fbpx

V politice se toho děje opravdu hodně, každý týden nové kauzy, problémy, ale (občas) i úspěchy. Většinu z toho si za několik týdnů už nepamatujeme, protože se jedná o malé (a z dlouhodobého hlediska) zanedbatelné věci. Jsou však kauzy/případy, které si pamatujeme i za několik let.

Můžeme to zobrazit osou, na které máme čísla 1 až 10 podle důležitosti. Co se nedostane aspoň na osm, je zapomenuto. Aby to bylo přehlednější, tak jsem k tomu vytvořil tehle ilustrační obrázek.

kauzy

Zatím nic moc přavratného, že? Prostě důležité věci si pamatujeme, zbytek ne. Myslím si však, že funguje ještě princip toho, jak rychle jdou kauzy za sebou a kolik se toho v daném období zrovna děje. V okurkové sezóně můžou i malé případy působit důležitým dojmem a naopak, když se toho děje hodně, tak i jindy podstatné věci mohou zapadnout mezi pěnu dní (za tento výraz děkuji Martinovi Jarošovi).

No a to se podle mě stalo přesně tento týden v politickém hnutí ANO, respektive u ministra Andreje Babiše (i když to je asi zbytečné dodávat, ne?).

Připomeňme si, co tento týden přinesl:

  1. Přebytkový rozpočet ve výši 62 mld.
  2. Zrušení udavačeského webu k EET
  3. Podání žaloby na Andreje Babiše pro krácení daní

Začneme od toho nejméně důležitého. Podání žaloby na Andreje Babiše za krácení daní (využil kličky v zákoně, nakoupil jako fyzická osoba dluhopisy Agrofertu a nemusí z nich platit daně). I odborníci se shodují, že jeho jednání pravděpodobně nebylo protizákoné. Celá kauza vyzněla pro Babiše o to trapněji, když ve stejné době vydal na Facebooku toto prohlášení.

Takže by se dalo říct, že Andrej Babiš zákon neporušil, ale … Navíc je to zatím pouze ve fázi podané trestního oznámení, takže tuto kauzu bych hodnotil na naší ose číslem 3!

Pojdmě dál! Udavačský web k EET – to je materiál! Každý týden se všechny weby předháněly, aby ukázaly nejnovější počet udání a podle mě to budilo větší vášně než EET samotné. Babiše asi tahle reakce překvapila, protože když pro stát pracoval naposledy, tak udávání fungovalo celkem dobře. Web se tedy musí zrušit, ale jak to udělat? A hlavně kdy? Je to přesně ten typ zprávy, které se média (kromě Lidovek a MF Dnes :)) chytnou a budou se v ní pitvat.

Nakonec to Andrej vzal na sebe a řekl, že o tom webu nevěděl. Lže. To ví každý, nemá smysl o tom polemizovat. Hned v zápětí se objevily důkazy, které jasně tvrdí, že o webu veděl. Web se prakticky přes noc zrušil (ta rychlost mě až zaskočila, ale když se chce, …), EET jede dál. Andrej se u toho podle mě dost zapotil, ale ustál to. Zapamatovatelnost kauzy bych samostatně hodnotil někde na čísle 8! Přecejenom to ten samotný web byl hodně diskutovat a ta „nevěděmost“ Babiše tomu nasadila korunu.

JENŽE! Timing is the king, right? Načasování je nejdůležitější. Předchozí kauza se totiž objevila přesně den po tom, co Andrej Babiš ohlásil rekordní přebytkový rozpočet ve výši 62 milard Kč! TO JE JASNÁ 10. Je to vůbec poprvé po 20ti letech, co se něco takového podařilo (že tomu tak bylo díky penězům od EU si už nikdo nevzpomene). Důležitá je ještě jedna věc! Těchto „desítkových“ kauz jsme tu za poslední léta měli několik – Rathova krabice, Dalík a pandury, Zeman a korunovační klenoty, Zeman a pussy, Zeman a Brady (Miloši, nemáš toho nějak moc?), ale všechny byly negativní! Vážně, co si pamatuju (a klidně mě opravte), tak přebytkový rozpočet je první výrazně pozitivní zpráva a (zároveň důležitá) za hodně dlouhou dobu (co na tom, že se Andrej Babiš při plánování spletl o 130 milard Kč)!

Pokud by zpráva o zrušení udavačského webu přišla někdy jindy, tak by to vypadalo takhle!

kauzy2

A my bychom si i za několik týdnů pamatovali, že ten Andrej lhal. Ale jak jsem říkal, když se toho děje hodně, mohou i jinak důležité kauzy ztrácet na významu! Takže když se za měsíc ohlédneme zpět, budeme si uplynulý týden pamatovat nějak takhle.

kauzy3

Prostě přebytkový je taková pecka (stává se to maximálně jednou za 20 let!), že to dokáže v našich očích snížit významnost ostatních kauz, které se staly a vytlačit je tak z naší paměti. O čem se budou bavit politici v dalších předvolebních debatách? Vytáhne někdy za rok ten nechutný web? Asi těžko, pokud ano, může Andrej říct, že ho právě navrhl zrušit, přesné okolnosti si už nikdo pamatovat nebude.  Ale ten přebytkový rozpočet, to je prostě fakt (A můžeme si být jistí, že nám to Babiš ještě několiksetkrát připomene). O ostatním můžeme diskutovat o tomhle ne. A když se někdo bude snažit poukázat na to, jak ten přebytkový rozpočet vlastně vznikl, tak akorát bude útočit na chudáka Andreje Babiše, nepolitika, který maká.

Co jsem tím vlastně chtěl říct? Že není náhoda, že oznámení o zrušení webu přišlo den po tiskovce o přebytkovém rozpočtu. Ten web fungoval už začátku listopadu, zrušit se tedy mnohem dřív, ale počkalo se na vhodný okamžik. Ten přišel a ANO ho využilo dokonale.

Leave a Reply

%d bloggers like this: