fbpx

Tento týden se objevila zajímavá kauza, která vytváří nebezpečný precedens do budoucna. Mluvím o události, kdy se někteří rodiče „vzbouřili“ proti projektu Edison, který děti učí toleranci a představuje, za pomocí studentů ze zahraničí, jak se žije v ostatních zemích světa. S tím je samozřejmě spojené představení základních struktur, které jsou s fungováním států spojeny – politické uspořádání, kultura nebo, a teď pozor, náboženství.

Jenže to se některým lidem nelíbí, protože je samozřejmě jednodušší předstírat, že některá náboženství (čti: islám) vůbec neexistují a pokud už jejich existenci připustíme, je nejlepší říct, že všichni jeho vyznavači (čti: muslimové) jsou teroristi. Učit lidi kritickému myšlení je totiž mnohem zdlouhavější a náročnější proces.

1m2kmy

Na pomoc „utlačovaným“ přispěchal Václav Klaus mladší, který vycítil levné politické body a sdílel článek ze svého oblibeného média, aby upozornil na TEROR, který se rozpoutal. Celou kauzu popsal server Lidovky.

Slova „braňmě normální svět“ jsou podle mě velmi nebezpečná. Já si naopak myslím, že normální svět je takový, kde se diskutuje o všem a nepřestíráme, že něco neexistuje. Ale každý to má očividně jinak. Faktem zůstává, že islám existuje.

Mimochodem protest rodičů, kromě Václava Klause mladšího, podpořily i dvě politické strany – Národní demokracie a Svoboda a síla. Nikdy jste o nich možná neslyšeli, jedná se ale o krajně pravicové strany. Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš byl v minulosti odsouzený za antisemitismus. Je tedy jasné, jakým směrem se současná ODS posunuje a jaké voliče chce oslovit. O hlasy se tak už nebude prát s TOP 09, ale spíš s Okamurou a podobnými.

Celá ta kauza je vlastně o tom, že lidi, kteří nemají rádi islám, nechtějí, aby se o něm jejich děti učily. Dokonce jsou odhodlaní neposílat své potomky do školy, aby tu „jednostrannou nalejvárnu“ neslyšeli. Kam to může pokračovat? Rodiče, kteří jsou pacifisti, nebudou chtít své děti posílat na výuku dějepisu, když se bude probírat druhá světová válka? Křesťané nebudou podporovat hodiny biologie, protože nevěří na evoluci?

Kromě muslimů bývají trnem v oku i židé. Ti totiž pomocí organizací jako Bilberberg řídí celý svět (#LOL). Možná populisti za pár let přijdou s tím, že výklad nacistického Německa je moc jednostranný a Hitler vlastně zabránil celosvětové židovské nadvládě. Budeme přepisovat učebnice podle aktuální poptávky? Možná to dnes zní jako utopie, ale pravděpodobně bychom před pár lety nevěřili tomu, že se bude bránit výuce o islámu.

Ještě smutnější, než samotné zapojení Klause, jsou argumenty a postoje jeho fanoušků. Ti nejenže souhlasí se zasahováním rodičů do výuky tak, aby měly možnost ovlivnit, co se jejich děti budou učit (možná podle výše zmíněného scénáře?), ale zároveň přirovnávají vzniklou situaci k praktikám minulému režimu, kdy se diktovalo, co se bude učit a pravda byla jen jedna.

Není to ale úplně naopak? Za minulého režimu se učilo jednostranně a rozdělovalo se na dobrý východ a špatný západ. Mohl snad před rokem 89 někdo ze západu přijet do českých škol, aby říkal, jak se žije ve zbytku Evropy a USA? Nejspíš ne. Právě tím, že zabraňujeme diskuzi a možnosti poznání jiného, se vracíme do minulého režimu.

Právě rodiče, kteří své děti berou z přednášek o islámu, nenechávají prostor pro druhý názor (kterým se tak často ohánějí) a chtějí, aby jejich potomek znal pouze jednu pravdu. Navíc i kdyby projekt Edison byl „jednostranná nalejvárna“ (což podle závěrů České školní inspekce není), je tady pořád další autorita – rodič, který může poskytnout své vidění světa/islámu a aktivně se tak zapojovat do výuky svého dítěte.

Je smutné, že se rodiče do vzdělávání svého dítěte vloží často až ve chvíli, kdy vyúka nekoresponduje s jejich videním světa a jinak se ptají pouze na to, jestli „byly ve škole samý jedničky.“

Rozhodně nejsem „fanoušek“ islámu, ani žádný „vítač“. Myslím si, že Evropská unie současnou migrační krizi nezvládá dobře. Navíc jsem žil s dvěma muslimama téměř půl roku v Irsku a nebyla to nijak příjemná zkušenost. Nezískal jsem o nich představu z Parlamentních listů, ale mluvil jsem s nimi a zjišťoval jejich názory. To mi pomohlo udělat si svůj pohled na věc. Věřím, že pokud lidem předložíme fakta a budeme podporovat kritické myšlení, sami se rozhodnou, co je pro ně nejlepší.

PS: Takhle vypadala stránka v Blesku, která o kauze pojednávala. Jinými slovy, budeme předstírat, že islám neexistuje.

17362417_1624682230880053_496582404905680023_n
Zdroj: Facebook

1 komentář

Leave a Reply

%d bloggers like this: