fbpx

ČSSD se už několik let hledá. Sobotka je dobrý na udržení současného stavu, ale novou vizi straně nepřinesl. Naprostý šok ČSSD zažila po krajských volbách, kdy se ukázalo, že hnutí ANO je mnohem populárnější, následné volební průzkumy tento trend potvrdily.

A ČSSD najednou zpanikařila, začala hledat svého voliče. V tu chvíli se vedení ČSSD přestalo chovat racionálě, místo toho se začalo měnit své názory prakticky denně. Marnost Sociální demokracie nejlépe reprezentují tyto titulky z médií, které od sebe dělí pouze několik měsíců (říjen, prosinec, únor). Ten názorový posun je obrovský a děsivý, protože je dokazuje, že ČSSD je strana mnoha tváří.

snimek-obrazovky-2017-02-07-v-23-01-53snimek-obrazovky-2017-02-07-v-23-02-03Snímek obrazovky 2017-02-08 v 14.21.05.png

ČSSD se prostě hledá. Mám pocit, že kdyby po krajských volbách neudělali nic, byli by na tom lépe než dnes. Ale oni se začali snažit a mám pocit, že si tou přehnanou aktivitou začali kopat hrob.

Sobotka mluvil o tom, že strana musí lépe prezentovat své výsledky a komunikovat s voliči, dokonce si na to najal agenturu, která Hillary Clintonové pomohla prohrát volby. Začali se však bohužel snažit i jednotlivý členové. Milan Chovanec si pravděpodobně všiml, že Babišovi dobře fungují videa. Tak se do nich taky pustil. Výsledkem je video, které dokazuje, že když dva dělají totéž, není to totéž. Aspoň Chovanec narozdíl od svých stranických kolegů během videa nic neuvařil.

Samotný návrh nedokážu posoudit. Děsí mě však, že by legální držitelé zbraní měli pomáhat se zhoršující se bezpečnostní situací v Evropě, bežný občan to prostě nemůže sám vyhodnotit. To by měla být úloha státu. Absurdnost celého videa pak jen podtrhuje Chovanec s Winchestrovkou a Chovanec před vlajkou EU, jejíž směrnici kritizuje.

Další hřebíček do rakve ČSSD zasadil Jan Mládek, Ministr průmyslu a obchodu, který roaming označil za elitářskou věc pro pár vyvolených. Tuto hloupost prohlásil, po tom, co vyšlo najevo, že zastával spíš zájmy operátorů než českých občanů. Důležité je, že ochrana spotřebitele patří do kompetencí Ministerstva průmyslu a obchodu.

Mládkovi, o kterém jsme od prohraných senátních voleb moc neslyšeli, se však zalíbilo být ve středu zájmu a s heslem „Negativní reklama taky reklama“ udělal z běžného poradce svého náměstka, aby mohl jít do Otázek Václava Moravce. Celkem těžko uvěřitelné, že se tohle děje v 21. století (i když je pravda, že OVM v minulém století nebyly :). Zní to totiž jako zápletka z posledního dílu Ulice. Jsem zvědavý, co ještě následující dny přinesou. Pokud bude Mládek tímto tempem pokračovat, další přešlap na sebe nenechá dlouho čekat.

Situaci samozřejmě neprospívá ani sám premiér Sobotka, kterému se tak nějak všechno rozpadá pod rukama. Mám snad i pocit, že bude rád až si od role premiéra odpočine. Útoky od Zemana, Babiše, opozice i z vlastní strany jsou určitě vyčerpávající. Upřímně si nevybavuji premiéra, proti kterému by se útočilo ze všech stran. Paradoxně největší problémy má teď se svými spolustraníky. Došlo to tak daleko, že Jiřího Zimolu označil za loutku Zemana a Babiše. Jinými slovy, předseda strany označí nejúspěšnějšího hejtmana za ČSSD (v čele kraje je Zimola od roku 2008) za zrádce, který jedná v zájmu Babiše, tedy konkurenční strany? Jaký vzkaz to vysílá voličům? Někdo bude stát za Zimolou, někdo za Sobotkou, tak či tak, to ČSSD oslabí. Tohle by se nikdy nemělo dostat na veřejnost. Jen to ukazuje, že Sobotka ztrácí nervy.

Volby jsou daleko a je možné, že se celá situace v ČSSD nakonec obrátí k lepšímu. Jde o to, jestli u toho bude Bohuslav Sobotka jako předseda. Není bez zajímavosti, že mu podporu vyjádřili všechny kraje, kde se hlasovalo veřejně a jediný kraj, kde se hlasovalo anonymně, ho na předsedu nepodoručil. A asi tušíte, jak probíhá volba předsedy na celostranickém sjezdu.

1 komentář

Leave a Reply

%d bloggers like this: