fbpx

Volební úspěch Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury se dal očekávat. Předvolební průzkumy straně pravidelně připisovaly deset a více procent, Okamura a jeho věrní vymetali každou hospodu v České republice a na sociálních sítích se to jen hemžilo uživateli s plackou SPD. Výsledek? 10,64 %, 22 poslanců a čtvrtá nejsilnější strana ve sněmovně.

Mám ale pocit, že nejvíc velký úspěch SPD zaskočil samotného Tomia Okamuru, který vůbec nepřipravil své straníky na povolební situaci. Tedy na takovou situaci, kdy už nemůže všechno táhnout sám Okamura (popřípadě jeho pravá ruka Radim Fiala), ale musí začít fungovat SPD jako celek.

Už v některých částech kampaně bylo vidět, že SPD trpí nedostatkem kvalitních lidí. Blamáž hrozila vždy, když diskutoval někdo jiný než Okamura. Tragický výkon Miloslava Roznera v děbatě o kultuře tuto skutečnost jen zdůraznil. Připomeňme, že na každém plakátu SPD byl vždy a pouze Okamura, nikdo jiný. SPD je s osobou svého předsedy svázána podobně jako hnutí ANO.

Okamura se navíc rozhodl, že chce do vlády, aby mohl prosazovat svůj program. Teď při každé příležitosti kritizuje strany, které míří do opozice, protože oni přece nechtějí pracovat pro občany, ale pouze pobírat tučné poslanecké platy. Vždycky však zapomene dodat, že to je přesně to, co on odělal poslední čtyři roky.

Ale zpět k původní myšlence. Okamura chce do vlády, stal se místopředsedou Poslanecké sněmovny a zástupce z řad SPD by navíc měl předsedat bezpečnostnímu výboru. A přestože Babiš s SPD do vlády nechce, zbylé pozice nejspíš obsadí. Jeho SPD tak bude hrát v české politice mnohem aktivnější roli než tomu bylo v případě Úsvitu, který byl spíše parodií na konstruktivní opozici.

Ovšem tady přichází zásadní trhlina v Okamurově plánu. Když je člověk v opozici, tak může na všechno říkat NE, NE, NE a vlastně tak plní svou roli. Pokud je ve vedoucí funkci, musí říkat především JAK, KAM a PROČ. Měl by mít vizi, umět své kroky vysvětlovat a být připraven na kritiku. A na to Okamurovi poslanci rozhodně připraveni nejsou.

Typickým příkladem je kandidát na předsedu bezpečnostního výboru Radek Koten, ten v minulých letech často šířil dezinformace, konspirační teorie a další fake news. Dalo se čekat, že ho s tím budou novináři konfrontovat, ale když se to stalo, Koten nedokázal nic z uspokojivě vysvětlit. To je samozřejmě Okamurova chyba, ten by měl nejlépe vědět, jaké lidi má v týmu a kde jsou jejich slabiny.

Stejný případ je i Jaroslav Staník, který posílal do plynu židy, Romy a gaye. Nejvíc mě na tom překvapilo, že tam nezahrnul i muslimy. Možná pro ně mají v SPD přichytaný jiný druh popravy. Okamura samozřejmě celou situaci obrátil, označil ji za lživou a ještě u svých příznivců na Facebook sklidit potlesk za boj s neférovými médii. Mimochodem již zmínění Staník je bývalým členem KSČ a ČSSD. To aby byl obrázek o něm kompletní.

Snímek obrazovky 2017-11-24 v 13.40.24
Oproti Facebooku Tomia Okamury vypadají Parlamentní listy jako server šířící pravdu a lásku.

Okamura by se rád zbavil nálepky rasisty a xenofoba, kvůli které s ním nechce vládnout ani Andrej Babiš. A výlevy Kotenů a Staníků mu v tom zrovna nepomáhají.

Posledním příkladem, který ukazuje, že Okamura povolební situaci nezvládá je opětovná ignorace pořadů České televize, kam jsou členové SPD pravidelně zváni. Vtipné je, že před volbami pozvání přijímali, protože potřebovali hlasy. Teď, když by měli své kroky vysvětlovat, už se jim to nehodí. To jsou asi ty principy odvolatelnosti politiků v praxi – o poslancích SPD vědět nebudeme, takže jim nebude hrozit odvolání. Geniální plán.

A tak například Tereza Hyťhová (22 let) nepřijala pozvání k debatě nejmladších poslanců o 17. listopadu s Dominikem Ferim (TOP 09), Monikou Obornou (ANO) a Františkem Kopřivou (Piráti). Řekl bych, že celkem přijatelná sestava, ve které by zástupkyně SPD určitě dostala prostor. Pochopil bych, kdyby nešla do debaty s Kalouskem, který by ji dost možná znemožnil. Kdybych si měl tipnout, tak bych řekl, že ji účast zakázal sám Okamura, který prostě nehodlá riskovat další blamáž á la Rozner.

Na cenzuře ze strany tradičních (a prolhaných) médií je postavena celá Okamurova kariéra. Pokud se teď ukáže, že je pravidelně zván do různých pořadů a vytrvale odmítá účast, může to narušit jeho auru bojovníka za pravdu. Bude důležité, aby tohle téma někdo uchopil a jasně na něj poukázal. Jeho voliči si toho sami nevšimnou.

Na první pohled se může zdát, že SPD má stejné problémy jako další strana jednoho muže, ANO. Rozdíl mezi nimi je ale obrovský. Obě hnutí jsou sice postavené zejména na jedné osobě, ale zbytek členů je diametrálně odlišný. V ANO jsou lidé, kteří v Babišovi vidí motor změny v české politice. Spousta oportunistů ale určitě ne hlupáků. Těch je bohužel SPD plné. Casting na kandidátku do Poslanecké sněmovny pravděpodobně probíhal v nádražních restauracích nebo ve frontě před Kauflandem. To Okamurovi vyhovovalo v předvolební kampani, nikdo normální by s ním stejně nekandidoval. Teď by však tenhle výběr okresního přeboru měl začít kopat první ligu a spravovat Českou republiku.

Dvojice Koten & Rozner získala absolutně nejmenší počet preferenčních hlasů ze všech poslanců. Pouze 675, respektive 642. To svědčí o tom, že jsou ve svých regionech prakticky neznámí a pouze se svezli s osobou Tomia Okamury. Jestli tam budou oni nebo Franta Omáčka a Pepa Novák je úplně jedno. Oni žádnou přidanou hodnotu pro náš stát nepřináší.

Znovu si připomeňme, že Tomio Okamura není žádný hlupák, ale možná by se měl vrátit zpátky na zem. Nechápu, proč se teď žene do vlády. Něvěřím, že by jeho ministři vydrželi celé volební období. Takže, abych parafrázoval samotného šéfa SPD „Pane Okamuro, příště se prosím připravte. Je to ostuda, co tady vaši lidé předvadí.“

BONUS<<<<
k Koten vyrostl na „Zprávách SPD“, které na jeho Facebooku přinášejí novinky, „o kterých tradiční média mlčí“. Možná by měl někdo členům SPD vysvětlit, že zpravodajské portály tady nejsou od toho, aby šířily politický program.

Video z dnešní tiskové zprávy SPD. Otázky jdou na Radka Kotena, odpovídá však Tomio Okamura. Moc dobře ví proč.


gt;

Leave a Reply

%d bloggers like this: