fbpx

Volby do Poslanecké sněmovny skončily naprostým vítězstvím Andreje Babiše. A to přesto (nebo možná právě proto), že ostatní strany neustále před hnutím ANO varovaly. Před každými volbami se říká to stejné, „negativní kampaň nefunguje“. Bohužel se z toho některé strany nepoučily a podle toho dopadly. Všichni víme, které to jsou. Nemít vlastní téma, popřípadě ho dostatečně nezdůrazňovat, je sebevražda.

Teď se přesuňme k prezidentským volbám, které s těmi parlamentními sdílejí hned několik parametrů. Favorit je jasný. Soutěží se (alespoň zatím) pouze o druhé místo, což je samozřejmě problém, když se prezident může být jen jeden.

Zemanovi se podařilo svou pozici ještě posílit, když odmítl účast v debatách s ostatními kandidáty, což se dalo očekávatTím však opět popřel fungování demokracie (viz níže). Navíc jasně ukázal, že nechce být prezidentem všech, ale vystačí si pouze s těmi, kteří mu fandí už teď.

„Demokracie je diskuze.“

To je jeden z nejznámějších citátů Tomáše Garrigua Masaryka. Náš první prezident je modlou, vzhlíží k němu běžní občané i politici. První republika je dávána jako vzor fungujícího státu. Proč tedy Zemanovým voličům nevadí, že se současný prezident jakékoliv diskuzi výhýbá, a tím odmítá Masaryka?

Přestože je to od Zemana chytrá taktika, může mu i hodně uškodit. Je důležité, aby některý z kandidátů dokázal Masarykův citát jasně formulovat a v neagresivním stylu zakomponovat do své kampaně. Ideálně ještě v prvním kole, aby to nevypadalo, že se tím vymezuje vyloženě proti Zemanovi.

To je totiž na celé kampani to nejdůležitější, nebýt Antizemanem, ale autentickým kandidátem. Zatím se to moc nedaří. Kandidáti jsou v nezáviděnodné pozici, potřebují se lidem představit, takže do prezidentských debat musí chodit, ale právě tím se v očích mnoha lidí šikují do protizemanovské opozice. Naneštěstí jsou názory jednotlivých kandidátů dost podobné. Celá skupina tak působí jako homogenní monolit a divák vlastně neví, koho si má oblíbit.

3769888_prezidentska-debata-kandidati-pravnicka-fakulta-prezidentske-volby-2018-michal-horacek-jiri-drahos-marek-hilser-jiri-hynek-v0
Mezi Horáčkem, Hilšerem a Drahošem jsou minimální rozdíly. Drahoš zatím vede, protože je nejmíň kontroverzní. Bude to stačit?

S tím souvisí i další věc, na které musí kandidáti zapracovat – vytvořit si své téma. U Zemana je to jasné, ten chrání zájmy obyčejných lidí. Jestli je to ve skutečnosti pravda, je vedlejší. Zeman o tom dokázal přesvědčit dost voličů.

Bohužel tohle ústřední téma kampaně zatím ostatním kandidátům chybí nebo není dobře zvoleno. Třeba Jiří Drahoš reprezentuje slušnost a férovost. To jsou sice šlechetné vlastnosti, ale nemají žádný další obsah. Nedokážu z toho vyčíst, jak se bude Drahoš chovat jak prezident. Navíc slušnost si lidé často vykládají jako slabost, a to není dobrá asociace.

Make America Great Again

Trumpovo heslo z prezidentské kampaně, které říká všechno. Slibuje všem Američanům, že udělá z USA opět velmoc a tomu podřídí všechny další kroky. Podobně silnou myšlenku potřebují mít i kandidáti v České republice.

Pokud to kandidáti myslí vážně, a předpokládám, že ano, musí se přestat vymezovat jen proti Zemanovi, ale i mezi sebou navzájem. Což je samozřejmě těžké, když většina z nich reprezentuje stejné hodnoty. Ale tady přichází na řadu schopnost týmů, kteří stojí za jednotlivými kandidáty. Musí umět vytáhnout takové téma, kterým se „jejich kůň“ jasně odliší a vyprofiluje. Jako Babiš na lithiu.

151008102414-trump-hat-2-780x439
Vypadá to směšně, ale funguje to. Tohle heslo znal v Americe každý. Stejně jako „ANO, bude líp“. Něco podobného se musí objevit i ve volební kampani.

O tom, že na tohle zatím kandidáti nemyslí, svědčí například debata v Seznamu, kde jednotlivý účastníci dostali možnost klást si dotazy. Jiří Drahoš se chopil příležitosti a zeptal se Michala Horáčka, jak dlouho mu trvalo napsat píseň „Levandulová“. Absolutně promarněná příležitost. Možná je to moc brzo v kampani nebo si Jiří Drahoš chce udržet image hodného profesora za každou cenu. Tak jako tak, tohle mu kampaň nevyhraje. Slušnost ještě nikdy voliče nemobilizovala.

Musím říct, že jsem rád za kandidaturu Mirka Topolánka, protože ten na to jde marketingově. Jeho vstup do prezidentské volby může paradoxně pomoct i ostatním kandidátům, protože je vybičuje k nějaké akci, k nějakému stanovisku. Největší chybou by bylo totiž vyčkávat a doufat, že v druhém kole prezidentské volby vyhraje Antizeman. 

Leave a Reply

%d bloggers like this: