fbpx

Pojem „sociální bublina“ byl v USA poprvé použitý už v roce 2010, do širšího podvědomí se dostal v posledních letech, zejména ve spojení s hlasováním o Brexitu a potom i s americkými prezidentskými volbami. Nemá cenu se o tomto fenoménu rozepisovat. Ve zkatce lze říct, že výsledkem sociálních bublin je společnost, ve které si už mezi sebou nepovídají lidé s odlišnými názory.

A zatímco sociální bubliny jsou určitě velký problém, nemůžeme na ně svádět všechno. Pořád máme ve svém okolí lidi s odlišnými názory, akorát o nich nevíme. Můžou to být rodiče, prarodiče, kamarádi, kolegové, tedy lidé, ke kterým máme relativně blízko. Přesto o jejich názorech (zejména těch politických) víme velmi málo. Těch důvodů, proč to tak je, může být hned několik.

Někteří to prostě nechtějí řešit, není to pro ně důležité téma a stejně jako s nikým nerozebírají oblíbenou značku bot, nechtějí mluvit ani o politice. Pak je tady ale druhá část obyvatel, která by klidne diskutovala, ale nemá argumenty, které by mohla použí. Jejich oblíbenci (politici) jim je prostě nedodávají.

Jak se teď musí cítit voliči Radka Kotena? Nový šéf bezpečnostního výboru totiž v posledních dnech nedělá nic jiného než že popírá své předvolební výroky. Smazal si podstatnou část svých příspěvků na Facebooku a odmítá odpovídat na dotazy novinářů, aby se k těmto krokům vyjádřil. Necítí se voliči SPD zrazeni? Nejsou zklamaní ti, kteří ho volili kvůli jeho zpikleneckým teoriím (smrtící mikrovlnky, radioaktivní mrak ve Francii)? Jak mají teď před svými známými obhájit jeho volbu? Prakticky nemají jak. Staré argumenty neplatí a nové nemají. Proto se budou podobným debatám v budoucnu výhybat.

Radek Koten je sice ukázkový exemeplář, ale takových jako je on je v SPD celá řada (čti: všichni). Dalším krásným příkladem může být sám předseda hnutí Okamura, který si najednou uvědomil, že nulová daň na pivo není tak špatný nápad. Samozřejmě bez vysvětlení.

Ale aby mě Okamura neoznačil za bruselského špióna placeného Sorosem, tak uvedu i další příklady. Naneštěstí jich máme v České republice požehnaně.

Můžeme pokračovat u Andreje Babiše. Ten se zase neobtěžuje vysvětlovat své četné kauzy, z nichž nejznámější je Čapí hnízdo. Jeho argumentace se vždy stočí k obviňování tradičních politiků, nikdy neřekne, jak to bylo doopravdy. A není to jen Čapí hnízdo, šéf hnutí ANO podobně postupuje při jakémkoliv obviňení, není zvyklý cokoliv vysvětlovat. A jeho podporovatelům tak chybějí argumenty, které by mohly být použity na Babišovu obranu. Proto se lidé k Babišovi nehlásí, proto tolik z nás má pocit, že ve svém okolí žádného sympatizanta ANO nemá. Má, ale z výše zmíněných důvodů to ti lidé nepřiznají. Byli by totiž celou dobu v defenzivě.

WHATABOUTISM

Taktika, kterou Babiš často pouzívá („Podívejte se co tady tradiční strany za 20 let udělaly.“ nebo „Ať Kalousek ukáže své příjmy.“) se jmenuje WHATABOUTISM. Tuto techniku poprvé začal používat Sovětský svaz, když někdo poukazoval na jeho slabiny. Je dobré vědět odkud Babišův tým čerpá inspiraci.

A můžeme rovnou zamířit i do nejvyšších pater České republiky, k prezidentovi Zemanovi. Ten je známý svým výrokem, že jen blázen nemění názory. A podle toho se chová, prakticky každý den má jiný názor. Na Andreje Babiše, Evropskou unii nebo přímou demokracii. Zeman přestal chodit do pořadů České televize, kde mu kladli nepříjemné otázky. Jeho voliči tedy neví, proč ten či onen krok dělá a musí doufat, že to s nimi myslí dobře. A tak nastává opět stejná situace. Svou náklonnost k němu nebudou prezentovat mimo svou sociální bublinu, protože ví, že by na na některé otázky nedokázali odpovědět. Lepší je se debatě vyhnout.

Nejnovější kapkou v Zemanově moři lží je prezidentská nekampaň. Už před několika měsíci slíbil, že nebude útočit na ostatní kandidáty, což se mu v případě Jiřího Drahoše moc nedaří (velmi aktivní je v tomto ohledu i jeho mluvčí Ovčáček na Twitteru).  Teď navíc Českou republiky zaplavily billboardy, které propagují Zemanovu knihu, jejíž název by se dal zároveň brát jako předvolební heslo – „Můžeme si vládnout sami“. Drží prezident slovo? Bohužel ne. Vysvětlil to nějak? Ne. Budou se o tom chtít jeho podporovatelé bavit? Tak určitě.

A posledním do party není nikdo jiný než Václav Klaus mladší. Ten se sice do Poslanecké sněmovny dostal za ODS, ale zatím víc působí jako kandidát ANO nebo SPD. Ani on nemá potřebu své kroky vysvětlovat. A rovnou si na tom postavil svou image neohroženého solitéra, který nemá potřebu své kroky zdůvodňovat. Má pravděpodobně pocit, že těch 22 000 preferenčních hlasů ho k tomu opravňuje. Někdo by mu mohl připomenout, že ODS dostala celkem 572 000 hlasů, takže jeho hlasy tvoří pouze zlomek celkového výsledku.

Ani samotné vedení ODS si s Klausem neví rady, k jeho krokům se nijak nevyjadřuje. Jejich volič tak musí být zmaten. Volil stranu, která chce v EU zůstat, ale její nejvýraznější člen by neměl problém z Evropské unie vystoupit, což teď opět připomněl.

Na pár příkladech jsem se snažil demonstrovat, proč prakticky vymizela politická diskuze. Novodobí politici často dělají stejné chyby jako ti tradiční, ale na rozdíl od nich odmítají své kroky veřejnosti vysvětlovat a za své chyby se neomlouvají. Vyjadřují se pouze k tématům, která jsou jim příjemná, na kterých mohou nahnat politické body.

3240651-img-babis-sorry-jako-tricko-slogan-v3
Hláška „sorry jako“ se stala synonymem pro odpoveď na nepříjemnou otázku.

Všichni výše zmínění (s výjimkou Kotena) jsou velmi dobří rétoři, takže i v případě, že jsou zahnáni do kouta, se dokáží z této pozice dostat. Většinou tím, že přejdou do protiútoku. Jejich voliči při diskuzi se svým okolím už však takový luxus nemají. Nebo si snad dovede představit, že během debaty svého kamaráda označíte za bruselského špiona a urazíte inteligenci, protože se vás zeptal, proč co si jako Babišův volič myslíte o Čapím hnízdě?

Možnost klást nepříjemné otázky všem politikům patří mezi základní prvky vyspělé demokracie. Bohužel tímto základním nástrojem novodobí spasitelé pohrdají, protože se jim to nehodí do krámu. Kdyby nic jiného, už tohle by nám mělo sloužit jako výrazné varování o jejich úmyslech.

Leave a Reply

%d bloggers like this: