fbpx

Už jsme si tak nějak zvykli, že se na školství zapomíná. Učitelé dostanou vždycky přidáno až po všech ostatních, post ministra školství se obsazuje jako poslední a většinou nevydrží ani celé volební období.

Tentokrát se zdálo, že by to mohlo být jiné. Před volbami se rozjela diskuze o nízkých platech učitelů a snad všechny strany měly v programu příslib jejich navýšení. Jenže pak samotná vládní koalice odsouhlasila, že přidá všem státním zaměstnancům (včetně učitelů) a celá diskuze utichla.

Snímek obrazovky 2017-10-31 v 12.54.55
Platy učitelů v porovnání s průměrným platem ostatních absolventů VŠ. Po přidání možná předstihneme Slovensko. Co víc si přát? Zdroj: irozhlas.cz

Jakoby se mávnutím kouzelného projevu vyřešily všechny problémy, které školství trápí a toto téma se už v předvolebních debatách prakticky neobjevilo. Mnohem víc prostoru dostaly například uprchlické kvóty (které všechny strany už dřív odmítly) nebo referendum o EU (které nechce nikdo kromě KSČM a SPD).

Jenže ty problémy samozřejmě nezmizely. Povolání učitele se dnes netěší takové prestiži jako dřív, platy budou i po navýšení stále nízké, inkluze pořád drahá a neefektivní. To jsou věci, které by měl ministr školství řešit. Nezbývá než doufat, že příští šéf resortu nebude například bývalý vězeňský psycholog nebo právník, který má se školstvím minimální zkušenosti.

2737140_inkluze-josef-dobes-katerina-valachova-v2
Právnička a vězeňský psycholog. Tohle už prosím ne. Zdroj: Blesk.cz

Nicméně si myslím, že politici dělají obrovskou chybu, když Ministerstvo školství podceňují a nebojují o něj. Vždyť lidí, kteří ve školství pracují, jsou stovky tisíc a další více než milion do školy chodí, z toho velká část samozřejmě nemůže volit, ale mohou jejich rodiče. To znamená, že ministr školství ovlivňuje (každodenní) život obrovské mase lidí. Nebude to jednoduchá práce, chce to doopravdy silnou osobnost, která bude za učitele bojovat. Nejlépe někoho, kdo se ve školství (ve škole) aktivě pohyboval.

Opět se dostávám k osobě Václava Klause mladšího, kterého jako politika a člověka nemám rád. Ale předchozí podmínky splňuje. Věřím, že kdyby si on vzal na starost Ministerstvo školství, dokázal by z něj ukrytý potenciál vytěžit. Přestože mnoho učitelů nebude souhlasit s jeho přístupem ke vzdělávání, ostatní budou rádi, že je v čele resortu odborník a „jeden z nich“.

Chápu, že znalci na školství nerostou na stromě. Každá strana má odborníka na finance, spravedlnost, vnitro, tak proč ne na vzdělávání? Možná jsou právníci, ekonomové a podobní prostě víc průbojní než učitelé, takže je pro ně přirozenější jít do politiky.

Nedostatek odborníků na školství není pro politické strany omluva. Potřebujeme kvalitní školství, stejně jako potřebujeme zdravé státní finance. Proto strany nemohou se založenýma rukama čekat a doufat, že se jim někdo takový přihlásí. Musí umět ty správné lidi vytipovat a dostat je do aktivní politiky. Jinak se naše školství nikam nepohne.

Nejlépe se to demonstruje na hnutí ANO, které už několik měsíců vědělo, že bude sestavovat vládu a stejně si na školství nikoho nepřipravilo. Jediná výraznější osobnost reprezentující školství, Jiří Zlatuška (bývalý rektor Masarykovy univerzity), už v posledních volbách nekandidoval. Očividně to ale nebylo z jeho hlavy.

O tom, že školství je v Babišových prioritách až na poslední místě hovoří jasně jeho povolební výzva, ve které hledá odborníky na školství, kulturu, průmysl a obranu. Tedy na ministerstva, která se vždy obsazují jako poslední. Kromě obrany, kterou už asi nechce dělat Stropnický.

3209427_jiri-zlatuska-profesor-v1
Konec Jiřího Zlatušky na první pohled nedává smysl. Možná se ho nepodařilo zpracovat stejně jako Stropnického, Pelikána nebo Jermanovou, kteří Babišovi odkývou úplně všechno. Zdroj: Blesk.cz

Vypadá to, že si Babiš po volbách alespoň trochu uvědomil, že jeho perfektně namazaný PR stroj jménem ANO má v oblasti školství trhlinu a na pozici ministra chtěl získat Mikuláše Beka, rektora už jednou zmíněné Masarykovi univerzity a jednu z nejvýraznějších osobností českého školství. Ten to ale prakticky okamžitě odmítl.

Dá se očekávat, že i další potenciální ministři do Babišovy vlády budou zvučná jména, která budou vynahrazovat nepřipravenost hnutí ANO na oblast školství. Jedním z kandidátů by tak mohl být například Ondřej Šteffl, zakladatel a ředitel SCIO.

České školství potřebuje někoho s vizí, jinak budeme neustále přešlapovat na místě, učitelé budou špatně placení, vysoké školy budou podfinancované a ministerstvo školství se bude obsazovat spolu s kulturou jako poslední. Mimochodem, pokud už nechceme být montovnou Evropy, tak kde jinde, než u vzdělání, bychom měli začít.

Leave a Reply

%d bloggers like this: