fbpx

O vládní krizi se toho napsalo dost a je zbytečné o ní psát cokoliv dalšího. Alespoň prozatím. Sobotka nejdřív oznámil, že podá demisi a pak si to zase rozmyslel. Každý má svůj názor na to, jestli je to zbabělost nebo hrdinství premiéra.

Máme tu ale ještě jednu kauzu, která by za normálních okolností plnila přední stránky novin – razii na ministerstvu školství a ve Fotbalové asociaci ČR. Při té byli mimo jiné zadrženi Simona Kratochvílová, Miroslav Pelta a Karel Březina. Dlužno dodat, že toto ministerstvo je pod správou ČSSD, respektive ministryně Kateřiny Valachové.

Fotbalové asociace je největším příjemcem dotací ze státního rozpočtu. Například v roce 2014 získala více než 330 milionů Kč. Jinými slovy FAČR je na Ministerstvu školství prakticky závislá.

Pojďme se na to podívat postupně. Miroslav Pelta je známá firma, jeho jméno figurovalo v úplatkářské aféře z roku 2004, nakonec byl obvinění zproštěn. Přesuňme se současnosti, Pelta už je obviněn z ovlivňování dotací a v současné době je dokonce ve vazbě. Myslím, že tohle absolutně nikoho nepřekvapilo, zvlášť po tom, co Peltův Jablonec předváděl v nejvyšší lize, když vypouštěl některé zápasy, aby kluby, které vlastní jeho kamarádi nesestoupily do nižší soutěže. Btw Pelta je dlouhodobým členem a zastupitem za ODS. Tolik k slibům, že ODS se odprostila od kmotrů a začíná s čistým štítem.

KIT51888b_pelta1cert
Nezbývá než doufat, že pobyt Pelty ve vazbě/vězení bude delší než jeho kravata. Zdroj: ceskapozice

Karel Březina je typický kariérní politik a odborník na všechno (stačí se podívat na jeho profil), který se vždy uměl vlichotit mocným lidem do přízně. Rok (!) po dokončení vysoké školy se stal vedoucím úřadu vlády, za další dva roky (!) se pak stal ministrem! Mimochodem předsedou vlády byl v té době jistý Miloš Zeman. V roce 2014 byl pravomocně odsouzen za neoprávněné pobíraní odměn v Dopravním podniku Prahy. Ani to však nezabránilo, aby v létě 2016 nastoupil jako poradce na ministerstvo školství. Do této chvíle si vydělal 212 000 Kč za ústní konzultace. O jeho práci neexistuje jediný záznám, vše prý probíhalo pouze verbálně.

Není to strašidelné? Že vláda, která prohlasovala EET sledující každý náš nákup, sama zaměstnává odsouzeného člověka a o jeho práci nevede žádné záznamy? Březina dostal prakticky okamžitě z MŠMT výpověď. Tohle jednání velmi připomíná rychlé propuštění Marka Přibila (kauza odposlechů Andreje Babiše) z Mafry. To fakt máme věřit tomu, že vedení těchto institucí (Mafra, MŠMT) neví, co dělají jeho zaměstnanci?

676449_
Karel Březina v akci. Dokazuje Jiřímu Paroubkovi svou loajalitu tím, že na sebe nechává házet vajíčka.

A pak tu máme samotnou špičku ledovce – náměstkyni pro sport Simonu Kratochvílovou. Ta do své funkce nastoupila teprve v srpnu 2016 (měsíc po Březinovi btw), když její hlavní kvalifikací bylo, že je dobrou kamarádkou ministryně Valachové. Se sportovním prostředním pak neměla žádné zkušenosti. Že to bude problém, někteří lidé na ministerstvu tušili hned od začátku. A jak to dopadlo už všichni víme – skončila ve vazbě spolu s Peltou. Oba totiž o dotacích rozhodovali ještě předtím, než se dostaly k řádné komisi. Mimochodem i náměstkyně byla z funkce okamžitě odvolána. To je ale rychlost. Známé pořekadlo platí i tady – ryba smrdí od hlavy. A hlavy by měly padat i na nejvyšších místech.

Já už jsem si snad i zvykl, že se ministerské posty často obsazují podle politických sil, nikoliv podle toho, co je v zájmu občanů. Ale dřív bývalo aspoň zvykem, že se nejbližší spolupracovníci ministra v dané oblasti orientovali. Právnička Valachová si však řekla, že pravidla jsou od toho, aby se porušovaly a obklopila se totálními amatéry.

aae
Přijímací pohovor na ministerstvu školství.

Na razantní zvýšení platů učitelům peníze nejsou. Ale přitom se najdou prostředky pro trafikanty jako je Březina. A pravděpodobně se na tom v nejbližší době nic nezmění. Ministerstvo školství není „silové“ ministerstvo a vždy ho dostane někdo jako cenu útěchy. Nezbývá než doufat (nebo podle toho volit), že v další vládě bude strana, která bude chtít mít ministerstvo školství jako svou výkladní skříň a bude mu věnovat maximální pozornost.

V republice je bordel, už dlouho. Teď existují důkazy. A bohužel to není jenom o Babišovi. Je vidět, že praktiky v ČSSD jsou úplně stejné. Můžeme teď sice adorovat Sobotku, který se postavil Zemanovi a Babišovi, ale nesmíme zapomenout, že i on má hodně co vysvětlovat. On byl šéfem celé vlády a tím pádem má zodpovědnost i za ministerstvo školství. Mimochodem všimli jste si, že o odvolání Valachové nepadlo z úst Sobotky ani slovo?

Když vidíme, co se děje na ministerstvu školství, skutečně se divíme, že existují lidé, kteří věří Babišovi? Nechápeme je alespoň trochu? Možná by měli „tradiční politické strany“ začít u sebe, aby to tomu Babišovi pořád jenom neulehčovali.

 

1 komentář

Leave a Reply

%d bloggers like this: