fbpx

Popularita Jiřího Drahoše dál stoupá. Alespoň to tak vypadá podle toho, kolik mediálního prostoru dostává. Když Drahoš zaznamená sebemenší „úspěch“, média jsou u toho. Bohužel často to nejsou úspěchy, o které by se sám kandidát na prezidenta zasloužil. Většinou jde o věci, které se nepovedly jeho soupeřům. A Jiří Drahoš z toho profituje. Skoro by se dalo říct podle hesla „kdo nic nedělá, nic nepokazí“. Je to ukázka toho, jak nízkou laťku nastavil Miloš Zeman. Část lidí je ochotná podpořit kohokoliv, kdo má alespoň teoretické šance na výhru a nejmenuje se Miloš Zeman. A přece všechno všechno je lepší než Miloš Zeman, ne?

Naposledy Jiří Drahoš plnil přední stránky českých internetových serverů, když se stal pro bookmakery favoritem prezidentské volby. Tohle informování o tom, na koho je zrovna u sázkařů nejlepší kurz mi přijde stejně zbytečné jako pravidelné volební průzkumy od pěti různých agentur. Navíc, když uvážíme, že na prezidentskou volbu lidi vsadili pouhých 13 milionů korun (celkový objem sázek v ČR byl v minulém roce téměř 200 miliard Kč), přijde mi tato zpráva ještě méně důležitá. A myslím, že je důležité to zdůraznit pro všechny, kteří už teď vidí Drahoše jako prezidenta, a to na základě podobně nedůležitých novinek.

19961478_598853840502316_820969591476101534_n
Jiří Drahoš se prochází. Zdroj: Facebook.com

Možná ještě zajímavější, než zabývat se tím, jestli je tato zpráva zajímavá, je to, jak se Jiřímu Drahošovi podařilo dostat se do role favorita. Pokud si prohlédneme jeho kampaň (například na Facebooku) zjistíme, že by se to celé mohlo jmenovat „Příjemný Jiří Drahoš je příjemný“. To možná může zatím stačit na průběžné vedení v průzkumech, ale bude to stačit na vítězství? A hlavně je tento styl kampaně předzvěstí dobrého prezidenta?

Napíšu to už po několikáté, ale česká společnost je rozdělená. Úkol příštího prezidenta nebude lehký. Musí spojit dva tábory a zatím nevidím, že by toho Jiří Drahoš byl schopen (nebo že by se o to vůbec pokoušel). Zatím je pouze zástupcem pouze některých obyvatel. Jeho kroky jsou převídatelné a jejich cílem je hlavně si nenaštvat „pražskou kavárnu“.

Bohužel v dnešní době už nestačí být tím vzdělaným a hodným. Prezident by si měl trochu ušpinit ruce (a tím nemyslím, že zapózuje pro fotografy) a udělat tu nepříjemnou věc a oslovit i své odpůrce. Ukázat jim, že jimi neopovrhuje a že doopravdy chce být prezidentem všech. Bohužel Drahoš dělá spíš opak.

20229013_601166393604394_8724313929209525015_n
Jiří Drahoš se baví. Zdroj: Facebook.com

Například tím, že by nejmenoval vládu, ve které by byla KSČM. Tím vlastně říká, že prezident je víc než kdokoliv jiný a nemusí respektovat výsledek voleb. Chová se pak stejně jako Zeman, který nerespektuje ústavu, když snaží ovlivňovat naši zahraniční politiku, jmenuje předsedu vlády podle svého uvážení nebo odmítá odvolat ministra na návrh premiéra. Jinými slovy nerespektuje hlas lidu a výsledek voleb. A je to špatně. Stejně špatně by bylo i u Drahoše.

Každý prezidentský kandidát dřív nebo později dostane otázku, zdali by jmenoval vládu, ve které by byla KSČM. Ale proč je ta otázka postavena takhle? Když se podívám na české komunisty, tak je to parta divnolidní (viz Johny Kláda), kterým ujel vlak. Mnohem větší strach mám například z mistra demagogie Tomia Okamury.

Trochu mě děsí, jak rychle Česi podlehli Jiřímu Drahošovi. Pro spoustu lidí je to prostě spása, která nás zachrání před zhoubou jménem Miloš Zeman a zapomínají se na něj dívat kriticky. Myslím, že se nabízí analogie s Andrejem Babišem, kterého jeho příznivci vidí jako mesiáše a promíjí mu všechny možné excesy.

20374511_605039563217077_3644315334043514304_n
Jiří Drahoš krájí. Zdroj: Facebook.com

Osobně jsem rád, že se do prezidentské volby zapojil například Vratislav Kulhánek a doufám i v Jiřího Kuberu. Přestože ani jeden z nich není mým favoritem, věřím, že prezidentská volba potřebuje oživit. Do teď jsme se o kandidátech moc nedozvěděli, každý si hrál na svém písečku. Právě Kubera by mohl být tím, kdo dokáže oslovit voliče na obou stranách, a tím donutí i ostatní kandidáty k nějaké akci. Pak možná Drahošovi nebude stačit k vítězství jen usmívat se do fotoaparátu. Bude muset o voliče bojovat.

Není úplně pravda, že se zatím nikdo nesnažil oslovit voliče z různých skupin. Michal Horáček se o to pokusil už několikrát. Většinou ale dost neobratně, například když kritizoval Karla Schwarzenberga. Jasně, Horáček dělá chyby, ale mně je to víc sympatické než „hra na jistotu“, protože snaha mluvit ke všem je obrovsky důležitá.

Očekávám, že příští prezident bude říkat věci, se kterými nebudu souhlasit, ale donutí mě přemýšlet, jestli se na některé věci nemám například zastralý názor. Názory prezidenta by měly pokrývat zájmy všech občanů a je tedy logické, že některé z nich mi nemusí dávat smysl. Já ale budu vědět, že se mám na věc podívat trochu z jiného úhlu pohledu. Samozřejmě nesmí jít o čiré provokace, jak to dělá Miloš Zeman, který se navíc zatává jen části obyvatel, na zbytek nadává.

Pokud tady nebudeme mít prezidenta pro všechny, bude dál růst frustrace určité části obyvatelstva. No a potom už není taková utopie mít ministry z KSČM nebo Tomia Okamuru za premiéra. Přestaňme se ptát kandidátů, jestli by jmenovali vládu s KSČM a začneme dělat něco pro to, aby k tomu nikdy nemuselo dojít.

20264953_601839373537096_8516317028663607713_n
Jiří Drahoš „diskutuje“. Zdroj: Facebook.com

Leave a Reply

%d bloggers like this: