fbpx

Jestli něco poslední vývoj na politické scéně ukázal, tak to, jak obrovsky důležitá je stabilita uvnitř jednotlivých stran. Všechny průzkumy ukazují, že volby by vyhrálo hnutí ANO a na druhém místě by skončili Komunisti. Naopak pád ČSSD pokračuje. A přestože můžeme polemizovat o věrohodnosti jednotlivých průzkumů, trend je jasný, české politice vládne Andrej Babiš.

Za poslední týden vyšlo snad pět průzkumů. Mám pocit, že bez nich by neměly české zpravodajské servery ani o čem psát. Opravdu během sedmi dní potřebujeme pětkrát zprávu, že volby by vyhrálo hnutí ANO?

Důvod je celkem jasný. Je potřeba si uvědomit, že spoustu lidí politika moc nebaví a zajímají se o ni velmi okrajově. Do hloubky nejdou, je to moc složité. Svůj názor si tak na politickou situaci vytvoří a potom se jednou za čas pouze ujistí, že je všechno (+/-) při starém. A jsou rádi, když to při starém je. Pokud by se něco zásadního změnilo, museli by si oni utvořit nový názor.

„Nejhorší věc na změnách je ta, že je to jiný, než to bylo předtím.“ – Zdeněk Pohlreich, kuchař a filosof

Jak moc lidi nemají rádi změny se dá ukázat i na české politické scécně. Nejlepším příkladem je KSČM. Komunisté jsou už 28 let v opozici (doufejme, že tam ještě dlouho zůstanou) a jediná jejich práce je kritizovat. Navenek to vypadá, že uvnitř strany neprobíhá žádný souboj. Strana je stabilní. Práce přesedy KSČM není nijak těžká, není na něj vyvinutý tlak jako na ostatní předsedy, které mají ambice dostat se do vlády. KSČM ví, že to není (nebo alespoň do teď nebylo) možné. Jinými slovy KSČM mají svůj kurs a zatím nemají důvod z něj uhýbat, protože by si mohli hodně uškodit.

Ještě jedna myšlenka k volebním průzkumům. Agentuře, jejichž předpověd bude nejvíce vzdálená reálným volebním výsledkům, bych dal pokutu za manipulaci s veřejným míněním. Třeba by je to potom donutilo jít víc do hloubky a oslovovat větší vzorek lidí. To je samozřejmě myšleno s trochou nadsázky, ale i moje bakalářka měla stovky respodentů a nevšiml jsem si, že by o ní psali na Seznamu. Přitom byla dobrá!

Druhým, trochu zajímavějším, příkladem stability je hnutí ANO, které bylo už od svého vzniku vystaveno velkému tlaku. Jestli je na Babišovi něco obdivuhodné, tak jeho schopnost zvládat tlak. Když si vzpomenu na jeho rozhovor o odposleších, mám před očima toto legendární video:

A právě Babišova schopnost nesesypat se pod tlakem, je to, co drží ANO nad vodou. Hnutí působí velmi stabilně. Když byl problém, členové se jako jeden muž postavili za svého šéfa. Lidé tak nemají důvod o hnutí ANO pochybovat. Oni si názor udělali už dávno a nechtějí ho měnit, Babiš si dává velký pozor, aby nepůsobil nervózně nebo nerozhodně. Vždy vypadá, že ví co dělá a svým voličům tak dává pocit důvěry.

Yao9gEL
Scéne z filmu 300. V podobné situaci je hnutí ANO. Ale vzpomeňme si, jak film dopadl. Stačil jeden zhrzený voják a byl konec.

Babiš je populista. Chce vědět, jak se k určitému tématu staví většina populace a až pak se rozhodne. Nechce ukázat nějaký směr, který by ho mohl připravit o voliče a pak měnit názor, jak to dělá třeba ČSSD. Skvěle je to vidět na jeho postavení vůči Evropské unii a euru. Dlouho k těmto zásadním otázkám mlčel a až v poslední době se začal vyslovovat proti těmto institucím, protože už ví, že tím nic neriskuje.

No a teď se podívejme na odvrácenou stranu politického spektra. Tam stojí především ČSSD, která se v tom pořád hodně plácá. Odstoupením Sobotky to bohužel neskončilo. Bodrý strýc Zaorálek totiž spatřil největší problém v logu, to staré prý připomínalo hlávku zelí, takže tento týden předsavila ČSSD logo nové. Jinými slovy, místo stability přichází další změny. Jde sice o maličkosti, ale potenciální volič ČSSD zatím nedostal signál o tom, kam se strana bude ubírat. Navíc mám pocit, že řečmi o hlávce zelí Zaorálek zneuctívá minulost strany. Zbytečně.

img_9195a_170630-181508_mos
Nové logo. Masterpiece z dílny Zaorálkovo bratrance (pravděpodobně). Sice logo není nic moc, ale snad bylo aspoň levné.

Podobně zoufalí jsou teď i Lidovci a Starostové. Průzkumy totiž ukazují, že by se v současné době nedostali do Poslanecké sněmovny. A oba koaliční partneři začínají být nervózní. KDU-ČSL ví, že pokud by strana kandidovala samostatně, tak hranici 5 % překročí bez větších problémů a zvažuje, jestli koalice se Starosty není příliš riskantní. Samozvaní Starostové naopak cítí nervozitu v táboře Lidovců, ale protože tahají za kratší konec, musí jen čekat a doufat. Sami kandidovat nemůžou.

Koalice KDU-ČSL a STAN má teď dvě možnosti. Přestat do médií vytrubovat, jak jsou členové z této situace nervózní a jít do voleb společně. Nebo by Lidovci měli uznat své příliš velké ambice, říct Starostům SORRY JAKO a kandidovat samostatně. Obě řešení jsou možné, ale musí se pro jedno z nich rozhodnout hned. Nejhorší, co může koalice dělat je pokračovat v současném (nervózním) kurzu. Lidé chtějí stabilitu.

Strany musí počítat s tím, že úspěch nepřichází přes noc. A mám pocit, že právě tohle si koalice KDU-ČSL a STAN neuvědomuje. Takový Babiš to pochopil už dávno a teď sbírá smetanu.

4 komentáře

Leave a Reply

%d bloggers like this: