fbpx

Nedávno jsem se v článku Čekání na pravici zaměřil na to, jak jednotlivé strany prezentují. Od té doby se toho pro TOP 09 a ODS nezměnilo, strany pokračují ve stejných kolejích a hledají témata, se kterými by oslovily voliče. Pravicový blok je samozřejmě už minulostí, jestli teda může být minulostí něco, co vůbec nevzniklo. Naopak vstup na scénu ohlásila obnovená ODA, Realisté (čti Robejšek) dostávají poměrně hodně prostoru a Starostové si pohrávají s myšlenkou, že budou pravicoví.

Pokud na chvíli odstoupíme od myšlenky, že politika už se nedělí na pravicovou a levicovou (protože v tom případě nemusíme krizi pravicových stran vůbec řešit), je potřeba se zamyslet. Proč je pravicová scéna tak rozmělněná? Proč ODS, která měla dřív přes 30 % voličských hlasů, je spokojená s 10 % (nebo možná není spokojená, ale pak není potřeba mluvit o hegemonu na pravici). Proč nefunguje kouzlo Karla Schwarzenberga, který získal v prezidentské volbě přes dva miliony hlasů a „jeho“ TOP 09 bude ráda, když se dostane do sněmovny?

Odpověď je podle mě jednoduchá – lídři. Možná to zní banálně, ale když se podíváme na jednotlivé předsedy stran, zjistíme, že tam je ten problém a dokud se tyhle lidi nevymění, tak česká pravice budou pouze stínem své minulosti.

Petr Fiala (ODS)

Současný předseda posloužil jako skvělý krizový manažer. Členem ODS byl teprve několik měsíců a hned se ujal nejvyšší funkce. Navíc v době, kdy se nikdo jiný nechtěl k ODS ani přiblížit (bylo to po pádu Nečasovy vlady). Petr Fiala je chytrý a umí věci racionálně vysvětlit. O tom není pochyb. Důležité je to slovo racionálně. Věřím, že by dokázal obhájit program ODS bod po bodu a rozmlouvat o něm celé hodiny. Ale teď přichází ta zásadní otázka otázka. Kdo z nás studuje programy politických stran? Troufl bych si tvrdit, že maximálně jeden člověk z šesti (6 = průměrná čtennost mých článků). Pro zbytek jsou důležitější emoce a důvěra, že ten daný kandidát can make things happen (do češtiny by se to dalo přeložit, že dokáže dát věci do pohybu?). A myslím, že to z Fialy zrovna nevyřazuje. S trochou nadsázky bych ho přirovnal k učiteli, o kterém víte, že je fakt chytrý a když ho vydržíte poslouchat, tak se toho hodně naučíte, ale po chvíli usnete, protože je to trochu nuda. Petr Fiala dokázal pro ODS získat racionální pravicové voliče. Díky tomu je ODS dnes ještě relevantní politická strana. Kdyby v roce 2013 místo racionálního Fialy přišel někdo jako Mirek Topolánek, tak ta strana už dnes neexistuje. Ale teď? Může Fiala strhnout davy a udělat z ní hegemon na celé politické scéně? Vypadá to, že spíš ne.

Co by mohlo pomoct? Příchod silné osobnosti bez korupčních skandálů. Skoro se to bojím říct, ale pravděpodobně instatním řešením by byl Václav Klaus Jr.

Miroslav Kalousek (TOP 09)

Ok! Tak tohle bude na dlouho. Miroslav Kalousek byl dlouhou dobu nejkontroverznější osobou na politické scéně, pak se ale staly dvě věci:

  1. Miloš Zeman se stal prezidentem.
  2. Miroslav Kalousek se stal předsedou TOP 09.

Zatímco to první vedlo k tomu, že se Česká republika rozdělila na dva tábory a nejkontroverznějším politikem se stal právě Zeman. Druhá událost zapříčinila, že Kalouska už nemá (s trochou nadsázky) rád vůbec nikdo. Proč? Protože nic není jeho chyba a za všechno může někdo jiný. Stačí se podívat na jeho prohlášení, pokud prominete, tak to nebudu vypisovat, ale pouze telegraficky – Babiš, Babiš, Agrofert, ANO, Babiš, Faltýnek, EET, Babiš. Asi nemusím pokračovat dál. Samozřejme, že je úkolem opozice kritizovat, ale občas je toho moc. Lidem, kteří Babiše nemají rádi, to není potřeba pořád dokola opakovat. No a ti, kterým je Andrej lhostejný nebo ho mají rádi, to stejně od Kalouska nevezmou.

Nejlépe to demonstruje příklad po prohraných krajských volbách. Kdo čekal, že Kalousek by smutný a bude sypat popel na hlavu, dočkal se! Asi na deset vteřit, potom jsme se bohužel vrátili do klasického režimu. Dozveděli jsme se, že ODS je trapná, Starosti jsou oportunisti a redaktor pokládá špatné dotazy. Myslím, že po tomto rozhovoru ztratili naději i ti největší optimisté (a Realisté už v tu dobu začli zakládat novou stranu).

Co by mohlo pomoct? Výměna předsedy. Posílení role Karla Schwarzenberga v době, než si nový předseda vybuduje dostatečný kredit. Dát prostor známým tvářím – Heger, Pospíšil.

Pokud jste do teď měli pocit, že je to smutá podívaná. Tak zbytek není o moc pozitivnější.

Svobodní v současné době žádného předsedu nemají. Mach odstoupil, aby hned v zápětí řekl, že bude o křeslo předesedy usilovat. Udělal to prý proto, aby se strana konečně rozhodla, jaké bude její hlavní téma ve volbách (#czexit nebo něco jiného?). To mě trochu mate, neměl by přesně tohle rozhodnutí udělat právě předseda? Není trochu smutné, že strana, která nemá ani 800 členů nedokáže navenek vystupovat jednotně? Upřímně, Svobodní existují od roku 2009 a za tu dobu nedokázali vyprodukovat/přilákat (mimo Petra Macha) jedinou veřejně známou osobu. Potvrzuje to fakt, že zatímco se Mach dostal do Evropského parlamentu, tak preference Svobodných jsou v rámci celé republiky na 2 %. Trochu bych to přirovnal k Babišovi a jeho ANO. A teď si přestavte, že by Babiš rezignoval na předsedu a řekl by, že ale bude hned kandidovat znovu. Asi by to vypadalo jako žadonění o pozornost, ne? Takže jak vlastně vypadá rezignace Macha?

Ok, koho tam máme dál? Jo, Realisté. No tak ti taky předsedu nemají a zatím jsem nezaregistroval jediného kandidáta, takže si ještě musíme počkat. Nová ODA ještě předsedu taky nemá. Navíc od doby, co svůj záměr ohlásili a připravili k tomu ten krásný plakát v malování, jsme o nich nic neslyšeli. Možná to byl jen zlý sen. Doufejme.

Abych nebyl jen negativní, tak musím uznat, že je ještě pravicová strana, která má svého jasného vůdce:

3027919_pardubicky-kraj-volby-2016-krajske-volby-2016-debata-prenos-zavodiste-kandidati-lidri-lidr

Že netušíte kdo to je? Petr Bajer ze Soukromníků. Ano, abychom se dostali alespoň k náznaku naději, musíme se bavit o této straně. Už je myslí jasné, jak moc pravice klesla. Jméno Petra Bajera, jsem poprvé zaregistroval před dvaceti minutama, když jsem hledal, kdo je předseda Soukromníků. O jeho „známosti“ svědčí i fakt, že nemá stránku na české wikipedii a první rozhovor, na který jsem narazil, byl na Blesk.cz (proto i ta fotka, omlouvám se). Paradoxně tak nejznámější tváří Soukromníků zůstává Ivo Valenta, který ani není členem strany! Ano, je to ten Ivo Valenta, který žaluje Českou republiku, vlastní Parlamentní listy a vydělává zejména na tom, že si lidi neumí vypočítat pravděpodobnost. Říká se mu „král hazardu“, i když slovo král v jeho případě zní stejně trapně jako označení „lord“ u jednoho bývalého studenta VŠE (ano, mám na mysli Lorda Hoven).

Pokud je článek moc dlouhý (ale to se jen  zdá, používám velký font, aby se to dobře četlo), tak přináším závěrečné shrnutí:

ODS –  Fiala – nedokáže strhnout masy
TOP 09 – Kalousek  – nikdo není ochotný ho poslouchat
Svobodní – bez předsedy
Realisté – bez přededy
ODA – bez vlastního nápadu a předsedy
Soukromníci – předsedu nikdo nezná

Samozřejmě, že těch problémů je mnohem víc, ale ten pravý problém vystihuje rčení, které říká, že ryba smrdí od hlavy.

Leave a Reply

%d bloggers like this: