fbpx

Zpravodajské servery a média to nemají jednoduché, a to především ty, které se snaží o objektivní žurnalistku, založenou na faktech. Portály jako Parlamentní listy, AC24 a Aeronet samozřejmě podobné problémy nemají. Ty naopak těží z krize těch ostatních.

Projevuje se to především na poklesu čtenosti jednotlivých serverů (respektive jejich tištěných titulů), což se potom samozřejmě odráží na všem ostatním – kvalitě redaktorů, možnosti věnovat se tématu opravdu do hloubky a ochotě dalších lidí se serverem spolupracovat.

A zpravodajská média bojují s poklesem čtenářů všemi možnými způsoby. Česká televize pravidelně vysílá na Facebooku, BBC dokonce přidává zprávy přímo na Instagram. Britský Guardian naopak téměř u každého článku vyzývá k malému příspěvku. Jinými slovy se snaží přiblížit svým divákům, zůstat relevantní, popřípadě přežít. Ovšem vypadá to, že to nestačí, soudě podle situace v České republice.

A je to vidět především na rozhovorech a diskuzních pořadech. Trumfy teď v rukou drží totiž host, nikoliv redaktor. Často to totiž vypadá tak, že dané médium je moc rádo, že se jim podařilo konkrétního člověka do svého pořadu dostat a nechtějí ho naštvat „nevhodnými dotazy“, budou ho totiž možná v budoucnu ještě potřebovat. Kdyby ho rozzlobili, tak už nepřijde.

Rozhovory se tak staly poměrně plytkým povídáním dvou „kamarádů“, kteří si vlastně notují v tom, jak je všechno skvělé. Většina rozhovorů by se klidně mohla počítat do předvolební kampaně, protože politik dostává prostor říct cokoliv, co potřebuje. Zpravodajských (a publicistických) kanálů je velké množství. Politici už si prostě vybírají, kam přijdou a kam ne. Babiš nechodí do Otázek Václava Moravce, protože nechce odpovídat na nepříjemné dotazy. Okamura zase nepřijal pozvání do DVTV, protože tuší, že by rozhovor neustál a bude dál na svém Facebooku tvrdit, jak moc ho česká média cenzurují.

Další příkladem je Miloš Zeman, který odmítl pokračovat v Hovorech z Lán, protože se měly předtáčet, aby se následně objevil na TV Barrandov v pořadu Týden s prezidentem, kde s ním dělala rozhovor manželka jeho podřízeného (btw taky to není živě). Jaká asi může být úroveň takového rozhovoru? Nízká. Pak se ale do věci vložil „moderátor“, majitel TV Barrandov a člověk bez soudnosti, Jaromír Soukup a výsledkem je toto:

Prezident nejenom, že redaktora veřejně ponižuje, ale zároveň diktuje o čem rozhovor bude. Dle mého je Soukup v tom pořadu jenom proto, aby Zeman nebyl ten největší šašek na obrazovce.

Bohužel svědkem podobných rozhovorů „o ničem“ nejsme jen na TV Barrandov, ale například i na Seznamu. Typickým příkladem je rozhovor Dalibora Dědka s Zuzanou Kubátovou. Už od začátku bylo vidět, že paní redaktorka má Dědka ráda a nechce ho zahnat do úzkých.

dědek.jpeg
Děděk v na kandidátce STAN nebude. Naštěstí. Zdroj: Seznam.cz

Dědek se například v rozhovoru přiznal, že hledá způsob jak obcházet pravidla, když chce hnutí STAN věnovat více než 3 miliony, což podle zákona nejde. Víceméně řekl, že poškodil regionální politiky, když je nejdřív přeskočil na kandidátce, aby z ní po několika dnech odešel. Redaktorka celou dobu pouze souhlasně přikyvovala. Kdyby si Dědek četl otázky z papíru, mohl Seznam ušetřit za redaktorku.

Mimochodem na základě rozhovoru na Seznamu jsem velmi rád, že Dědek do aktivní politiky vstupovat nebude. Je vidět, že o Starostech prakticky nic nevěděl a chtěl využít svého jména (a peněz), aby je vytáhl do Poslanecké sněmovny. Až později zjistil, že v hnutí STAN jsou vlastně schopní lidé a není potřeba získávat nikoho „z venku“. Navíc, proč chtěl Dědek kandidovat v Ústeckém kraji, když je celý jeho život spojený s Libereckým krajem?

V podobném duchu probíhá například i „Letní interview“ na TV Nova. Pozvání přijal Andrej Babiš, a předpokládám, že otázky byly dopředu schválené Babišovým PR týmem. Informativní hodnota nula, ale divák TV Nova a voliče ANO (což je většinou ten stejný člověk) je spokojený. Skvěle tuto relaci glosoval Luděk Staněk ve svém Pořadu (čas 5:45).

Naštěstí existují i výjímky. Stále jsou zde pořady, respektive servery, které jdou skutečně do hloubky a svou práci (z mého pohledu) dělají dobře. Mám na mysli především DVTV, kde nenechají hosta pouze vypovídat. A je vidět, že politici jsou z toho dost často překvapení. Poznáme to tak, že na otázku reagují slovy jako „Pane redaktore, nepodsouvejte mi tady něco“ nebo „Já vás mám ráda, tak proč se mě takhle ptáte“. Jako příklad můžeme uvést třeba rozhovor s Janou Černochovou, kde se objevily oba výše zmíněné jevy.

6bb67c55341fb1c9078a9987bc81_base_optimal
Jana Černochová nemá ráda, když si někdo ptá jinak, než ona uznává za vhodné. Zdroj: DVTV.cz

Úplně jiný případ pak nastane, když si host myslí, že bude diktovat tempo rozhovoru a redaktor mu to nedovolí. Všichni určitě pamatujeme na odchod Jiřího Paroubka z Českého rozhlasu. Bývalý premiér pravděpodobně chtěl mluvit o tom, jak mu chybí jeho manželka a redaktor měl tu drzost ptát se ho na členství v ČSSD. Přijde do Českého rozhlasu ještě někdy? Nejspíš ne. Na druhou stranu Paroubek nemá žádnou soudnost a je ochoten vlézt kamkoliv, kde ho nechají mluvit o tom, jak mu Petra (manželka) chybí a on se nemá o koho starat.

Takže co mají česká média dělat, aby je hosté, zejména politici, nemohli ignorovat? Být lepší než v minulosti, ověřovat informace, nesnažit se zalíbit divákům za každou cenu a přistupovat ke všem stejně. Mám i několik doporučení, které by mohly pomoct zvýšit důvěryhodnost zpravodajským serverům.

Odlišení názorové sekce. Názory a komentáře jsou fajn, ale čtěnář z nich často může získat dojem, že se jedná o stanovisko celého serveru a získat pocit, že je zaujatý. Tohle je například problém Forum24.cz, kde se mísí zpravodajství a názorová sekce jako nikde jinde. Proto je potřeba brát zprávy z toho serveru vždy s rezervou.

Seznam pozvaných hostů. Už jsem uvedl příklad s Okamurou, který na jedné straně brečí, že ho nikam nezvou, ale když ho pozvou, tak nepřijde. Existuje i opačný extrém. Donald Trump například uvedl, že ho John Oliver několikrát pozval do svého pořadu a on odmítl. Chtěl tím pravděpodobně ukázat, jaký je frajer. Problém je, že do pořadu nikdy pozvál nebyl.

Vlastník serveru. Mělo by být jasné, kdo server vlastní. Automaticky nepodezdřívám lidi, kteří média vlastní z toho, že je chtějí zneužívat. Ale je velmi zvláštní, pokud vlastník není uveden a celé financování je neprůhledné.

Zveřejňovat dopředu okruh otázek na webu, pokud to jde. Vím, že je to možná trochu extrémní, ale často jsme svědky toho, že je host překvapen, na co se ho redaktor ptá (viz Jiří Paroubek). Celé to pak může na diváka působit neprofesionálně, zaujatě a chyba vůbec nemusí být na straně serveru. Může to být samozřejmě i záminka, aby host pozvání vůbec nepřijal, ale to je v pořádku. Otázku má určovat redaktor, nikoliv pozvaný.

Rozhovory mám rád právě kvůli možnosti okamžitě reagovat na jednotlivé výroky. Není nic horšího, než když host říká hlouposti, protiřečí si nebo lže a redaktor na to nijak nereaguje. Až budu chtít slyšet monolog plný polopravd a demagogie podívám se na nějaké video Tomia Okamury.

Leave a Reply

%d bloggers like this: