fbpx

O víkendu se na 39. sjezdu ČSSD volilo nové vedení strany. Volba předsedy proběhla bez překvapení, Bohuslav Sobotka, který neměl protikandidáta, byl opět zvolen do čela sociální demokracie, když pro něj hlasovalo 67 % delegátů. Své vítězství označil za „silný mandát“, což působí poněkud trapně, když ho jedna třetina za předsedu nechtěla, přestože neexistovala alternativa. Jinými slovy, 33 % delegátů by raději bylo bez předsedy než mít Bohuslava Sobotku.

Zajímavější to bylo při volbě prvního místopředsedy. Tam se střetl Chovanec a Tejc, šlo o hodně. Výhra Chovance ukázala, že tzv. „Zemanovo křídlo“ v ČSSD v současné době nemá takovou sílu. Zajímavostí pak je, že Chovanec získal pouze 57 % hlasů, takže část kandidátů nevyslyšela Sobotkovo přání, aby volili právě Chovance. Volba Chovance je z mého pohledu naprosto logická, je to totiž jediný člen ČSSD, který se umí postavit Babišovi a nepůsobit přitom trapně.

Chovanec i Tejc byli účastníci schůzky v Lánech, kdy se po volbách v roce 2013 skupina členů ČSSD tajně sešla s prezidentem, aby domluvili další postup za zády předsedy Sobotky. Paradoxně na tom vydělal nejvíc Chovanec, který se ukázal jako nejvíce „přizpůsobivý“. Nejen, že byl nejdřív připraven zradit Sobotku, ale když pak vycítil změnu situace, zradil ostatní pučisty a postavil se opět za předsedu. Co vám v politice přinese dvojitá zrada? Funkci ministra vnitra a 1. místopředsedy. 

Na řadu potom přišla volba řadových místopředsedů, těch má strana celkem 5. Při tomto počtu by se dalo předpokládat, že se někdo ze „Zemanovova křídla“ do vedení dostane. Chyba! Ani Tejc, ani Foldyna do vedení zvoleni nebyli a Sobotka se tak obklopil pouze lidmi, kteří jsou jeho spojenci. Napadá mě analogie se sociálními bublinami, které vznikají, protože uživatelé sledují pouze zdroje, které jim vyhovují a potom mají o světu zkreslenou představu.

Mimochodem třetím neúspěšným kandidátem byl Jaroslav Dvořák. Jméno vám možná nic neřekne, ale stačí se podívat na tento výkvět politického marketingu z dílny ČSSD a hned se vám vybaví neúspěšný kandidát na senátora za Nový Jičín.

Ale zpět k původní myšlence. Proč je vítězem sjezdu Andrej Babiš?

Prezident republiky Miloš Zeman totiž nemá důvod měnit svou strategii, ve vedení ČSSD nemá žádného svého koně a může dál podporovat Andreje Babiše. Kdyby se do užšího vedení dostal Jeroným Tejc nebo Jaroslav Foldyna, možná by svou rétoriku mírnil, takto může dál pokračovat s kritikou vedení a poukazovat na chyby, které strana dělá. A Babiš samozřejmě z podpory Zemana bude u dalších voleb profitovat.

Nové vedení ČSSD by nejraději nepodpořilo Zemana v prezidentské volbě. Proč taky, když on sám veřejně podporuje jiné strany a politiky? Jenže, přestože konkrétní kandidáti pohořeli, s pro-zemanovským křídlem se v ČSSD musí stále počítat. Myslím si, že do budoucna tento rozkol může straně způsobit ještě velký problém. Ve straně jsou totiž lidé, kteří se nesmíří s podporou Zemana (Dienstbier) či naopak s podpořením jiného kandidáta (Foldyna). A když se ČSSD hádá, Babiš navyšuje svůj náskok.

Sobotka bude tohle dilema muset brzo vyřešit. Pokud opravdu cítí, že má silný mandát, měl by rozhodnout sám a nevyhlašovat referendum. Jenže on ten mandát tak výrazný není a Sobotka tuší, že by mohl ztratit podporu velkého množství členů, kdyby šel proti Zemanovi. A pokud volby dopadnou, jak se předpokládá (pro ČSSD špatně), bude Sobotka potřebovat veškerou pomoc, aby se udržel v čele strany.

Jinými slovy, sněm ČSSD nepřinesl žádnou změnu. Ve vedení zůstali lidé, kteří už několik měsíců neumí oslovit nové voliče. Andrej Babiš má určitě radost, teď ho o vítězství může připravit pouze vlastní hloupost nebo minulost.

Leave a Reply

%d bloggers like this: