fbpx

Na první pohled by se mohlo zdát, že ODS je jedním z vítězů voleb. Druhý nejlepší volební výsledek, nejsilnější pravicová strana v Poslanecké sněmovně a druhý nejoblíbenější poslanec. To všechno může působit jako skvělý volební výsledek ODS. Pokud se však podíváme detailněji, zjistíme, že důvod k oslavám to rozhodně není.

Volební výsledek ODS 11,32 % je totiž druhý nejhorší v její historii. Je to pouze o 4 % více než ve volbách v roce 2013. Po čtyřech letech v opozici, kdy vlastně strana (s trochou nadsázky) nemá na práci nic jiného než kritizovat vládní koalici. S volebním výsledkem souvisí i to, že být nejsilnější stranou na pravici nic neznamená. Je to prázdný výraz, kterým se Petr Fiala rád ohání, ale žádná reálná síla se za tím neskrývá.

Snímek obrazovky 2017-10-23 v 16.08.24
V tomto kontextu už druhé místo nevypadá nijak zázračně. Zdroj: idnes.cz

I fakt, že ODS má druhého nejoblíbenější poslance, není zrovna výhra. Nejsilnějším mužem totiž není předseda strany Petr Fiala, ale Václav Klaus mladší. Hned po volbách se objevily spekulace, co tento výsledek způsobí. Ve hře je například varianta, že se ODS rozpadne na dvě frakce. Samotní představitelé se snaží tvářit, že je všechno v pořádku, ale zejména Václav Klaus mladší vždy neopomene zmínit, že ODS nebyla ve volbách nijak zvlášť úspěšná a kritizuje předvolební kampaň. Naposledy třeba v rozhovoru pro Seznam zprávy.

Václav Klaus mladší skutečně v Praze získal 22 635 prefenčních hlasů a po Andreji Babišovi je druhý nejúspěšnější politik, ale i tento výsledek je potřeba brát s rezervou. Za prvé, ODS byla vždy v Praze hodně silná a za druhé, když ve volbách v roce 2013 kandidovala Miroslava Němcová v hlavní městě, tak získala dokonce 26 866 hlasů, a to se ODS nacházela v mnohem horší kondici.

Zpět k Fialovi. Ten se nachází ve velmi složité situaci. V minulosti několikrát deklaroval, že s Andrejem Babišem a hnutím ANO do vlády nepůjde. Mám trochu pocit, že se tím chtěl vyrovnat TOP 09, který tento slib dala jako první a Fiala nechtěl přijít o žádné „antibabišovské“ voliče. Tím si však svázal ruce, a teď nezbývá ODS nic jiného než odejít do opozice (pokud nechtějí ztratit tvář). Vládu bez Babiše prostě nesestaví. Přitom ve straně jsou lidé, kteří přímo lační se předvést. Ano, mám na mysli Václava Klause mladšího.

Druhou chybou, kterou Fiala udělal, bylo apelování na pravicové voliče, aby dali hlas ODS, protože určitě nepropadne. Je možné, že tomu někteří voliči uvěřili a nedali hlas TOP 09 nebo hnutí STAN. Nakonec se však dostali všechny tři strany a Fialův apel byl zcela zbytečný, navíc dost zavádějící. 

Fiala na jednu stranu volal po silné pravici, ale jeho závěrečná předvolební strategie spíš pravici oslabila. Strany si totiž navzájem kradly voliče, a tak se pouze přerozdělovaly hlasy již rozhodnutých občanů. ODS a TOP 09 neměly dost sil na to oslovovat nové, nerozhodnuté voliče, kterých v populaci dost zbylo.

Petr Fiala udělal ODS medvědí službu, když jí dodal důvěru v době, kdy by se jí většina lidí nedotkla ani čtyřmetrovou tyčí. Jenže voliči ODS si za 20 let zvykli na jinou roli, chtějí vládnout a chtějí být opravdu dominantní silou. A ať se nám to líbí nebo ne, tak jediný, kdo může udělat ODS „znovu velkou“ je syn zakladatele strany. 

thumbnail_1467620068963
Václav Klause mladší by pravděpodobně pro ODS dokázal získat voliče od SPD, KSČM, ANO i Svobodných.

Druhé místo ODS je tedy v zásadě Pyrrhovo vítězství. Do vlády nemůže a nebude tedy prosazovat svůj program. Bohužel se do této role vmanévrovala strana sama. Ale od uznávaného politologa, kterým Petr Fiala vždy byl, bych čekal o něco chytřejší strategii. Verdikt je pro tuto chvíli jasný. ODS pod vedením Petra Fialy míří do opozice. Otázkou ovšem zůstává, jak dlouho bude mít „nejsilnější pravicová strana“ současné vedení.

1 komentář

Leave a Reply

%d bloggers like this: