fbpx

Před několik týdny jsem začal víc sledovat Václava Klause mladšího. Přišlo mi, že je to svěží vítr v české politice. Jeho názory byly někdy drsné, ale vždy srozumitelné. Napadlo mě, že se možná našel člověk, který by dokázal stmelit rozdělenou republiku a přimět lidi ke společné konverzaci. Mýlil jsem se.

Po mnoho let to vypadalo, že Václav Klaus mladší nepůjde ve stopách svého otce a bude se věnovat pouze školství. Jenže s jídlem roste chuť. Klaus si všiml, že ODS rostou preference a rozhodl se, že do toho taky půjde. Jen škoda, že takhle neuvažoval už v roce 2013, kdy ho ODS potřebovala ještě mnohem víc.

Klaus na konci ledna získal nominaci od ODS na Praze 6 do parlamentních voleb. A od té doby se do toho pořádně opřel. Facebook Václava Klause Jr stal místem plným teplých lidských příběhů. A tak se můžeme dozvědět například tohle:

Mimochodem, co byste dělali, kdyby vás někdo probudil v 6:15 v hlubokém spánku? Já osobně bych asi neměl náladu, každý je ale jiný. Jak je vidět, někdo, i když na půl spící, sahá po mobilu, aby se o vše mohl podělit na Facebooku. A to za 1 000 lajků přece stojí, ne?

Ale teď už z vážnější jamky. S tím, co jsem do teď popsal, nemám zásadní problém. Dělá to každý politik a Václav Klaus mladší se pouze snaží působit jako normální člověk a docela mu to, narozdíl od jeho otce, jde.

Ten pravý problém přišel, když Klaus odhlalil své pravé já. Začalo to tím, že mladého aktivistu/občana Jakuba Čecha označil za udavače. A proč to udělal? To nikdo neví. Své pochody už na Facebooku nevysvětlil, i když se pod příspěvkem rozjela poměrně velká diskuze, Klaus se do ní nezapojil. Dojemné pak bylo jeho zdůvodnění pro server Aktuálně.cz.

snimek-obrazovky-2017-02-19-v-16-07-06
Zdroj: Aktuálně.cz

Klaus prostě přestřelil, ale chybu nepřizná. On si totiž ani neuvědomuje, že ji udělal. Myslí si, že je neomylný. Nepřipomíná vám to někoho? Napovím, má hodně podobné jméno. Jaký vzkaz to ale vysílá mladým lidem? Dokud ti není čtyřicet, budeš držet hubu a krok? Tak to už se moc těším, až se tenhle člověk stane Ministrem školství.

Klaus měl však plodný týden a rozhodl se posbírat další politické body. Upozornil na nerovnoměrné postavení mužů a žen v Iránu. Bohužel pro něj, si neověřil zdroj a jako důkaz uvedl čtyři roky starou fotku z úplně jiné akce než na jakou odkazoval.

Když byl na šíření falešné zprávy upozorněn, změnil v tichosti text a dělal, že se nic nestalo.

snimek-obrazovky-2017-02-19-v-16-36-52

Bohužel se stalo. Jeho původní post totiž sdíleli stovky lidí, k těm už se pravděpodobně nikdy nedostane, že to celé bylo jinak. Klaus se navíc všem, kteří ho na šíření nepravdy upozornili, vysmál a řekl, že jeho profil sledovat nemusí. Došlo tak k úplně opačné situaci, než jsem v případě Václava Klause mladšího doufal. Myslel jsem, že to bude ten, který bude lidi spojovat a děje se opak. Jinými slovy „pokud nesouhlasíte s mými alternativními fakty, odejděte.” Opět skvělý příklad od potenciálního Ministra školství, zvlášť v době, kdy se ukazuje, jak je důležité učit děti/žáky/studenty kritickému myšlení.

Samozřejmě nesouhlasím s nerovnoprávností žen, kdekoliv. Ale nevěřím, že účel světí prostředky. Pokud bychom používali falešné zprávy k šíření dobrých myšlenek, neuvažujeme jinak než Putin. A to je děsivé.

Zajímalo by mě, jak situaci kolem Václava Klause mladšího vnímá předseda ODS Petr Fiala, který je úplně jiný typ politika. Pokud bych si mohl tipnout, řekl bych, že Fiala není z Klause nadšený, ale potřebuje ho. Ví, že může spoustu voličů přilákat a to ODS, zejména v Praze, potřebuje. V mnohém tak jejich vztah připomíná dvojici Sobotka – Babiš. Uvidíme, jestli se i Fialovi časem vymkne situace z rukou.

Leave a Reply

%d bloggers like this: