fbpx

Hlavním tématem uplnynulého týdne byl opět Andrej Babiš. Je to až fascinující. Článek s takovou první větou mohl v posledních třech letech vyjít prakticky kdykoliv a byla by to pravda. Samozvaný mesiáš české politické scény zažil hodně hodně nepříjemné chvíle, když ho grilovala Poslanecká sněmovna před hlasováním o jeho vydání.

Přestože bylo jasné, že Andrej Babiš nechá vydat, poslanci využili možnost přihřát si polívčičku před blížícími se volbami. Prakticky všechno už bylo řečeno v uplynulých týdnech, a tak jsme některé věci slyšeli několikrát, pokaždé trochu jinak. Teď bylo lehké si do Babiše kopnout.

Snímek obrazovky 2017-09-12 v 23.40.53.png
Když to bylo jednoduché, tak se objevili poslanci, o kterých jsme netušili, že existují, aby si taky nahnali levné politické body.

Každopádně v celé své nahotě (naštěstí pouze obrazně) se ukázal samotný Andrej Babiš, člověk z lidu. Ten sice nakonec řekl, že se nechá vydat, čímž zdánlivě naplnil roli „řadového občana“, ale divadlo, které tomu předcházelo ukázalo, že se zase tak obyčejně necítí.

Pro Babiše není problém dávat svůj plat na charitu. Nebo, když ho přistihnou při daňové optimalizaci, rozdat 50 milionů lidem. Řekl bych, že je jednoduché trávit tolik času mezi lidmi, když máte kolem sebe tým, který vás na místo dopraví, řekne, o čem máte mluvit, jestli máte nadávat na Sobotku kvůli OKD (na Ostravsku) nebo na Kalouska (všude jinde) a v neposlední řadě to všechno zdokumentuje pro Facebook.

marek-prchal.jpg
Marek Prchal, který podle mnohých stojí za úspěchem Andreje Babiše. V minulosti pracoval například i pro TOP 09. Prostě jen obyčejný žoldák? Smutné. Zdroj: Mediář.cz

Do teď to měl Babiš jednoduché. Většina lidí závidí politikům hlavně peníze a Babiš ukazoval, že kvůli tomu on v politice není. Spousta lidí mu na tuhle hru skočila. „Má tolik peněz, že další nepotřebuje.“ Tuhle větu jsme všichni slyšeli mnohokrát. Pro spoustu lidí jsou peníze to nejvíc, takže si mohli myslet, že když mu nejde o peníze, musí mu jít přece o dobro nás všech. „Co jiného by v tom přece bylo,“ ptá se volič ANO a doufá, že se nedočká odpovědi, protože by na ni neuměl zareagovat.

Jenže teď byl Babiš poprvé postaven před těžkou zkouškou. Měl ukázat, že mu o výhody politika skutečně nejde, ihned říct, že se nechá zbavit iminuty a ukázat, že chce být „jeden z nás“. Klidně během toho mohl mluvit o účelovce, Kubiceho zprávě 2, apod. Ale už by všichni věděli, že hraje fér a nechce větší výhody než běžný občan. Jenže to Babiš neudělal. Do poslední chvíle mlžil a nakonec řekl, že se nechá vydat až ve chvíli, když už bylo jasné, že nebude mít dost hlasů, aby zvrátil výsledek hlasování v Poslanecké sněmovně.

Vyšlo tedy najevo, že Andrej Babiš není žádný nadčlověk. Když mu o něco skutečně jde, nerad se toho vzdává a myslí hlavně na sebe. To je naprosto logické, ale do teď se mu dařilo držet dojem, že mu jde především o všechny ostatní. A s tím je ten konec. Andrej Babiš svým politickým oponentům nahrál na smeč. Využije někdo této příležitosti?

Situace se velmi dobře chopil Lubomír Zaorálek, který se v posledních týdnech ukazuje jako spasitel sociální demokracie. Přesně dokázal problém pojmenovat a podle mě se právě on stal pomyslným vítězem celého dne. Projev opravdu doporučuji.

Když už jsem zmínil vítěze, slušelo by se říct i to, kdo prohrál. Celkem jednoznačně je to poslanecký klub ANO, který během jednání opustil jednací sál. Babišovi lidé tedy neukázali ani smysl pro spravedlnost (kdyby hlasovali pro vydání), ani odhodlání stát za svým rozhodnutím (kdyby hlasovali proti vydání). Odešli ze sálu a tím vlastně ukázali, že je jim jedno, jak celé hlasování dopadne. Proč máme zákonodárce, kterým je osud České republiky zřejmě lhostejný?

K poslaneckému klubu ANO ještě jedna poznámka. Věřím, že jsou v něm schopní lidé jako je Jiří Zlatuška nebo Martin Stropnický. Bohužel musí často slepě bránit Babiše, čímž ztrácí morální kredit. Myslím, že toho za pár let budou litovat. Zlatuška možná lituje už teď. I to může být důvod, proč svůj mandát poslance obhajovat nebude.

Leave a Reply

%d bloggers like this: