proč už Passer nedá peníze na něco normálního? Možná si pamatujete stranu jeho bratra – PRO PRAHU, která se i přes masivní kampaň nedostala do zastupitelstva a my si ji pamatujeme jen díky skvělému logu (fakt pecka podle mě) a dementním claimům jako tenhle:

10151742_10152453738452523_4969562284539668689_n

Z Realistů se možná časem stane dobrá strana, ale zatím to mě působí jako skupina lidí bez názoru, kteří si zaplatí někoho, aby za ně v médiích vystupoval a oni mezitím zjistí, jak ta politika vlastně funguje.

No a co ta ODA? Pro mě je to strana z minulosti. Pamatuji si ji jako součást úspěšné Čtyřkoliace a pamatuju si, že už tenkrát mi bylo divný, že to zní jako ODS. Proč by někdo v současné době, kdy „tradiční“ strany přestávají být pro lidi zajímavé, přinášet něco z 90. let? Stranu založil Pavel Sehnal, který v jednom článku prohlásil, že mu vyhovoval divoký kapitalismus 90. let, tak asi proto. Z minulého tisiletí je úroveň grafiky, kterou se strana prezentuje. Tolik nadšených mladých lidí, kteří se nemůžou dočkat až budou moct hodit hlas právě ODA.

md7hgZdroj: Seznam.cz zprávy

Trošku mi to připomíná, když pustili Ivana Jonáka a on zase chtěl obnovit Discoland Sylvie a dělat tam párty jako za mlada. Nikdo mu totiž neřekl, že doba už je někde jinde. Jonák zemřel cca dva roky po svém propuštění, troufám si tvrdit, že ODA umře ještě rychleji. (Pokud vám tenhle vtip přišel too much, tak Jonák nechal zabít svoji ženu).

Je hezky vidět, u koho se Pavel Sehnal inspiroval. ODA a ANO, dvě stejné písmena. Název „ONA“ zní už asi hodně debilně, tak teda ODA.  Těším se na claim, předpokládám něco kreativního jako – ODA, bude lépe!

Ne, ale teď vážně. ODA byla svého času celkem úspěná strana, ten člověk, který ji teď obnovuje s ní nemá vůbec nic společeného a původní zakladatelům se to samozřejmě nelíbí. Nedivím se jim, vypadá to totiž, že někdo chce zneužít dobrého jména a usnadnit si práci.

Leave a Reply

%d bloggers like this: