fbpx

Upřímně, neznám člověka, který by si víc protiřečil víc než Miloš Zeman. Fakt nevím, jestli je mění názory v průběhu čas, tzn. vyvíjí se jako člověk nebo mění názory podle situace, ve které se nachází. On si většinou nějaké starosti s vysvětlováním, proč názor změnil, nedělá. A má pro to dobrý důvod.

Zeman musí velmi obezřetně balancovat mezi „starými“ a „novými“ voliči. Když si vzpomeneme na volbu v roce 2013, tak ho pravděpodobně volili zejména ze dvou důvodů:

  • Levicový kandidát
  • Nespí a nemá vadu řeči

Podle mě se opravdu našla spousta lidi, kteří nechtěli volit Zemana, aby v čele státu nebyl „šišlavý kníže“, protože ten by přece špatně reprezentoval. Myslím, že v porovnání s množstvím excesů současného prezidenta se Schwarzenbergovo spaní jeví jako projev uznávaného státníka.

Kdybychom se ptali Zemanových voličů teď, tak by řekli zejména, že:

  • Jedná v národním zájmu (což znamená chrání republiku před imigrantama)
  • Myslí na obyčejné lidi

Jak se změnil Zeman sám, tak se změnili i jeho voliči. Z určité části jeho příznivců se totiž stali fanatici, kteří následují prezidenta, i když se stane cokoliv. Stačí se podívat do skupin na jeho podporu, tam se totiž většinou sdílejí s velkým úspěchem takovéto fotky/koláže/obrázky, které ukazují Zemana jako poslední naději a největšího státníka (snad s vyjímkou Putina).

Možná ještě děsivější než nepovedené koláže v Malování jsou pak věty jedné z největších Zemanových příznivkyň:

picovina

To jenom potvrzuje slova o fanatizaci Zemanových příznivců. Jinými se vlastně říká, že není potřeba rozumět nebo souhlasit s výroky našeho prezidenta, obyčejný lidi to totiž chápat nemusí, je potřeba následovat Zemana, protože on dobře ví, co je pro nás nejlepší.

Takhle uvažovali (nebo spíš byli nuceni předstírat, že tak smýšlí) lidé v Sovětském svazu, popřípadě v KLDR. S kritickým myšlením, které je pro svobodný svět nejdůležitější, to nemá nic společného. Bohužel to stádium zbožňování Zemana je už tak daleko, že se nedá s těmito lidmi argumentovat. A každý, kdo se snaží zpochybnit Zemanův krok je označen za havlistu, kavárníka nebo vítače. Zeman by pravděpodobně musel prohlásit, že je původem muslim, aby ho přestali slepě následovat. Pak je tu ale část lidí, ke kterým má smysl mluvit.

Pojďme si tedy rozebrat ty dvě věci, kvůli kterým ho lidé volí.

Jedná v národním zájmu, tzn. ochránil nás před imigrantama

Každý ví, že v ČR máme minimum imigrantů, přesto s nimi jako národ máme největší problém. Spousta lidi to připisuje právě Zemanovi, který se měl svým postojem zasloužit o to, že imigranti k nám nejdou. To je hloupost a jde to vidět v porovnání například se Slovenskem. Prezident Kiska má v této otázce odlišný postoj, respektive pravděpodobně nechce přijmout miliony uprchlíků, ale zároveň ví, že existují závažnější problémy, které se musí řešit a není čas na to zabývat se uprchlíkama, kteří tam prostě nejdou. Jinými slovy. Prezident na to nemá žádný vliv (ani jeden). Imigranti jdou prostě do ekonomicky silných zemí.

Zeman tak akorát využívá tohoto tématu, ve kterém si našel své příznivce, aby nahnal politické body. Vzpomeňme si, když žádný problém v ČR dlouho nepřicházel, neváhal Zeman říct, že se v u nás nachází terorista, aby lidi zase trochu vyděsil. Mimochodem všimli jste si, že se od té doby nic nestalo?

Myslí na obyčejné lidi

Ano, to sice Zeman rád říká. Připomeňme si jeho slavnou větu – „Chci být prezidentem dolních 10 milionů.“ Jenže jaká je realita?

Zdá se, že Zeman zatím spíš „drží basu“ se dvěma nejbohatšími Čechy – Babišem a Kellnerem. Úplný opak toho, co slíbil.

O to smutnější je, že celý čínský tyjátr (omluvný dopis čtyř do Číny, manévry kvůli tibetským vlajkám, humbuk kolem setkání Hermana a Dalajlámy) se děje právě kvůli Kellenerově Homecreditu, který potřebuje v Číně budovat trh. A ta firma tady pak ani neplatí daně. Česká republika se ponižuje a profituje z toho někdo úplně jiný.

Zeman vlastně otevírá Kellnerovi bránu k miliardám a ten český člověk, na kterého Miloš Zeman myslí dnem i nocí, z toho nic nemá. Přitom by to bylo tak snadné. Všichni například vidíme, jak trojice operátorů drží Čechy v šachu a účtují si nepřiměřeně vysoké ceny. Shodou okolností právě Kellner vlastní největšího z nich – O2. Vím, že to není tak jednoduché, ale kdyby Zeman skutečně myslel na lidi, bude za otevření čínského trhu pro Kellnera něco chtít, například lepší ceny za volání pro obyčejné lidi.

Mimochodem se Zemanem nejel do Číny pouze Kellner, ale i další podnikatelé, jejichž seznam jsem nikde nenašel. Ale jedno jméno se na veřejnost dostalo – Petr Nečas. Přesně ten Petr Nečas, kterého Zemanovi voliči nesnáší, protože právě jeho vláda přivedla běžného člověk na mizinu a chudák Andrej Babiš teď musí napravovat chyby ministra Nečasovy vlády – Miroslava Kalouska.

Jasně, někdo by mohl namítnout, že Miloš Zeman dělá pro řadové občany jiné věci. Například dává své peníze na umořování státního dluhu, takže není sobec. Ono jeho „splácení“ je opravdu symbolické, dokonce bych řekl, až hloupé. Zeman se vlastně snaží uhasit hořící dům sklenicí vody, přičemž vedle něj umírají lidé žízní (na tuhle metaforu jsem fakt hrdý). Jeho 60 000 Kč našemu státnímu dluhu nepomůže, ale dost možná jsou to peníze, které by mohly pravidelně pomáhat některým lidem v tísni. Na které Zeman přece tak hrozně myslí. Jo a mimochodem Zeman má pro tyto účely zřízený účet u PPF banky. Asi měli výhodný sazebník.

Mimochodem pokud někdo dělá svou práci dobře. Proč by měl svůj plat odevzdávat? Pokud si ho svou prací zaslouží, ať si ho nechá. Právě tihle politici, kteří své platy rozdává na dobročinné účely mě děsí nejvíc. Je totiž jasné, že si na živobytí vydělávají jinými způsoby.

Jinými slovy je to gesto, hloupé gesto. Ještě hloupěji vyznívá, když si uvědomíme, že Miloš Zeman v rámci své předvolební kampaně procestoval republiku a jednotlivé kraje za to zaplatily 17 000 000 Kč. Nejsou to nijak závratné peníze, jde spíš o ten princip. Stejně jako v případě jeho „splácení“ státního dluhu. Nerozporuji samotný fakt, že prezident setkává s občany, to je dobře. Vadí mi, že to platí kraje. Vadí mi, že na těchto akcích haní Českou televizi, přirovnává Zdeňka Bakalu k Viktoru Koženému a štve lidi proti sobě.

Miloš Zeman na těchto akcích mluví k lidem a říká jim příběhy, připravené vtipy a své bonmoty. Pak se ale vrátí do Prahy, zvedne telefon, zavolá nejbohatšímu Čechi a začne plánovat další cestu do Číny. A jeho voliči? Ti jsou rádi, že tady nemáme ty imigranty. Děkujeme, pane prezidente.

Leave a Reply

%d bloggers like this: