fbpx

S blížícími prezidentskými volbami opět všichni kandidáti odpovídají na otázku: „Jmenovali byste vládu, ve které by byli komunisti?“ Odpovědi mívají většinou stejný charakter – spousta prázdných frází zakončených větou „hledal bych jinou možnost“, popřípadě „upřednostňoval bych jinou koalici“. Kandidáti prostě říkají, že by takovou vládu nejmenovali a většina společnosti pokyvuje souhlasně hlavou.

Snímek obrazovky 2017-09-17 v 15.03.39
Ale menšinová vláda s podporou komunistů je prý v pořádku. Proč? Zdroj: Novinky.cz

 

Jak je to možné? Na jedné straně lidi říkají, že Babiš svými návrhy na omezení počtu Poslanců ohrožuje demokracii a na druhé (často ti stejní) tleskají kandidátům, kteří říkají, že zhruba 15 % občanů České republiky nemá právo na názor. Protože cca tolik lidí volilo KSČM v posledních volbách.

Pokud se shodneme, že demokracie je nejlepší systém, tak ho musíme brát se všemi jeho nedostatky. Pokud si bude dostatečné množství lidí přát vládu této stranu, tak to prezident musí brát v úvahu. Na co jinak ty volby vlastně máme? Podle mě je to pohrdání voliči, když jim dopředu říkám, že můžou volit svou stranu, ale stejně jim to bude k ničemu.

Snímek obrazovky 2017-09-17 v 16.02.39.png
15 % hlasů házíme automaticky do koše. Je to správné? Zdroj: idnes.cz

KSČM je legální strana a podle toho se s ní musí jednat. Jestli někomu přijde, že se dostatečně nedistancovala od zločinů KSČ, tak ať podá návrh na pozastavení její činnosti. Dělnickou stranu jsme zakázali. Tak proč ne KSČM? Argument, že se to mělo udělat hned po Sametové revoluci a teď už je pozdě, je podle mě lichý. Vždyť soudkyně Milady Horákové šla do vězení po více než 50 letech. Babiše před několika dny obvinili ze zneužití dotace na Čapí hnízdo, což se stalo před 10 lety. A těch příkladů by bylo samozřejmě víc. Některé věci vyplynou na povrch až později. A nesmíme před nimi zavírat oči.

Opět mi to nedá a musím se zmínit Tomia Okamuru, který je vlastně latentní komunista. Obecně si myslím, že by on ve vládě  napáchal mnohem větší škody než někteří komunisté. Okamura je demagog, ale zároveň velmi dobrý řečník a marketér. Jenže jeho strana se jmenuje SPD a ne KSČM, tak z něj strach nemáme. To je podle mě hodně krátkozraké.

Snímek obrazovky 2017-09-17 v 3.36.05
Okamura s KSČM nemá problém. Překvapivě. Zdroj: idnes.cz

Nechci to zlehčovat, ale oproti Okamurovi působí KSČM jako banda amatérů. Ta strana se vůbec nepřizpůsobila době. Ujel jim vlak. Vojtěch Filip prostě není Jean-Luc Mélenchon. Ale to možná komunistům ani nevadí. Už 28 let sedí v opozici a možná o účast ve vládě ani nemají zájem. Možná by se totiž ukázalo, že umí jen okopávat kotníky ostatním, ale sami reálnou vizi nemají. To však samozřejmě neznamená, že máme brát KSČM na lehkou váhu. Nesmíme ale zapomínat, že ty hrozby přichází i odjinud. Nemůžeme tedy říct, že stačí, aby ve vládě nebyli komunisté a bude dobře. 

Mimochodem, jak by se zachovali kandidáti na prezidenta, kdyby komunista Mélechon skutečně ve Francii vyhrál prezidentské volby? Odmítli by se s ním setkat, pokud by přijel na návštěvu? Nebo by řekli, že francouzský komunista je v pohodě, ale ten český ne?

Na jedné straně zohledňujeme práva nejrůznějších menšin, což je samozřejmě dobře, ale hned vzápětí popřeme práva 15 % občanů a tváříme se, že jsme demokratičtí kandidáti. Nejde lidem dovolit někoho volit a teprve potom říct, že jejich hlasy jsou méněcenné. Buď KSČM zakažme nebo s ní přestaňme jednat jako s druhořadou. Volí ji totiž lidi jejichž hlas má stejnou váhu jako každý jiný. Říká se tomu demokracie.

Nechci, aby tady vládli komunisté, ale taky chci kandidáta, který uznává demokracii se všemi jejími nedostatky. Paradoxně si myslím, že by to KSČM vzalo vítr z plachet, kdyby se s nimi přestalo jednat jako s nějakou výjimečnou stranou.

Leave a Reply

%d bloggers like this: