fbpx

MIG 21 zpívají „V dnešním světě kompjůtrů, pravdu má jenom bouchačka“. Kdyby skupina kolem Macháčka přezpívala svou píseň dnes, musela by zpívat, že „pravdu má jenom internet.“ Ale uznávám, že to úplně dobře nezní. Ok, je to trapný (ale nějak jsem začít musel).

Inspirací pro tento článek (stejně jako pro mnoho ostatních) mi byla skupina na Facebooku Podporujeme svého prezidenta Miloše Zemana, kde dneska sklízel úspěch tento obrázek:

snimek-obrazovky-2017-01-18-v-13-33-25

Paní Ilona asi chtěla své přátele pobavit a zároveň informovat. Bohužel se stala obětí mystifikace, to však v této skupině není zdaleka jediný případ. Proč? Karel Schwarzenberg byl ve své politické kariéře členem pouze dvou stran – ODA a TOP 09. Ano, kandidoval do Senátu za US, ale jako nestraník. Na ministra zahraničí byl navržen Stranou Zelených, opět nebyl členem. A upřímně, o čem to vypovídá? Podle mě nejvíc o obrovských diplomatických schopnostech Karla Schwarzenberga, protože Zelení (nebo jejich předseda) vlastně odmítli možnost ocenit jednoho ze svých členů a porozhlédli se jinde, protože věřili, že najdou lepšího kandidáta mimo svou stranu. A co ta KDU-ČSL? Nic, vůbec nic. Naopak by se dalo říct, že Lidovci nebudou mít Karla Schwarzenberga rádi, protože založením TOP 09 je připravil o hodně členů a pravděpodobně to mělo i dopad ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010, kam se KDU-ČSL nedostala.

Takže už jsme si dokázali, že obrázek výše nedává vůbec žádný smysl. Možná si řeknete, že to je blbost a nemá to cenu řešit. Ale počkejte moment, podívejte se, jak zmíněnou koláž reagovali ostatní lidi.

Jedno je jasné – Karla Schwarzenberga v této skupině nemají rádi a není to kvůli tomuhle příspěvku. Kolik ale podobně zavádějících příspěvků fanoušci stránky viděli než začali Karla Schwarzenberga nenávidět? V tomto konrétním příspěvku je nazýván chameleonem, obviňován z převlákání kabátů, honbou za korytem, apod.

Jenže zatímco Karel Schwarzenberg byl za celý svůj život členem pouze dvou stan, je tu někdo, kdo byl doopravy v pěti (!!!) různých stranách a jeho jméno je – Miloš Zeman. Ano, náš pan prezident byl členem KSČ, OF (Občanské fórum), OH (Občanské hnutí), ČSSD a SPO. Není to obrovská ironie? Že je to přesně naopak? A za převlékání kabatů by tedy měli pranýřovat spíše Miloš Zemana? Protože mě to samotného překvapilo, zkusil jsem ve skupině zareagovat.

snimek-obrazovky-2017-01-18-v-13-57-26

Argumentace Mirečka Bárty mi celkem vyrazila dech. Je to na obrázku = musí to být pravda. I přesto, že jsem poskytl tento zásadní argument, pokračovaly komentáře plné nenávisti dál a můj komentář nezískal za několik hodin ani jeden lajk (ne, že bych o to stál :D). Ukazuje to zejména to, že pokud se těmto lidem něco nehodí do krámu, tak to prostě ignorují.

Proč tomu tak je? Existují bohužel lidi, kteří když něco vidí napsané, automaticky tomu věří. Mezi jejich nejčastější argumenty pak patří spojení „psali to v novinách“ nebo „proč by si to někdo vymýšlel“. Kromě této mini-kauzy kolem Karla Swarzenberga (obrázek na Facebooku, kterého si kromě mě nikdo nevšiml, sice žádná kauza není, ale zní to celkem vznešeně!) způsobil velký popraskl i post na Facebooku od údajného Davida Ratha. Pokud lidé těmto zprávám, které lze celkem lehce ověřit, jak mají rozpoznat propagandu, která může být mnohem sofistikovanější a o poznání hůř ověřitelná? Narážím tak na prohlášení některých českých politiků, kteří tvrdí, že na to stačí selský rozum. Nestačí. Stejně jako selským rozumem nevyhodnotíte teorii relativity.

České pravidlo říká „dvakrát měř, jednou řež“. V době sociálních sítí by se pak mělo „dvakrát ověřuj, jednou komentuj (sdílej)“. Musíme si prostě zvyknout, že je doba, kdy nelze automaticky považovat zdroj za důvěryhodný, ale naopak.

Protože pokud bychom věřili všemu, co na internetu vidíme, je to cesta do pekel. Uvěřili bychom pak například tomuto citátu Steva Jobse. Vím, že tohle je absurdní příklad. Steve Jobs tohle říct nemohl, bohužel už je několik po smrti let. Jinak tam žádný problém nevidím ;).

addtext_com_mti1njm0mjuymdy

1 komentář

Leave a Reply

%d bloggers like this: