fbpx

Politická nekorektnost zachvátila celý světa. Zjednodušeně by se dalo říct, že politiky můžeme rozdělit na politicky korektní a politicky nekorektní. Jenže, co to vlastně ona zmiňovaná politická nekoreknost je? A proč je najednou hrozně důležité být politicky nekorektní?

Podle mě je odpověď celkem jednoduchá. Politická nekoreknost vlastně znamená překladání občas složitých pojmů do jednoduché řeči řadovým občanům. S trochou nadsázky by se vlastně dalo říct, že ti kteří se označují jako politicky nekorektní, jsou vlastně překladatelé. Překladatelé, kteří mají obrovskou moc.

766568-babis-a-trump-653x367
‚Stát jsem já“. Ludvík XIV. byl oproti těmto dvěma ještě amatér. Zdroj: Tiscali.cz

Opět nárážíme na to, že politiku většina populace nechce řešit nebo jí prostě věnovat moc času, aby si udělali vlastní názor. To ale neznamená, že ji lidé nechtějí rozumět. Pokud bych to měl k nečemu přirovnat, tak je to jako s cizím jazykem a hraním na kytaru. Každý chce mluvit jako rodilý mluvčí nebo hrát jako rocková hvězda, ale málokdo je ochoten věnovat tomu čas. A právě politická nekorektnost vlastně dává lidem tu lichou naději, že oni politice rozumí, aniž by ji museli pravidelně sledovat. Umožňuje jim totiž dívat se na věci zjednodušeně, rozdělovat na dobré, špatné a nic mezi tím, atd.

Do určité míry se to dá pochopit. Některé lidi už prostě unavila debata o tom, jestli je potřeba reformovat penzijní systém nebo přijmout euro. Výsledek je totiž nejasný. Je dobře to či ono? Neexistuje jedna správná odpověď. Takže zatímco se politici „napříč politickým spektrem“ hádají o tom, jak to udělat, přijde někdo, kdo jim slíbí, že prostě líp bude a šmytec. Popřípadě řekne, že jejich země bude opět největší světová velmoc. Jak jednoduché. Konkrétní řešení neslibuje. Prostě to udělá.

Mluvím samozřejmě o dvou fenoménech posledních let – Donaldu Trumpovi a Andreji Babišovi. Myslím, že oba se na svých občanech dopustili obrovské křivdy. Dali jim pocit, že za ně vyřeší všechno. A zároveň jim vlastně ukazují, že by se jim do toho vládnutí neměli moc plést. Pro jejich vlastní dobro. Občan tak má pocit, že je o jeho zemi dobře postaráno a on se může věnovat vlasntím věcem. O budoucnost je postaráno.

Voliči/podporovatelé Andreje Babiše a Donalda Trumpa už teď nemají na výběr. Vsadili na jednu kartu, která byla v té době velmi lákavá (možná pořád je). Mezitím však vyšly najevo nové a nové kauzy, které by všem tradičním politikům srazily vaz. Ne však politicky nekorektním lídrům. Oni jsou totiž překladatelé, pamatujete? Oni svým voličům překládají, co se vlastně děje a dokud budou „tlumočit“ dál, voliči nemají důvod jim neveřit. Byli to přece oni, kdo přišel s jednoduchým řešením v době, kdy oni (čti: řadoví občané) už ztratili o politice jakékoliv iluze.

Média, která dřív plnila roli překladatele, jsou dehonestována. Babiš i Trump mají prostě své způsoby, jak zprávy dostat ke svému obecenstvu. Nepotřebují, aby jim někdo kazil jejich práci. Úkol médií je (podle mého názoru) informovat a hlavně prošetřovat. Ale Babišové, Trumpové a podobní nesnesenou, když s nimi někdo nesouhlasí nebo polemizuje (viz Košta nebo Sessions). Proto je mnohem jednodušší označit média (nebo klidně i bývalé spojence) za lživá a prohnilá.

574303-top_foto1-tflr3
Babiš očekává absolutní oddanost. Košta to nejspíš odmítl a Babiš z něj udělal opilce. Zdroj: Novinky.cz

Na podezdřelé kauzy už tak nemá kdo upozorňovat. Podporovatelé o svých lídrech kriticky neuvažují. Jak z toho ven? Musí se objevit někdo, kdo dá lidem novou naději. Ideálně někdo s vysokým morálním kreditem z minulosti a zároveň obratný řečník, který dokáže vzbudit emoce. Bohužel alespoň v České republice nikoho takového nevidím, zatím. Přes to všechno co jsem tady vyjmenoval, stále věřím, že lidé nejsou slepí a ne nedarmo se říká, že „stokrát nic umořilo osla“. Proto nezávislá média musí vytrvat ve své činnosti a dál upozorňovat na podezřelé kauzy.

Snímek obrazovky 2017-07-30 v 21.56.10
Prošetřujete ostatní? Dobrá práce! Prošetřujete mě? Zkorumpovaná pakáž! Zdroj: Twitter.com

Věřím, že voliči nakonec procitnou a uvědomí si, že jim jejich „překladatelé“ nedělají dobrou službu. Otázkou je, aby napáchané škody ve společnosti nebyly už příliš vysoké a šlo s tím něco dělat. Když totiž vidím, jak Trump prosazuje například reformu zdravotnictví (tvrdou silou, bez projednávání s opozicí, navzdory nazorům ostatních Republikánů), říkám si, že pozdě je už teď. #MakeAmericaNormalAgain

Leave a Reply

%d bloggers like this: