fbpx

Na české politické scéně vznikl nový politický subjekt „Lidovci a Starostové“. Tuhle trochu zvláštní koalici si členové KDU-ČSL odhlasovali na víkendovém sjezdu strany, pro bylo přes 80 % delegátů. Na první pohled silná podpora, na druhou stranu měli vůbec na výběr? Vždyť o této koalici se už několik měsíců mluvilo, většina lidí to brala jako hotovou věc. Kdyby hlasování dopadlo opačně, byla by to obrovská ostuda. Předseda Pavel Bělobrádek to udělal velmi chytře a prakticky nedal opozici ve straně šanci.

Ale kdo se to vlastně dává dohromady? Už samotní Lidovci jsou prakticky nečitelní. To tak bývá, když v jedné straně máte zastánce starých pořádků Jiřího Čunka, bojovníka za lidská práva Daniela Hermana a nevyzpytatelného Pavla Bělobrádka (vzpomeňme si na jeho výrok o samoživitelkách). Od Lidovců prostě nevíte, co můžete čekat. Samozřejmě v téměř každé straně jsou různé názorové proudy (kromě ANO, kde je zakázno mít odlišný názor než předseda), v KDU-ČSL je ten rozdíl v tom, že nevyzpytatelný je snad každý člen.

No a potom do tohoto mixu dejme hnutí Starostové, které je už z principu nesourodé. Starostové stejně jako policisté, ředitelé škol nebo řidiči autobusů nemají prostě nemají všichni stejný názor. Ostatně o tom jsem se rozepsal v tomto článku. Proto si myslím, že Petr Gazdík je perfektní předseda. On přesně ztělesňuje názorovou nesourodost Starostů v jedné osobě. Jednou řekne, že by do vlády s Babišem šel a jindy to zase vyloučí. Nemá problém se dát dohromady prakticky s kýmkoliv, jen aby mohl prosazovat své ambice.

blahblah
Zástupci všech stran, se kterými by Starostové šli do koalice. Kromě Zelených, ti mají málo procent v průzkumech.

Největší paradox na tom celém je současné postavení obou stran. KDU-ČSL je ve vládě spolu s ANO a ČSSD. Starostové jsou stále ještě součástí poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové. TOP 09 se jako jediná strana jasně vymezila proti povolební spolupráci s Andrejem Babišem, naproti tomu Starostové teď jdou do koalice se stranou, která očividně s Babišem nemá problém.

Jak by se tedy nový subjekt zachoval například při hlasování o EET? Budou od teď Gazdík a spol. hlasovat s vládou? Nebo se naopak Lidovci vymezí proti svým koaličním partnerům a budou „držet basu“ se Starosty (a TOP 09)? Podle mě by to dávalo smysl (jedno z těchto řešení), pokud doopravdy tvoří jeden subjekt. Ale velmi pravděpodobně se nic takového nestane a obě strany dál pojedou po „vlastní ose“. A co se stane po volbách? Najednou budou Lidovci a Starostové hlasovat stejně? To se ti lidi prostě přepnou a najednou budou vystupovat jako jedna strana?

613174-top_foto1-hzbwn
Logo perfektně vystihuje tuhle novou koliaci. Naprosto nesourodé objekty násilně spojené dohromady.

Nová strana vyhlásila, že má zájem o premiérské křeslo pro Bělobrádka a nabízí prý stabilitu, což je zvláštní výrok od někoho, kdo před týdnem ještě vůbec neexistoval. Uvidíme, jestli to nejsou jen zbožná přání. Podle některých průzkumů by se totiž tahle koalice ani do Poslanecké sněmovny vůbec nedostala (musí totiž překročit hranici 10 %).

Možná vás napadne, že je zbytečné se zaobírat touto neškodnou koalicí, když jsou na politické scéně mnohem horší (a silnější) hráči. A to je právě ono. Andrej Babiš sám vládu nepostaví, bude potřebovat koaličního partnera. A můžeme si být jistí, že Lidovci a Starostové, na základě zkušeností, které s oběma stranami máme, do takové vlády nepůjdou?

——————————————————————-

K ZAMYŠLENÍ Určitě si všichni vzpomeneme, jak se před pár dny Daniel Herman rozčílil na komunisty a podivil se nad tím, že tolik let po revoluci stále sedí v Poslanecké sněmovně. Trochu mě překvapio to zvláštní načasováníl, proč zrovna teď?Pak se ukázalo, že Herman kandiduje do předsednictva KDU-ČSL a právě tohle vystoupení mu zajistilo porměrně velký mediální prostor. Neříkám, že s jeho slovy nesouhlasím, ale doufám, že to nebyl pouze výkřik do tmy. Trochu zvláštně tyhle slova znějí od někoho, kdo seděl tři roky s (bývalým) komunistou ve vládě.

crop-850669-vladimir-nepracuje2
„Mně by nevadilo, že si nevstoupil, ale že si vystoupil.“

Leave a Reply

%d bloggers like this: