fbpx

Situace v České republice se vyostřuje. Útok fanoušků Sigmy Olomouc na Afričana v pražské tramvaji a nenávistné komentáře u fotografie prvňáků z Teplic jsou pouze špičkou ledovce. Rozhodně se nejedná o akci několika „pomatených“ jedinců, nad kterou můžeme mávnout rukou, naopak. Jasně to potvrzuje trend zvyšující se xenofobie u části obyvatelstva.

Kdo to odstartoval, už asi nemá cenu opakovat. Ale pro jistotu to udělám, protože zlo je potřeba umět pojmenovat. Byl to Miloš Zeman. Ten celou hysterii kolem uprchlíků rozpoutal, protože jako prezident neměl žádné jiné téma. Je pravda, že Tomio Okamura islámem strašil ještě dřív než Miloš Zeman, ale on sám by jako řadový poslanec nikdy nemohl rozpoutat takovou hysterii. Oba politici vsadili na jednu kartu a zatím jim to vychází.

zeman-kalasnikov
I kdyby se některý z 12 přijatých uprchlíků chtěl radikalizovat, tak nemá šanci.

Ale když se podíváme na uplynulé dva roky, tak zjistíme, že se Zemanovi nikdo nesnažil oponovat, všichni mu spíš vyklidili cestu. Schválně se zamysleme, kdo z českých politiků nás napadne, když se řekne „ochránce lidských práv“? Možná Daniel Herman nebo Karel Schwarzenberg. A to je málo.

A bohužel ani jedna ze zavedených demokratických stran nechtěla situaci uklidnit. Pro některé samozřejmě bylo výhodnější naskočit na proti imigrační náladu, ale zbytek zklamal. Během tohoto období navíc všechny strany připustily velmi nebezpečný precedens, když odmítly migrační kvóty schválé Radou Evrospké unie. Neodmítly tím ale jen kvóty samotné, ale celý demokratický proces v Evropské unii. Ukázaly, že si vlastně můžeme vybírat co se nám hodí a co ne.

Často jsme pak slyšeli, že kvóty nejsou řešením, ale nikdo nepřišel s jiným návrhem. Jistě, v té době bylo jednodušší odmítnout podílet se na řešení, ale teď negativní důsledky vyplývají na povrch. Co by se stalo, kdybychom skutečně přijali těch 1 200 uprchlíků? Nejspíš nic. Naopak, pomohli bychom lidem v nouzi a Česi by zjistili, že ne všichni muslimové jsou teroristé. A navíc by nám určitě by nám nehrozila pokuta od Evropské komise, ale to by určitě neměl být ten hlavní důvod.

3243016_youtube-milan-chovanec-ministr-vnitra-zbrane-divoky-zapad-bezpecnost-v1
Neprojdou! 

Navíc, když se podíváme na výsledek voleb, tak zjistíme, že si tím demokratické strany moc nepomohly. TOP 09, KDU-ČSL, ČSSD kvóty odmítly a ukázaly tak české veřejnosti, že Evropská unie v zásadních otázkách spíš překáží. Když teď chtějí do jádra EU, popřípadě přijetí eura, voliči nemají důvod jim věřit, že je to krok správným směrem. Pokud chceme demokracii a být součastí EU, tak ji musíme umět přijmout i tehdy, když se nám nehodí.

Musíme si uvědomit, že tím červeným hardrem pro určitou skupinu obyvatel nejsou muslimové. Jsou to všichni nějakým způsobem odlišní lidé a migrační krize pomohla naplnit pomyslnou nádobu xenofobie. Pokud přistoupíme na jejich hru a odmítneme muslimy, tak další na řadě budou černoši, pak židi a nakonec třeba gayové. Vietnamce si necháme, protože ti „makaj a nedělaj bordel“.

Věřím, že třeba Bohuslavovi Sobotkovi nejsou lidská práva lhostejná, ale bohužel mu při neustálém boji s Babišem a Zemanem na tuto agendu prostě nezbyly síly. A podobné příklady bychom našli i v dalších stranách. Možná ani samotná média nepovažují diskuzi o lidských právech za důležitou, v předvolebních debatách se o nich téměř nemluvilo.

Nechci říct, že kvóty jsou samospásným migrační krize. Mohli jsme ale svým partnerům v Evropské unii ukázat, že jsme ochotni ke kompromisu a vzájemné solidaritě. My jsme ale řekli ne, nebudeme pomáhat a byli jsme na to hrdí. Všichni politici (s vyjímkou prezidenta Zemana) útok v tramvaji odsoudili, to je sice hezké, ale zároveň by si měli uvědomit, že i oni jsou důvod, proč se xenofobní nálada v České republice rozmohla.

Leave a Reply

%d bloggers like this: