fbpx

Pokud se vám nechce číst celý článek, tak hlavní myšlenka je tato – Lex Babiš způsobí Andrejovi určité potíže, ale budou zanedbatelné v porovnání s tím, jaký politický kapitál z celé kauzy získal. 

Včera poslanci přehlasovali veto prezidenta Miloš Zemana a schválili zákon, který je nejlépe znám jako „Lex Babiš“. Na první pohled se jedná o vítězství ČSSD, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, atd. Tedy jinými slovy, tradičních politických stran, které mají pocit, že zlého Babiše konečně odstavili od dotací a vlivu.

Předem si řekněme, že Babiš má spoustu chyb. Myslím, že o většina lidí o nich i ví, ale jsou schopni mu je odpustit, protože v nich vzkřísil naději v politiky. Klasické politické strany podle mě čekaly, že Babiš dřív nebo později udělá chybu. Jenže to nestalo a Babišovy preference stále rostou. Tak se daly hlavy dohromady, aby se vymyslelo co s tím.

Ten myšlenkový pochod mohl vypadat nějak takhle – Proč má Babiš tak obrovský vliv? Díky médiím přece! Proč má Babiš tolik peněz? Kvůli Agrofertu přece! No takže zdánlivě logické řešení se nabízí, ne? Prostě ho odstřihnout od vlivu a peněz, Babiš půjde dolů, ne? Bohužel, tak lehké to fakt není.

Tady bohužel kluci političtí nějak zapomněli hned na dvě věci:

  1. Babiš vybudoval svou politickou kariéru na tom, že není jako ostatní a přichází do politiky udělat rozruch, obrátit ji vzhůru nohama. A od začátku říkal, že mu budou ostatní házet klacky pod nohy. Kdyby mu ostatní politici nedávali extra pozornost, tak by se mu to nikdy nemohlo povést.
  2. Tradiční média už nemají takovou moc jako měly dřív. Babišův Twitter a Facebook dokaží oslovit stovky tisíc lidí. Samozřejmě tam nejsou všichni voliči z České republiky, ale druhou stranu, kdo dneska čte noviny?

Celá věc se neuvěřitelně táhla, i když oproti ostatním zákonům to šlo pravděpodobně velmi rychle, ale díky tomu, že celá kauza byla hodně medializovaná, vypadalo to, že to trvá věčnost. Navíc během schvalování skvěle zafungovalo spojenectví Babiš – Zeman. Prezidentovo veto totiž Babišovi poskytlo další dobu na sebelitování v médiích a na sociálních sítích.

Když bylo nakonec veto přehlasováno (což každý očekával), byl už Babiš dokonale připraven. Asi stejně dobře jako před čtyřmi roky, když udělal skvělý výsledek ve volbách a jeho noviny vyšly poprvé v historii i v neděli. Pro připomenutí:

volebni-mfd-ln

Proč to teď zmiňuju? Babiš je vždy dokonale připraven, narozdíl od Sobotky, který když vyhrál volby 2013, tak si málem nechal uniknout premiérské křeslo (známý puč v Lánech), protože nejednal dost rychle a spoléhal na to, že vítěz voleb se automaticky rovná premiér. Jinými slovy, kdyby Babiš a Sobotka hráli šachy, tak Sobotka dostane šachmat ve třetím kole (přiznám se, že nevím, jestli je to možné, ale třetí kolo je metafora pro brzo).

Na Lex Babiš byl tedy tým předsedy ANO dokonatel připraven. Pokud chcete nahlédnout mistrovi do kuchyně, pusťte si video. Pokud se vám nechce ztrácet čas s Babišem (což vám nemám za zlé), tak si můžete přečíst hlavní body pod videem:

Babiš dokázal do jednoho vystoupení dostat všechno.

  1. Pravděpodobné spojení Kalouska a SobotkyJe úplně jedno, že se na schválení zákonu podílela prakticky celá sněmovna. Ale Babiš ukázal na největšího zrádce (Sobotka) a spojil ho s nejvíce nejnáviděným politikem v zemi (Kalousek). Kalouska mají rádi pouze voliči TOP 09, určitě ne voliči ČSSD a teď Babiš ukázal na jejich možné spojenectví. Proč by měl někdo ČSSD ještě volit? Když půjdu ještě dál, někdo by si to mohl přebrat tak, že pokud v dalších volbách vyhraje ČSSD, uzavře koalici s TOP 09 a Kalousek se stane ministr financí. Z toho vyplývá, že pokud voliči nechtějí, aby se vrátil Kalousek, nemohou volit ČSSD.
  2. Zrada prezidenta Zemana od SobotkyBabiš připomněl zradu ČSSD v roce 2003, která nepodpořila svého kandidáta Miloše Zemana. Co na tom, že v té době nebyl Sobotka předsedou (tím byl Vladimír Špidla). Prostě pro voličům Miloše Zemana Babiš připomněl, že si museli 10 let počkat než jejich milovaný prezident stane v čele země a teď jasně ukázal na muže, který je za to zodpovědný – Bohuslav Sobotka.
  3. Babiš podržel Sobotku po puči v LánechBabiš ukázal, že taky mohl Sobotku podrazit, ale neudělal to. Svým voličům tak vyslal jasný vzkaz – „nejsem jako ostatní politici, nejde mi o moc, ale chci hrát fér“. Zároveň ukázal, že Sobotkovi se nedá věřit.

Jinými slovy – Babiš dokázal spojit své podporovatele, voliče Miloše Zemana a ty, kteří nemají rádi Kalouska. A to už je pořádná masa lidí.

Leave a Reply

%d bloggers like this: