fbpx

Matěj Stropnický poskytl rozhovor pro Seznam.cz zprávy, ve kterém rozebírá momentální pozici Zelených, budoucnost české politiky i pražskou koalici.

Podle toho, co Stropnický říká, jsou Zelení zásadová strana, která se vymezuje proti Andreji Babišovi a jeho straně. Zvláštní je, že vládnout s ANO v Praze jim už tolik nevadí. „Adriana Krnáčová prostě není Andrej Babiš,“ prohlásil Matěj Stropnický. Děkujeme za vysvětlení. Informační hodnota tohoto tvrzení je sice asi stejná jako když řeknete, že „Zítra je taky den“, ale vysílá to jedno celkem zajímavý signál právě o Stropnickém. Ten vlastně říká: „ANO nám vadí. Pokud by nás vzali do vlády, pak by nám tolik nevadili.“ Jenže to se nikdy nestane. Proč? Protože, aby Zelení mohli do vlády, museli by se nejdřív dostat do Poslanecké sněmovny (a to se nestane).

Proč se tam Zelení nedostanou? Protože místo toho, aby představili stínového ministra školství nebo vnitra, přejmenovali se na „Zelení“ (dříve „Strana Zelených“) a představili nové logo. Marketing ano, ale ta politická řešení musí být vždy na prvním místě (jasně chápu, co vás napadlo, ale Stropnický není Babiš nebo Trump).

 

012450

Zdroj: Font.cz

Vymezování se vůči ANO, respektive vůči Babišovi, při existenci pražské koalice, je chucpe. Připomíná to ostatní politické strany (typicky ČSSD), které volbami do Poslanecké sněmovny prohlašují, že by nikdy nešly do vládní koaliace s KSČM. A ty samé strany v koalici s KSČM vládnou na krajské úrovni. Jakto? Jsou to snad jiní Komunisté? Nebo je to spíš tím, že kraje nikoho nezajímají a proto voliči tolik neřeší, že tam podobné spojenectví vznikají?

Hodně smutné mi pak přijde naříkání, že média opozičním stranám neposkytují prostor pro vyjádření. Proč by se někdo měl ptát na názor Zelených? Protože se před deseti lety dostali do Poslanecké sněmovny? To se budeme ptát i Pravého Bloku, Koruny České nebo Jany Bobošíkové? Naopak si myslím, že Stropnický dostává prostoru hodně. Nedávno byl v pořádu Máte Slovo. Chápu, že to je pořad pro dementy, ale stejně – byl tam jako představa Strany Zelených. Nikoliv jako obyčejný aktivista.

No a poslední věc, která mě napadla. Pokud si někdo ze Zelených stěžuje, že není v médiích, tak jim dám radu zadarmo. Existuje Facebook a Twitter. Tam jsou vaši voliči. Donald Trump jasně ukázal, že i přestože vás média ignorují (nebo jsou proti vám), můžete být vidět. V ČR je obdobným příkladem Okamura, který dostává minimum prostoru a stejně je v Poslanecké směnovně (a podle podle průzkumů tam bude zase). Být Zelenýma, tak hledám problém někde jinde.

Existuje prostě jen jedno ANO. To ANO, ve kterém je předseda Andrej Babiš. To ANO, které je fakticky stranou jednoho člověka. To ANO, které má skvělou prezentaci právě díky Babišovým penězům. Podle mě se nejde vymezovat proti Andreji Babišovi (a jeho firmám) a zároveň říkat, že určitá část ANO je přijatelná, zatímco jiná ne. Je to pořád jedna strana. Je to asi stejné, jako chodit na demostrace proti týrání zvířat v norkovém kožichu (nebo být Zelený a nevědět, co je to biomasa).

Leave a Reply

%d bloggers like this: