fbpx

ČSSD se v posledních měsících ocitla v obrovských problémech. V únoru byla strana na rozcestí a hledala svého voliče, často se měnil kurz strany. Po stranickém sjezdu, ze kterého vyšel jako jasný vítěz Bohuslav Sobotka, to vypadalo to, že ČSSD nabírá druhý dech.

Jenže pak přišla vládní krize a na ní tratili všichni účastníci. S odstupem času se ukazuje, že pozice ČSSD byla oslabena nejvíc. Přestože dle mého názoru udělal Sobotka všechno proto, aby udržel současnou vládu při životě, spousta lidí si jeho kličkování vyložila jako slabost. Je vlastně jedno, jestli jednal správně nebo špatně, některé zajímá pouze to, jak sebevědomě při tom vypadal. A je pravda, že Sobotka v porovnání s Babišem i Zemanem působil jako ten, co tahá za slabší konec.

611041-top_foto1-zd1xf
Sobotka má o čem přemýšlet. Ztratil podporu voličů, rozvádí se a možná přijde i o místo předsedy.

Důležitý by měl být především výsledek. A ten mluví jasně. Vláda se stabilizovala a ministrem financí se stal člověk, který není podezdřelý z daňových úniků. Republika se nemusí připravovat na předčasné volby a všichni ministři se dál mohou věnovat své práci. Jenže zdaleka ne všichni zásluhy za vyřešení vládní krize připisují právě premiérovi.

Navíc Sobotka (respektive vedení ČSSD) rozehrál těch bojů hned několik. Kromě kontinuálního boje proti ostatním politickým stranám (i koaličním partnerů), soupeří i proti členům vlastní strany. Stranický sjezd mu tak pozici v ČSSD vylepšil pouze na několik týdnů.

Ten boj uvnitř strany symbolizuje spor s bývalým hejtmanem Jiřím Zimolou, kterému Sobotka de facto zákazal kandidovat. V návaznosti na to se pak rozpadla celá kandidátka v Jihočeském kraji. Jeden z nejúspěšnějších volebních obvodů z krajských voleb tak přišel o významnou osobnost a místo toho, aby táhl celorepublikový výsledek ČSSD nahoru, bude dost možná pod průměrem.

Právě „kauza“ Zimola podle mě ukazuje fakt, že si Sobotka ukousl moc velké sousto a místo toho, aby hasil požáry, tak zakládá další. Zimola ho teď nemohl v rámci ČSSD nijak ohrozit a naopak by mu přinesl spoustu hlasů na jihu Čech. Jednoduše řečeno, Sobotka neměl Zimolovi v kandidatuře bránit.

Zatímco ve vládní krizi postupoval Sobotka správně a zemi přinesl stabilitu. Ve vnitrostranické politice dělá chyby. Možná už mu prostě nezbývají síly.

O tom, že Sobotka ztrácí svůj vliv svědčí i poslední zpráva z ČSSD. Pražskou kandidátku povede Petr Dolínek, který ve volbě porazil současného ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka, právě za něj Sobotka před volbou loboval. Jinými slovy, členové ČSSD dávají přednost prakticky neznámému radnímu před oblíbeným ministrem a úspěšným ředitelem nemocnice. Skoro to vypadá, že část ČSSD si přeje drtivou porážku, aby Sobotka musel rezignovat.

JSK5efe62_dolinek_009
Petr Dolínek – Jeslti dokáže spojovat lidi jako svoje obočí, má ČSSD vyhráno.

Mimochodem pokud jste jméno Petra Dolínka do dneška neznali, tak vězte, že působí na pražském magistrátu jako radní pro dopravu. Myslím, že se nejvíc „proslavil“ nedávnou kampaní proti SUV. Pro ty, kdo neviděli tento „zajímavý“ (čti: hloupý) počin, přikládám video.

Po vládní krizi se mluvilo o tom, že ČSSD se semkla kolem svého předsedy. Ale moc dlouho to nevydrželo. A není se čemu divit, když poslední průzkumy ukazují, že by ČSSD mohla skončit až na čtvrtém místě. Navíc, při současném trendu to nemusí být konečné číslo.

ČSSD ve volbách dopadne špatně, teď je jen otázka jak moc. Současnému předsedovi už podle mě dochází „šťáva“ a musí přijít změna. Sobotka by měl dokončit volební období jako premiér a z vrcholné politiky odejít v tom nejlepším. Bohužel si myslím, že tuto sebereflexi mít Sobotka nebude a bude chtít být číslo jedna i ve volbách do Poslanecké sněmovny. Jenže to bude dost možná znamenat jednociferný výsledek strany a on odejde jako poražený. Proto říkám, Bohuslave Sobotko, je čas.

Leave a Reply

%d bloggers like this: