fbpx

Prezidentské volby nás čekají za necelý rok, přesné datum ještě neznáme, ale mělo by to být na přelomu ledna a února. Jen několik měsíců předtím budou volby do Poslanecké sněmovny, které jsou pro další směřování naší zěmě důležitější. Nebo by teoreticky alespoň měly být. V posledních letech jsme byli svědky toho, jak může prezident v parlamentní demokracii ovlivňovat směřování země.

Čtyři stačí?

Z lidí, kteří kandidaturu na prezidenta ohlásili, mají reálnou šanci získat 50 000 podpisů podle mě čtyři kandidáti. Mimochodem všichni čtyři shodně odmítli politickou podporu (ve smyslu toho, že by je nominovaly politické strany).

  • Miloš Zeman (72 let)
  • Jiří Drahoš (68 let)
  • Michal Horáček (64 let)
  • Marek Hilšer (41 let)
1864557
Podle poslední (a zároveň prvního) průzkumu se rozhodne mezi Horáčkem a Zeman. Ovšem (ne)kampaň bude ještě dlouhá.

Bude ještě někdo další? Doufejme, že ano. Kandidátů je zatím poměrně málo. Pro srovnání na Slovensku výbírali ze 14 kandidátů, v USA jich bylo téměř 20 (kvůli systému primárek pak voliči na konci vybírali ze 6 lidí). Jenže Andrej Babiš potvrdil, že ANO nebude stavět vlastního kandidáta, nemá na to prý peníze. Ok, žádné velké překvapení. Dalo se přepokládat, že Babiš nebude chtít ohrozit spolupráci se Zemanem. ČSSD pro změnu oznámilo odložení referenda o stranickém kandidátovi na listopad, což pravděpodobně znamená, že žádného kandidáta nepodpoří, protože v tu chvíli bude řešit mnohem důležitější otázky (např. vyjednávaní o vládní koalici).

V prezidentské volbě jde o hodně. Bohužel mám pocit, že ji parlamentní strany staví na druhou kolej. Chápu, že máme přímou volbu prezidenta, takže je to vlastně na lidech, ale poslanci a senátoři stále mají možnost nominovat svého „prezidenta“ (a to velmi jednoduše).

Tak koho tady máme

Pouze Miloš Zeman má politikou na nejvyšší úrovni zkušenosti, ostatní kandidáti jsou „apolitičtí“. V USA i na Slovensku zvítězili právě lidé, kteří vstupovali do politiky z jiného prostředí. V minulém článku jsem se rozepsal o tom, jak to může být za určitých okolností nebezpečné.

Z toho, kdo vyzývá Zemana na souboj, se dá usoudit, že klasičtí politici považují bitvu se současnou hlavou státu za předem prohranou a nechtějí ztrácet čas. Navíc by si případnou kandidaturou mohli poškodit vztahy s pravděpodobným příštím prezidentem (a Zeman neodpouští). Jenže takhle uvažovat nejde. Protože pokud by se všichni chovali logicky, tak by i Slovensko a USA měli jiné prezidenty. Vzpomeňme si na začátek kampaně v USA, Donalda Trumpa nikdo nebral vážně. Ještě dva měsíce před volbami na Slovensku průzkumy mluvily o velkém náskoku Fica, některé dokonce předpovídaly, že Kiska nepostoupí do druhého kola.

Starost mi trochu dělá i věkové rozpětí kandidátů. Hilšer je hodně mladý, zbytek podle mě dost starý. Vím, že většina lidí si pod pojmem „ideální prezident“ představí Masaryka na koni, ale já si myslím, že prezident by měl být mladší. V dnešní době, kdy se svět hrozně rychlě mění je potřeba mít někoho, kdo dokáže udržet kontakt se všemi generacemi. Uvedu to na příkladu, Kiska před několika měsíci dával na svůj Facebook příspěvek, že si nechal udělat svou figurku na 3D tiskárně. Myslíte, že Zeman vůbec ví o exitenci 3D tiskáren? Chápe dnešní svět? Mimochodem Kiska měl v době zvolení 52 let.

bsw8Kl2cSKn6ik_L7VeVDg-Kiska-je-prvou-hlavou-t-tu-na-svete-ktor-m-3D-model-cel-ho-tela
Andrej Kiska. Na začátku s ním nikdo nepočítal, přesto je prezidentem. Je důkazem toho, že je důležité se toho nebát.

Vážně nikdo?

Co z toho plyne? Že bych byl rád, kdyby se objevil ještě někdo, aby byla nabídka pestřejší. Bohužel mám pocit, že zajímavý kandidáti (zejména z řad politiků) si neustále dávají navzájem přednost a čekají, jestli to budou muset vzít na sebe nebo někdo jiný Zemana porazí za ně. Podobně se vyjádřil například i Jiří Pospíšil v nedávném rozhovoru pro Seznam zprávy. Své konečné rozhodnutí prý oznámí v červnu, lišácky neřekl kterého roku.

Reálně tak hrozí, že už se nikdo další nepřidá, protože nebude chtít ubírat preference nadějným kandidátům (nějak podobně bude možná znít oficiální prohlášení), což je ale při dvoukolovém systému nesmysl. Nebo, že by nakonec odsouzený exposlanec Otto Chaloupka získal 50 000 podpisů? 🙂

Leave a Reply

%d bloggers like this: