fbpx

Průzkumy v poslední době ukazjují jasný trend – ANO vyhraje volby, ČSSD bude druhé, do Sněmovny se dostanou ještě KSČM, ODS a KDU-ČSL. Na 5% hranici se pohybuje TOP 09 a SPD. Takhle vypadá poslední průzkum podle STEM. I když tomu nejde věřit úplně (vítězství Trumpa nebo Brexit nikdo nepředpovídal), je to určitý indikátor.

Snímek obrazovky 2017-02-04 v 19.36.58.png
Lednový průzkum STEM

V médích proběhla zpráva, že KDU-ČSL bude kandidovat dohromady s hnutím STAN. Důležité je, že nebudou kandidovat jako jedna strana, ale jako koaliace dvou subjektů. To znamená jediné, KDU-ČSL-STAN musí získat více než 10%, aby se do Poslanecké sněmovny dostali. To je podle mě hodně ambiciózní. Zvlášť při velkém otazníku, kterým je hnutí STAN.

Upřímně nechápu, proč KDU-ČSL do této koalice jde. Samostatně by se do Sněmovny pohodlně dostali, pravděpodobně by mohli být pomyslným jazýčkem na vahách (jako vždy), možná by se opět byli vládní stranou. Teď riskují, hodně. Pokud by se nedostali do Sněmovny, bylo by to obrovské zklamání a místo toho, aby se opět zařidili mezi stabilní politické strany (nezapomeňme, Lidovci už ve Sněmovně chyběli v letech 2010 – 2013), by další čtyři roky byli prakticky neviditelní.

Celý název název koalice Lidovců a Starostů je: Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová, Starostové a Nezávislí. Zní to divně. Jako kdyby to vytvořil generátor náhodných slov.

Je podle mě nepravděpodobné, že se KDU-ČSL-STAN do Sněmovny dostane, přestože podle předvolebního průzkumu STEM by součet jejich preferencí stačil.  Taky je možné, že ani TOP 09 do Poslanecké sněmovny nepronikne. Naopak SPD se do Sněmovny nejspíš dostane – nepřímá podpora od Zemana (imigranti), silná osobnost Okamury, podpora na sociálních sítích a možné vítězství Le Penové ve Francii, to vše jim hraje do karet.

 

3223100_tomio-okamura
Spojenectví, které trvá už dlouho. Představte si, že SPD podpoří prezidentka Francie.

Při této logice by se mohlo stát, že se do Poslanecké sněmovny dostanou ANO, ČSSD, KSČM, ODS a SPD. Pravděpodobné rozložení poslanců by mohlo vypadat takto:

ANO – 83
ČSSD – 41
KSČM – 35
ODS – 27
SPD – 14

Pokud by to dopadlo takhle, tak je to jasné – Andrej Babiš bude premiérem. Neexistuje žádná koalice, která by proti němu mohla vzniknou. ČSSD a ODS by se mohli spojit, aby zabránili „oligarchizaci“, ale už k sobě nemají nikoho třetího. Naopak, ANO si může vybírat. Možná se bude opakovat současná koalice ANO a ČSSD (bez Lidovců), kde sociální demokraté budou mít Ministerstva kultury a životního prostředí #tonechces. Může vzniknout i menšinová vláda ANO s podporou KSČM. Proč ne? Komunisti budou rádi, že jsou důležití a ANO nebude muset rozdávat ministerstva. Navíc už v minulosti se ukázalo, že ANO a KSČM má podobné voliče.

Co říct na závěr? Hnutí STAN často zmiňovalo, že má zájem vytvořit „třetí sílu“ (protiváha ČSSD a ANO). Může to nakonec dopadnout tak, že se stanou silou „nerelevantní“ a stáhnou s sebou i KDU-ČSL, paradoxně tak akorát posílí vliv ANO a Andreje Babiše.

Leave a Reply

%d bloggers like this: