fbpx

V posledních dnech to vypadá jako kdyby se žádné volby do Poslanecké sněmovny ani nekonaly. Na chvíli všichni přestali řešit Babiše a jeho neschopnost sestavit vládu. Přední stránky internetových serverů i diskuze na sociálních sítích jsou totiž plné nejnovějšího kandidáta na prezidenta – Mirka Topolánka.

Ten svou kandidaturu oznámil až v nejzazším možném termínu. Jestli to byla plánovaná taktika nebo se opravdu spontánně rozhodl, až když viděl tiskovou konferenci dvojice Babiš – Zeman, je teď nepodstatné. Vyšlo mu to dokonale. Česká republika si tak klade otázku, kdo je vlastně Mirek Topolánek v roce 2017?

fb36d26c39ab936a64999e6ef03e_w1254_h836_g48891e421dd211e69966002590604f2e
Kalousek vyjádřil Topolánkovi podporu. Od předsedy TOP 09 je to poměrně zákeřný krok.

Vždyť Mirek Topolánek v sobě nese hned několik protikladů. V nadcházející volbě bude spolu se současným prezidentem nejzkušenejším politikem, ale zároveň se už v ní už sedm let nepohybuje. Dřív si blízký s Milošem Zemanem, v roce 2013 vyjádřil potěšení nad jeho výhrou v prezidentských volbách, jeho poradci Nejedlému byl dokonce na narozeninách, ale teď kandiduje proti současné hlavě státu.

Topolánkovým cílem ale není ani tak odstranit Miloše Zemana, jako spíš připravit Andreje Babiše o největšího spojence. Bez podpory prezidenta nebude šéf ANO moct realizovat své plány tak jednoduše, zejména ve chvíli, kdy nedá dohromady většinu v Poslanecké sněmovně.

Babiš získal největší majetek za vlády ČSSD, s politiky ODS nikdy neměl tak dobré vztahy. Pravděpodobně nejznámější akt nepřátelství mezi Babišem a Topolánkem přišel v roce 2009, kdy vypukla tzv. Toskánská aféra. Na snímcích z Itálie byl Topolánek zachycen s vlivýnimi lobbisty a lidmi z vedení ČEZu. Zveřejnění snímků měl na svědomí bývalý šéf rozvědky Karel Randák, který už v té době úzce spolupracoval s Babišem. Náhoda? Nemyslím si.

Topolánkovi poskytuje rozmanitá minulost spoustu prostoru k manévrování. Může obratně přecházet od role vnitřní (bývalý politik) k roli vnější (nezávislý komentátor), aby se přizpůsobil dané situaci v předvolební kampani. Jde samozřejmě o to, co mu dovolí ostatní kandidáti. Bohužel Drahoš s Horáčkem nepůsobí jako obratní rétoři, jejich silné stránky jsou jinde, a z toho před televizními kamerami může Topolánek těžit.

Podobně to zvládl v minulé prezidentské kampani Miloš Zeman, kterému voliči odpustili všechny kauzy z minulosti (Opoziční smlouva, Olovo, atd.) a přijali ho jako čestního člověka, moudrého důchodce z Vysočiny.

Názory na Topolánka nerozdělují pouze českou společnost, ale i jednotlivé sociální bubliny, což se podle mě ještě žádnému jinému kandidátovi nepovedlo. Horáček s Drahošem se sice od začátku snaží nepůsobit jako „Antizeman“, ale moc se jim nedaří. Pochybuju, že oslovili větší množství Zemanových voličů. Profesor s umělcem jsou obyčejným lidem moc vzdálení, i když se v kampaní snaží vzbudit opačný dojem. Topolánkovi tato role sedí mnohem víc. 

kh-horacek-charita10_denik-630
Miliardář Mgr. Michal Horáček PhD. si rozumí s řadovými občany. Věříte mu to?

Takže má Topolánek šanci? Určitě. Drahoš s Horáčkem jsou pravděpodobně zaskočeni, s tímto nepočítali. Dlouho to vypadalo, že by jim sázka na nepolickou image mohla vyjít. Teď se však budou muset najít recept proti jinému, silnému soupeři. Dokáží na to zaregovat? Z prvních vyjádření mám pocit, že ne. Topolánek navíc v mnoha lidech vyvovlal naději, že může přetáhnout voliče od současného prezidenta, a tím pádem ho i porazit. Už tato samotná myšlenka je lákává. Lidé totiž budou volit kohokoliv, kdo bude mít proti Zemanovi alespoň teoretickou šanci. 

2 komentáře

Leave a Reply

%d bloggers like this: