fbpx

Jednou z povinností prezidenta je zastupovat stát navenek, tzn. reprezentovat. Já mám pocit, že tady má prezident značné mezery. Stačí vzpomenout na virózu u korunovačních klenotů, frázi „kunda sem, kunda tam“ nebo údajný Peroutkův článek „Hitler je gentleman“.

Dalo by se říct, že prezident je prostě lidový a se chová jako typický Čech. Občas se opije, mluví sprostě a občas plácne nějakou blbost. Můžeme polemizovat, jestli by měl být prezident pouze jeden z nás nebo by se měl snažit jít nám příkladem. Ale vlastně rozumím tomu, že se Zemanovo chování může někomu líbit. Bohužel.

Ale to co se začalo dít v poslední době, s tím už nemůže souhlasit vůbec nikdo. Zeman jde přímo proti občanům. Mám samozřejmě na mysli fakt, že se stal garantem politiků podezřelých z korupce.

Začalo to Jiřím Zimolou, bývalým hejtmanem Jihočeského kraje a ještě donedávna hvězdou ČSSD. Na toho prasklo, že platí šéfovi nemocnic více než 600 000 Kč měsíčně a ten mu „na oplátku“ staví dům na Lipně. Tohle jsou fakta, která donutily Zimolu rezignovat. Jenže Zimola se nechce smířit s takovým koncem, cítí se nevinný a chce kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny.

thumbnail_14651323321785 (2)
S určitostí můžeme říct, že na této fotce je jeden poctivý člověk (ten v tom okně).

Jenže na koho se obrátit, když nemáte podporu veřejnosti a ani vlastní strany? Na prezidenta! Miloš Zeman samozřejmě nemá problém hejtmana přijmout, vyslechnout a vyjádřit mu svoji podporu. A to i přesto, že obvinění jsou poměrně závažné.

Druhý případ je ještě úsměvnější/smutnější (záleží na tom, jestli jste masochista nebo ne). Na hrad míří i Andrej Babiš, který má taky problém – Poslanecká sněmovna chce, aby vysvětlit své příjmy. Jenže to Babiš, jak se zdá, nedokáže. Ale očividně si s tím vrásky nedělá a volí svou oblíbenou taktiku – přechází do protiútoku. Za všechno může dvojice Kalousek – Sobotka, podle mě nechybí mnoho, aby obvinil i Havla nebo Sorose.

Je to vlastně hrozně smutné. Člověk, který chtěl politiku uzdravit, má nejvíc nevyjasněných problémů, navíc takových, při kterých stát přicházel o peníze. Jenže nejvíc zarážějící na tom není ani postoj Babiše, ten hraje vabank. Je sice obrovsky populární, ale teoreticky mu mohou korunové dluhopisy zlomit vaz.

Babiš uvedl, že se Zemanem jede poradit jako za zkušeným politikem, protože on sám je v politice amatér. Je to obrovský paradox, když Babiš, který neustále nadává na tradiční strany a jejich hry, jede pro radu za Zemanem, protože je zkušený politik.

Nejhorší je v celém případě právě Zeman. Ten doslova zneužívá svůj úřad k podpoře svých oblíbenců. Má samozřejmě právo vyslechnout hejtmana nebo ministra, ale Miloš Zeman udělal z podobných setkání cosi nepoctivého. A může za to známý „lánský puč“. Zeman totiž nikdy nenesl, za tuto poměrně nechutnou událost, odpovědnost a vlastně to vypadalo, jako by se ho to ani netýkalo.

3393951_ivana-zemanova-prezidentske-volby-podpisy-milos-zeman-peticni-arch-kampan-v1
Ivana Zemanová udělá cokoliv, aby se Miloš nevrátil domů. Dokonce mu povede volební kampaň, aby na to dohlédla. Btw není krásné, že se konference nadstranického prezidenta koná před logem Strany práv občanů?

Proč to Zeman vlastně dělá? Protože stojí o podporu Babiše i Zimoly (poslední relevantní spojenec v ČSSD) při kandidatuře na prezidenta. Ukazuje se totiž, že jeden z dvojice Horáček/Drahoš bude v druhém kole prezidentské volby velmi silným soupeřem. A Zeman si přece nemůže dovolit zklamat svých dolních 10 000 000. A udělá pro to všechno.

Leave a Reply

%d bloggers like this: