fbpx

V posledních týdnech zažívá Česká pirátská strana hodně turbulentní období. Začalo to tím, že v jednom z průzkumů veřejného mínění dostali 5,5 % hlasů, což je nejen historický úspěch, ale zároveň by to znamenalo vstupenku do Poslanecké sněmovny. Vyrojilo se velké množství článků/článků a Piráti byli rázem ve středu politického dění. Zhruba ve stejnou dobu Jakub Horák sdělil, že bude straně pomáhat s volební kampaní. V tu chvíli vypadali Piráti velmi dobře a vypadalo to, že mají nakročeno do Parlamentu.

Mám ale pocit, že s takovou vlnou zájmu nepočítali a nebyli na ni dostatečně připraveni. A protože ryba smrdí od hlavy, tak ukázkovou nepřipravenost předvedl přímo předseda strany Ivan Bartoš v rozhovoru s Jindřichem Šídlem. Ukázalo se, že pořádně nezná ani vlastní program, respektive nejenom, že ho nezná, ale hlavně ho neumí vysvětlit. Ve stejném rozhovoru se ukázalo, že Piráti nemají jednotný názor na NATO, samotný předseda svůj názor prozradit nechtěl. Vypadalo to, že nechce svým názorem nikoho naštvat a proto radši mlčel.

Po tomto failu se rozjel docela slušný kolotoč a nepřipravení Piráti nevěděli, kde to hoří víc a jak s tím naložit. Jejich vysvětlení, že otázka o NATO není na pořadu dne, mě ujistila o tom, že dřív mluvili než mysleli. Otázka NATO totiž rozhodně na pořadu dne je, zvlášť, když vidíme obavu pobaltských států, dezinformační válku Ruska, atd. A navíc myslím, že předseda by měl mít na takto zásádní otázky jasný názor.

Na povrch se však toho dostalo víc. Mám na mysli hlavně osobu, která byla mnohým ukrytá (možná zámerně) – Ivo Vašíček, místopředseda Pirátů. Jeho postoje jsou výrazně odlišné, než bych od člena Pirátské strany (a věřím, že i velká část jejich voličů) čekal. Už fakt, že na svém profilu sdílí dezinformační server AC24, hovoří jasně. Vypadá to, že právě on je hlavní silou Pirátu, která prosazuje opuštění NATO (v dlouhodobém hledisku), což on sám potvrdil.

Mám velký problém, když některý z politiků sdílí Parlamentní listy. Ale chápu, že pro toto pochybné médium poskytují rozhovory, protože se chtějí dostat i k jejich čtenářům (a bohužel jich není málo). Sdílení AC24, Aeronetu a podobných je neodpustitelné, jedná se serveru plné fake news, hoaxů, atd.

Co mě ale zklamalo nejvíc, byla následná reakce Ivana Bartoše na povyk, který nepovedený rozhovor vyvolal. Ten pravděpodobně cítil, jak mu poslanecký mandát prokluzuje mezi prsty a udělal to, co bych od něj nikdy nečekal. Zaútočil na TOP 09, čím se vlastně zařadil po bok Andreje Babiše a podobných. Když seš v úzkých a nemáš vysvětlení, sveď to na Kalouska. Je vidět, že se Bartoš učí rychle. Celý příspěvek z Facebooku:

Samozřejmě, pokud politická strana (nebo politik) udělá nějaký podraz, je potřeba na to upozornit. JENŽE. Ivan Bartoš uvedl, že TOP 09 šířila hoax (falešné a poplašné zprávy). Jak si můžete přečíst výše, hoaxy upřímně nesnáším, proto mě samozřejmě zajímalo, kde se to stalo a takových nás bylo víc.

Snímek obrazovky 2017-03-27 v 23.49.42

Jenže Mikulášovi Ferjenčíkovi se asi screenshoty ztratily, takže jsme se nic nedozvěděli. Téma je to opravdu citlivé, tak jsem se zeptal strany na Twitteru.

Snímek obrazovky 2017-03-27 v 17.27.27

Bohužel mi nikdo nebyl schopný odpovědět ani tam. Náhoda? Nemyslím si. Možná Piráti této sociální síti nefandí? Tak to taky není pravda. Přestože neměli čas odpovědět na můj tweet, našli si čas na vlastní aktivitu (aneb přesvědčujeme všechny, že o vystoupení z NATO není řeč a kdyby byla, tak nevíme, jak se rozhodneme).

Snímek obrazovky 2017-03-27 v 17.26.38

Ivan Bartoš mezitím přidal asi čtyři statusy na svůj Facebook a stále si nenašel čas, aby ukázal kdy a kde TOP 09 šířila hoax. Ale chápu, každý občas zapomíná, tak jsem mu to ještě jednou připomněl.

Snímek obrazovky 2017-03-28 v 0.01.47

Samozřejmě opět bez odpovědi. Tak já nevím. Asi se nedočkám. Zatím mi z toho vyplývá, že Ivan Bartoš se unáhlil a obvinil TOP 09 bez důvody, paradoxně tak šířil hoax on sám. Pokud ne, měl by to prokázat a to okamžite. Všimňete si prosím, že jeho příspěvek na Facebooku má více než 100 sdílení a další stovky „lajků“. Virální dosah je tedy obrovský.

U Pirátů jsem jako hlavní „přidanou hodnotu“ vnímal jejich transparentnost. Bohužel sdílení hoaxů, ať už pomocí serverů jako AC24 nebo vlastních postů na Facebook nepovažuju ani za transparentní, ani za přijatelné.

Leave a Reply

%d bloggers like this: