fbpx

V rámci cyklu „Rozpravy o českých médiích“ na Univerzitě Karlově došla řada i na dezinformace. Téma, které je už velmi dlouho zásadní, bohužel často opomíjené. Pro ty z vás, kteří nemají čas se na debatu dívat (záznam je k dispozici na YouTube) přináším souhrn nejzásadnějších myšlenek, doplněný o moje občasné komentáře.

Ještě je dlužno říct, kdo vlastně na toto téma diskutoval:

Benedikt Vangeli – Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám
Jan Jirák – mediální teoretik
Ondřej Kundra – redaktor Respektu
Roman Kučera – Pirátská strana
Petr Nutil – Manipulátoři.cz

Hned na začátku se debatovalo o tom, co to dezinformace je a proč se šíří. Dezinformace může mít totiž několik podob, od tzv. fake news, přes clickbaity (mírně zavádějící titulek, který vás nutí kliknout na článek) až po neúmyslně závdějící zprávu (pramenící z nedostatečného ověření), která se může objevit ve všech meédiích. Většinou je šíří alternativní weby, které říkají, že ukazují realitu, o které maistreamová média mlčí. „Cílem alternativních médií není přesvědčit o lidi o jejich pravdě, ale vnést do společnosti chaos a neklid,“ řekl Ondřej Kundra z Respektu.

Hodně se diskutovala role Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, které vzniklo na začátku tohoto roku. Zejména lidé kolem prezidenta Zemana začali mluvit o ministerstvu pravda a novodobém Koniášovi (to byl člověk, který pálil knihy). Vedoucí CTHH vysvětlil, že komunikace a vyvracení dezinformací tvoří pouze 5 – 10 % náplně jejich práce (což jsem třeba já osobně netušil). Hlavním předmětem jejich činnosti je především boj samotný, propojování a informování jednotlivých složek státu, atd.

Ovšem to, že komunikace není hlavní náplní jejich práce, neznamená to, že by se o jejich práci nemělo informovat. Už jen to, že jako hlavní komunikační platforma byl zvolen Twitter, kde se pohybuje pouze zlomek uživatelů dává jasně najevo, že těch 5 – 10 % svojí práce neplní dobře. Navíc pokud uvážíme, že hned současně se vznikem účtu na Twitteru vznikl i facebookový účet, ovšem fejkový, což samozřejmě spousta lidí nevěděla a napálila se.

Během debaty zaznělo, že už fakt, že CTHH vzniklo znamená vítězství propagandy. Já s tím nesouhlasím, neříká se, že přiznat si problém je půlka řešení? Pokud se to neříká, tak by možná mělo!

Další hojně diskutované byly Parlamentní listy, které byly několikrát označeny za průtokový ohřívač mezi mainstreamovými a alternativními médii. Problém je, že se tam občas objeví i normální, nezaujaté články, které mohou čtenářovi dát pocit, že se jedná o nestranné médium. To však není pravda a je to pouze součást taktiky. Pod samotné Parlamentní listy totiž spadají další čtyři weby (například Euserver nebo Protiproud), které už můžeme označit za alternativní.

Snímek obrazovky 2017-02-28 v 22.20.22.png
Ukázka ze serveru Protiproud, který nese jméno Petra Hájka. Bývalého blízkého spolupracovníka Václava Klause.

Zazněla námitka, že si mainstreamová média mohou za vznik alternativních, protože z těch se člověk dozví spoustu věcí rychleji. Což mi přijde jako naprosto lichý argument, pokud chceme pravdivé informace (jsou však lidi, kteří vyžadují alternativní fakta, která jim potvrzují jejich vidění světa), tak je potřeba si chvíli počkat, protože pravdu je potřeba ověřovat. Pokud vím, dobrá média ověřují věrohodnost informace alespoň ze dvou zdrojů, a to chvíli trvá. Je to v době Facebook a Twitteru problém? Ano, částečně. Měl bych začít věřit náhodnému webu, protože nějakou zprávu vydal dřív? Rozhodně ne.

Zajímavost:

O tom, jak snadno lze manipulovat s lidmi hovoří i fakt, že se z toho stala profese. Existují lidi, kteří se živí produkováním „fake news“, s jedním prostým cílem, vydělat na tom peníze. Stačí založit doménu, ve které nechybí slovo jako news nebo freedom, a začít psát články, které lidi chtějí najít. Tuto taktiku například použila skupina lidí z Makedonie před volbami v USA, ti psali štvavé články proti Hillary, protože věděli, že Trumpovi voliči jim snáze uvěří (než kdyby to dělali naopak).

Alternativních webů je tu přes 50 (podle Policie ČR)! Proč ještě není podrobně popsáno, kdo za nimi stojí? Možná by to některým lidem otevřelo oči. Pokud chceme, aby lidé/občané dělali dobrá rozhodnutí (např. jakým webům budou důvěřovat), dejme jim dostatek informací. Věřím, že všem Čechům jde především o zájmy České republiky, takže stačí přijít za někým, kdo věří serverům typu Aeronet a říct mu „pane Němec, vždyť já mám stejnej zájem jako vy.“

Co z toho plyne? Mysleme kriticky. Pokud se dostaneme k senzační zprávě z neznámého média, ověřme tuto informaci než ji pošleme dál. Tímhle způsobem můžeme udělat (nejen) Česko znovu skvělým.

Leave a Reply

%d bloggers like this: