fbpx

S volbami ve Francii se opět otevřela diskuze o stabilitě Evropské unie. Případná výhra Marine Le Penové by mohla znamenat konec Francie v tomto společenství. To by samozřejmě mělo zásadní dopad na celou EU, přijít během několika měsíců o další silný stát, by byla pohroma.

Volby v Nizozemí dopadly pro EU dobře, ale opravdu se teď před každými volbami budeme modlit, aby nevyhrál kandidát, který bude chtít z EU vystoupit? Napadá mě lepší řešení, vlády (zejména ta česká) by měly začít komunikovat výhody, které státům členství v EU přináší.

Ezopovu bajku o netopýrovi asi znáte. Když mezi sebou bojovali zvířata a ptáci, netopýr se vždycky přidal na stranu, která vyhrávala. Lidé v ČR se chovají stejně. Máme z členství v EU výhody? Jasně, chceme být členem. Má EU problémy? Rychle pryč!

Bajka má krasné ponaučení, možná bychom se i my mohli inspirovat. „Všichni kteří své přátelé opouštějí a pomoc hledají u cizích, jsou nakonec potrestáni.“

Naše vláda velmi dobře ví, že bez EU bychom se neobešli. Ale kdy jsme naposledy od premiéry nebo ministrů slyšeli nějakou chválu na Evropskou unii? Neustále se řeší uprchlíci nebo přísnější pravidla držení zbraní. Dalo by se říct, že to jsou témata, které se našich každodenních životů dotýkají minimálně, vždyť sám Chovanec uvedl, že jsme přijali pouze 12 imigrantů.

Problém je i to, že my politiku EU netvoříme a můžeme si za to sami. Sobotka ze summitu EU odjíždí dřív, Chovanec zase nic nevyjedná, protože neumí jazyky. Je pak lehké přijet domů a nadávat na bruselský diktát, když jsme se „odmítli“ zúčastnit diskuze.

Bohužel vláda se nesnaží EU lidem „prodat“, naopak se přiživuje na její nepopularitě. Smutné je zejména to, že zatímco pro obraz EU se nedělá vůbec nic, tak jednotlivá ministerstva si platí PR články na serveru Parlamentní listy, které jsou plné demagogických článků a většinou právě EU spíš pomlouvají.

C7wZqq2WkAE7xZt
Tato časová osa mluví jasně. Ale to lidi nezajímá, jim vadí, že EU zakazuje používat název pomazánkové máslo. Priority.

S tím je spojená i otázka možného referenda o vystoupení z Evropské unie. Mělo by se konat? Myslím, že existují důvody pro i proti.

Pokud někdo argumentuje tím, že je to komplexní téma, kterému běžný občan nemůže rozumět, tak proč lidem vůbec dovolíme volit do Parlamentu? Vždyť ten nás ovlivňuje mnohem více, a to na denní bázi. S tím je spojený i další lichý argument, který velmi nešťastně použil kandidát na prezidenta Jiří Drahoš a sice, že „v době internetu je jednoduché s lidi manipulovat, proto by se referendum vypisovat nemělo.“ Ona je to možná pravda, ale doba bez internetu už nebude. Takže se s tím musíme naučit pracovat a nesvádět to na ty internety.

Samozřejmě, že „alternativní weby“ by byly problém a neříkaly by vždy pravdu. Reálný problém však přichází, když zavádějící fakta šíří sami politici. U Brexitu například kampaň pro Brexit používala toto zavádějící heslo.

stream_img
Když Britové Brexit odhlasovali, Nigel Farage (z UKIP) přiznal, že Národní zdravotní služba (NHS) tyhle peníze nedostane. Prý šlo o nedorozumění.

Jako ideální mi přijde spojit referendum o vystoupení z EU s volbami do Parlamentu. Pokud si opravdu většina voličů přeje opustit Evropskou unii, ať volí strany, které to mají v programu. Jsem přesvědčen, že SPD Tomia Okamury to tam má, Svobodní taky chtějí #czexit, pravděpodobně i Komunisti. Jinými slovy, ať se z toho udělá téma příštích voleb a uvidíme, jak je to pro lidi důležité.

Žijeme v demokracii, nemůžeme lidem upírat právo na volbu. Vláda ví, že EU potřebujeme (mnohem více než ona potřebuje nás) a měla by začít dělat něco pro to, aby si to uvědomil i ten „řadový občan“. Zatím však bohužel spíš populisticky využívá nálad ve společnosti, než aby dělala to, co je správné z dlouhodobého hlediska.

Mimochodem z EU jsme za 10 let získali přes 400 miliard Kč! To už přece nemůžeme dál tolerovat.

Leave a Reply

%d bloggers like this: