fbpx

Na začátku příštího roku nás čekají další prezidentské volby a nudit se pravděpodobně nebudeme. Kandidaturu znovu ohlásil současný prezident Miloš Zeman a začali se hlásit i další kandidáti. Zatím to však nevypadá, že by některý dokázal Zemana ohrozit. Posuďte sami.

Marek Hilšer, který má osm měsíců po ohlášení kampaně na Facebook pouze 2 500 fanoušků a jeho největším trumfem je fakt, že je „občanský kandidát“ a celou kampaň si platí ze svého, popřípadě z příspěvků od svých podporovatelů. Bohužel pro něj, stejný přístup zvolil i další kandidát.

Tím je Michal Horáček, ten má na kampaň připraveno 50 000 000 Kč z vlastních prostředků a nebude tak spjat s podporou od žádného subjektu. Škoda, že Horáček má potřebu neustále poukazovat na to, že je jiný než Karel Schwarzenberg a to dost hloupým způsobem.

Čeká si i na rozhodnutí Jiřího Drahoše, ten je alespoň (zatím) z mého pohledu velmi podobný dvěma předchozím (intelektuál, potenciál ve velkých městech, vzdálený problémům „řadového občana“). S kandidaturou váhá i Jiří Pospíšil, který bohužel nemá v ČR (nebo možná ani kdekoliv jinde v Evropě?) šanci, a Petr Kolář, ten reálnou šanci má, dokud se voliči nedozví, že se nejedná o bývalého zpěváka, ale bývalého velvyslance.

V současné chvíli vidím pouze jednoho potenciálního kandidáta, který má reálnou šanci Zemana ohrozit a tím je Martin Stropnický. Proč? Je sice z hnutí ANO, ale zároveň nepůsobí jako Babišův člověk a přitakávač. Mohl by být přijatelný pro voliče i nevoliče ANO.

Navíc má zkušenosti s diplomacií a politikou na nejvyšší úrovni. Je to herec, což může být spíš výhoda, protože celá předvolební kampaň je tak trochu divadlo. Stropnický může sbírat hlasy napříč politickým spektrem (hrozný výraz, já vím), což ho výrazně odlišuje od všech ostatních kandidátů, včetně Zemana.

Teď přichází na řadu Andrej Babiš a jeho myšlenkové pochody. Je jasné, že Babiš chce být premiérem. A podřídí tomu všechno ostatní. Současná dvojice Babiš – Zeman funguje jako dobře namazaný stroj. Zeman vetoval Lex Babiše, tlak poslanců na Andreje Babiše v otázce jeho příjmů označil za tyjátr, atd. Miloš Zeman nedělá věci jen tak a za své služby bude „něco“ chtít. Když potvrdil svou kandidaturu na prezidenta, není tak těžké odvodit, co to „něco“ je – podpora od Babiše.

Babiš je teď ve složité situaci (a to nejen kvůli dluhopisům). Jeho možnosti jsou následující:

1. Podpoří Martina Stropnického a postaví se za něj v kampani. Výsledek je však nejistý. Přestože je právě Stropnický pravděpodobně jediným, kdo má nějakou šanci, neznamená to, že doopravdy vyhraje. A v případě neúspěchu Stropnického by pak Babiš mohl ztratit podporu z Hradu (tzn. Zemanovu podporu). Tímto krokem by však Babiš ukázal, že mu nejde pouze svůj prospěch, ale že se chce podílet na celkovém vývoji České republiky.

2. Podpoří Zemana. Tím však může ztratit některé příznivce, kteří ze současného prezidenta moc nadšeni nejsou. Je důležité zmínit, že Zeman se profiluje především jako fanatický odpůrce imigrace a přítel Ruska. V obou těchto tématech Babiš až zarytě mlčí. Pokud by se de facto přihlásil k Zemanově politice, mohl by ztratit proevropské voliče.

3. Nepodpoří nikoho, čímž víceméně pomůže Zemanovi k vítězství. To ale může působit pomerně trapně, zvlášť když ANO, jako politický subjekt, disponuje značnou silou. Voliči očekávají, že strana bude situaci v zemi ovlivňovat, nikoliv pouze přihlížet.

MILOS_STROP
Pravděpodobný příští prezident ČR. Který z nich? To může rozhodnout Babiš.

O tom, ke které možnosti Babiš směřuje, svědčí jeho poslední výroky. „Nikdy jsem od pana Stropnického neslyšel, že by chtěl kandidovat na prezidenta,“ řekl Babiš deníku Právo. Andrej Babiš má bohužel dlouhodobě problém přijímat informace, které se mu nehodí do krámu. Stropnický totiž nedávno, před sjezdem ANO, prohlásil, že bude o kandidatuře uvažovat, pokud dostane silný mandát od spolustraníků. V místopředsednické volbě pak získal 83 % hlasů, nejvíc ze všech kandidátů. To asi Babiš nepovažuje za silný mandát.

„Zeman je jasný favorit. Žádný jiný tak silný kandidát tady není a upřímně nevidím nikoho, kdo by ho porazil,“ prohlásil Andrej Babiš. To je snad největší alibismus, který jsem od něj kdy slyšel, a to je co říct. Je to asi stejné jako kdyby někdo prohlásil, že nemůže nic dělat s požárem a zároveň by stál vedle hasicího přístroje. Ok, možná tohle není nejlepší příklad, ale snad je myšlenka jasná :).

Babiš potřebuje mít „svého člověka“ na Hradě. Jinak by se mohlo stát, že Babiš skončí po dalších volbách v opozici, protože vznikne velká koalice proti hnutí ANO. A pojistkou, aby se tohle nestalo, může být právě prezident-spojenec, který odmítne podobnou koalici jmenovat.

Kdybych si měl tipnout, tak Stropnický nakonec kandidovat na prezidenta nebude. Bez podpory Babiše nemá podporu hnutí ANO a tím pádem je prakticky bez šance. A Zeman bude opět prezidentem, bez diskuze.

Leave a Reply

%d bloggers like this: