fbpx

Neustále se spekuluje, jestli Miloš Zeman ohlásí kandidaturu na prezidenta. Jeho příznivci si samozřejmě nepřejí nic jiného. Odpůrci se pak dělí na dva tábory. Jeden by chtěl, aby kandidoval a byl poražen (nazývejme tuto skupinu optimisté). Druhá strana naopak doufá, že Zeman už znovu o tento post usilovat nebude, protože neexistuje dostatečně silný protikandidát (nazývejme je realisté normální lidé, kteří znají politickou situaci).

Miloš Zeman byl vždy známý pro své bonmoty. Místo faktických údajů spoléhal na svůj smysl pro humor a procházelo mu to. Jenže i on stárne a myslím, že v posledních měsících to jde fakt vidět. Už od něj typické hlášky neslyšíme. Není tak pohotový, jak býval.

Většinou to není problém, ale i on musí občas vyjít mezi lidi, a tam je potřeba být na pozoru, protože v tu chvíli je zranitelný (ve smyslu, že bude muset reagovat na neočekávané situace). Jak se to řeší v praxi? Začalo to tím, že byl studentům zakázán přístup na Albertov během 17. listopadu. Pokračovalo to tak, že při náštěvě Střední vinařské školy byly dotazy od publika předem připravené, aby náhodou nebyl položen nějaký nepříjemný dotaz. No a končí to tak, že témata, o kterých prezident na setkáních s lidmi mluví jsou tak nezajímavá, že ani nemá cenu se těchto meetingů účastnit. Vždyť nejzajímavější zpráva z posledního setkání byla o tom, jak Miloš Zeman přišel o panictví (jeho parternerka tím pádem o důstojnost).

16113119_1190618444368296_2423083278581488053_o
Fotografie z Střední vinařské školy. Připravená otázka a pravděpodobně fotka, aby nezapomněli, jak vypadá vlastně prezident. I když to zapomenout nejde.

Dřívě vtipné bonmoty se v poslední době změnily spíše v obyčejné urážky. Podívejme se na titulky z několika posledních dní:

snimek-obrazovky-2017-01-28-v-0-46-41snimek-obrazovky-2017-01-28-v-0-46-21

Zdroj: Aktualne.cz

Pokud se Zeman rozhodne kandidovat, tak se pravděpodobně stane prezidentem, a to aniž by se účastnil jediné debaty. Z výše uvedených příkladech je jasné, že už není tak pohotový a vtipný jako býval.

Zeman nebude chtít dopadnout jako Fischer. Možná si ho pamatujete, horký favorit na prezidenta, který se však ukázal jako naprosto neschopný během televizních debat se Zemanem, který si ho (tehdy ještě ve skvělé formě) vychutnával v přímém přenosu. Fischerovy výkony byly tak špatné, že se ani nedostal do 2. kola.

Tohle Zeman nepotřebuje, teď je velký favorit, s podporou od Babiše nemá prakticky konkurenci. Debaty mu mohou pouze uškodit a ostatním kandidátům může dát pouze příležitost. Proč by to dělal?

Už má podle mě přichystanou i argumentaci. Dovedu si představit, že tam budou padat tyto argumenty:

  • Prezidenta jsem pět let dělal a lidé znají moji práci.
  • Nechci ztrácet čas v TV, chci pracovat pro občany.
  • Předvést se musí ostatní, za mě mluví výsledky.
  • Debata by probíhala na ČT, která je zaujatá.

Na závěr mám dobrou zprávu! Prezident může být zvolen pouze ve dvou po sobě jdoucích obdobích! Takže nejpozději v roce 2023 máme klid, i když v té době bude nejspíš kandidovat Okamura.

1 komentář

Leave a Reply

%d bloggers like this: