fbpx

Volby do Poslanecké sněmovny (a volby v České republice obecně) dlouhodobě provází nízká účast. Už jsme si tak nějak zvykli, že více než třetinu voličů prostě nezajímá, kdo jim bude vládnout. Ale nebylo tomu tak vždy. Když se podíváme na vývoj účasti v v předchozích letech, tak zjistíme, že obrovský pokles přišel mezi roky 1998 a 2002. Lze se tedy domnívat, že za obrovským propadem důvěry v politiku stojí opoziční smlouva, kterou spolu uzavřeli Miloš Zeman a Václav Klaus.

641083-gallery1-91cig
Lidi k volbám nechodí. Čí je to chyba? Zdroj: Novinky.cz

Před volbami jsme z úst mnoha politiků slyšeli, že jde o volby zásadní, zlomové a nejdůležitější v novodobých dějinách České republiky. Říkali to všichni. Nehlasitější byla TOP 09, která vyzývala k volbě demokratických stran, které by pak po volbách měly vytvořit velkou koalici proti Babišovi. Stejně tak hnutí ANO nechtělo utrpět hubené vítězství, ale chtělo stát dominantní silou, kterou nebude možné přehlížet.

Přijde mi to od politiků nedůstojné a vlastně i nefér. Strany by měly dělat takovou politiku, aby lidem připadalo samozřejmě k volbám přijít. A tím se dostáváme k tomu, kdo vlastně může za nízkou volební účast? Samozřejmě, že politici. Ti totiž nedokáží vytvořit takovou nabídku, která by těch 40 % lidí oslovila. Už v předchozím příspěvku jsem kritizoval to, že se strany zaměřili spíše na rozhodnuté voliče a přetahovali se o ně.

V reportáži po volbách pak řekl jeden z dotázaných, že nešel k volbám, protože „auto bude mít pořád jeden volant a čtyři kola“. Bylo by chybou zpochybňovat jeho inteligenci nebo občanskou angažovanost. On prostě volby vnímá tak, že stejně nic neovlivní. Je to vizitka našich politiků, kteří nedokáží vysvětlit, proč jsou volby důležité. 

Stejně jako se nesmíme dívat skrz prsty na nevoliče, měli bychom opustit premisu, že pouze hlupáci mohou volit Okamuru a Babiše. Sice je to pro nás zjednodušením a máme na koho výsledek voleb hodit, ale společné diskuzi to nějak nepomáhá. A hlavně to není pravda. Navíc s tímto přístupem se bude podobný výsledek v dalších volbách opakovat.

To, že tyto volby byly důležité, si uvědomovali i lidi, kteří bězně stojí mimo politiku. A tak začali vznikat výzvy, apely a naléhavá videa, která nám všem radila „běžte volit“. Na jeden z těchto počinů se můžete podívat tady:

Pořád nechápu, kde se bere ta chiméra, že mladé zajímá JENOM sex, a proto, když chci mít jejich pozornost, musím používat dvojsmysly. Této myšlenky se držel i Dominik Feri s videem „Volby nejsou sexy“, které bylo svým zpracováním mnohem lepší a kromě prvoplánového „první volby = první sex“, se objevily i celkem vtipné narážky. Nicméně Dominik Feri se za něj později omluvil.

Podobnou iniciativu před volbami udělal i spolek „Kroužkujme osobnosti“, kdy populární osobnosti řekli „běžte k volbám, protože voliči Babiše a Okamury půjdou“ tisíckrát jinak. Upřímně netuším, na koho to mělo být cíleno. Pokud jsem už rozhodnutý, že volit půjdu, tak mi spíš vadí, když se mi někdo snaží takto hloupě radit. A naopak, když neplánuju jít volit, tak mě tohle nepřesvědčí, protože mi politika prostě nic neříká.

Samozřejmě nikomu nezakazuji, aby se snažil ovlivnit veřejné mínění nebo způsob uvažování lidí. Jen si myslím, že nestačí natočit video, které stejně uvidí pouze sociální bublina (taky to spojení nesnáším), která už se o politiku stejně zajímá. O tom, že tento způsob výzev nefunguje, svědčí hlavně fakt, že účast nebyla výrazně vyšší než u posledních voleb.

Všechny tyto snahy pak vyznívají podobně jako prohlášení skupiny osobností ke kauze „Brady“ v Show Jana Krause. Úmysl možná šlechetný, ale samotné provedení žalostné. Prezidentům mluvčí Ovčáček později prohlásil, že to klidně mohli v televizi pustit celé a nikoliv jen setříhanou verzi. Moc dobře věděl proč. Z celé situace vyšel nakonec lépe Miloš Zeman, který u svých voličů potvrdil pozici lidového prezidenta, proti kterému se vzbouřila ona „pražská kavárna“. A i předvolební apely mohou mít opačný efekt než jejich tvůrci zamýšleli.

Ale jde to udělat i jinak. Líbil se mi například Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem, kteří v rozhovoru pro DVTV řekli, že dají hlas hnutí STAN. Navíc, jak později přiznal Jan Farský, volební lídr STAN, taková podpora pomůže nejen ve volbách samotných, ale i psychicky celé straně. Takže když už podpora, tak nejlépe konkrétní a autentická.

Takže jak to udělat? Být aktivní během celých čtyřech let, dávat lidem průběžně najevo, že je politika důležitá a jít příkladem. Potom nebudeme muset dva dny před volbami na lidi apelovat, aby k volbám přišli. Přijdou i bez toho, protože budou vědět, že to má smysl.

1 komentář

Leave a Reply

%d bloggers like this: