fbpx

Andrej Babiš má Sobotku má v hrsti a ví to. I Sobotka ví, že Babiš tahá za delší konec, ale očividně proti tomu nemůže/nechce nic dělat. Jak jinak si vysvětlit otevřenou kritiku (viz obrázky z Facebooku), kterou si Babiš v posledních týdnech dovoluje? Sobotka je jeho šéf a tohle by si neměl nechat líbit. Jenže on si to líbit nechává, protože nechce konflikty eskalovat, aby náhodou nedošlo k předčasným volbám. Chce vládnout až do konce volebního období, ať to stojí co to stojí (a nechat se pravidelně nechat ponižovat svým podřízeným, když se dívá celý národ, chce hodně sebezapření).

Babišovi je už v tuhle chvíli jedno, jestli vláda předčasně padne nebo bude úřadovat až do konce volebního období. V každém případě to promění ve svoje vítězství. Pokud by vláda padla, řekne, že Sobotka byl neschopný udržet ji pohromadě a je to jeho chyba, že musí být předčasné volby. Když koalice vydrží do konce, bude Babiš dál využívat svého PR, aby úspěchy vlády prezentoval jako úspěchy hnutí ANO. Pokaždé vyjde jako vítěz a může se tedy pouštět do čím dál ostřejších útoků. Upřímně si ani neumím představit tu rétoriku týden před volbami, když už teď je situace poměrně vyhrocená.

Mám pocit,  že celá věc jde za rámec běžného sporu mezi dvěma politiky. Babiš vlastně zpochybňuje legimititu úřadu premiéra České republiky, když říká, že předseda vlády pouze svolává zbytečné porady, čímž zdržuje ostatní ministry od práce a nemá vlastní agendu. Jaký precedens to vytváří do budoucna? Politické kultuře u nás to rozhodně nepomůže.

Na Sobotkovi je hrozně vidět, jak rád by vládl až do konce volebního období. V rozhovoru pro Seznam zprávy řekl, že to vypadá, že to současná koliace vydrží do řádných voleb. Teď udělá všechno pro to, aby svému slovu dostál. Chtěl by ukázat, že on je ten správným premiérem, protože pod ním vydržela vláda po celé období. Navíc se děsí příštích voleb, které už ČSSD téměř jistě nevyhraje a doufá, že se situace během nastávajících měsíců ještě obrátí. Snaha o změnu situace však ČSSD moc nevychází – navrhovaná progresivní daň se nesetkala s pozitivním ohlasem, ČSSD musela nedávno vyměnit dalšího ministra a zrušení Bohumínského usnesení jim možná pomůže při povolebním vyjednávání, ale nové voliče jim přinese jen těžko (spíš naopak).

Sobotka zdaleka nevytěžil kauzu dluhopisů. Mohl jasně dát najevo, že ministra financí nemůže dělat člověk, který se vyhýbá placení daní. Pravděpdoobně by se konaly předčasné volby a ČSSD by měla v ruce „ostré náboje“, zatímco teď nemá nic. Možná by někdo mohl namítnout, že Sobotkovi jde především o blaho naší země, proč by pak ale dával přednost sjezdu ČSSD před summitem EU? Zvlášť bizardní je to, když uvážíme, že Sobotka nemá v boji o předsedu žádného protikandidáta. Asi není moc jistý svou pozicí uvnitř strany.

O tom, že Babišovy dluhopisy jsou reálným problémem není pochyb. Vždyt se sám rozhodl peníze „vrátit“, akorát na to šel oklikou a vytěžil z toho politický kapitál (viz 52milionu.cz). Zvláštní je i fakt, že už podruhé posunul datum, kdy zveřejnější výsledky svého auditu.

Sobotka ví, premiérem v příští vládě pravděpodobně nebude. Favoritem je ANO, ČSSD nejspíš bude se značným odstupem druhé. S. Je tedy velmi dobře možné, že ANO povede příští vládu. Hnutí kolem Babiše mít silnou pozici a bude si moci vybírat koliační partnery – Klaus Jr. (ODS) i Čunek (KDU-ČSL) už navíc přiznali, že by se s Babišem za určitých podmínek domluvili. Nemyslím si, že se podaří ANO vyšachovat ze hry, jejich volební výsledek bude velmi silný a potřebná většina 101 hlasů by se bez nich rodila jen velmi těžko, navíc by v ní muselo být hodně nesourodých subjektů (ODS, ČSSD, …?).

Sobotka tedy hraje na jistotu. Raději bude ještě několik měsíců premiérem a nechá ze sebe dělat hlupáka. Druhou možností je totiž jít do přímého střetu s Babišem, kde je výsledek nejistý. Chápu, že taktika „lepší vrabec v hrsti než holub na střeše“ může fungovat. Ale Sobotka by mohl mít nějakou hrdost a pokud už ji nemá on jako člověk, měl by ji mít jako premiér.

Do nadpisu si tak každý může doplnit, co mu příjde výstižnější. Funguje totiž oboje – e/ě.

Leave a Reply

%d bloggers like this: