fbpx

Hlasování o důvěře vládě proběhne 10. ledna a zatím to vypadá, že Babišův menšinový kabinet potřebnou podporu v Poslanecké sněmovně nezíská. Zatím pouze komunisté přemýšlí o tom, že by vládu podpořili. Pravděpodobně se tak chtějí odvěčit za nebývalý vliv, který díky Babišovi získali. I to bude ale málo.

Zdá se, že si z toho šéf hnutí ANO moc nedělá. Jakoby ani nepočítal, že se mu to na první pokus povede. Babiš přistupuje k sestavení vlády jako student vysoké školy k prvnímu pokusu u zkoušky, což je trochu děsivé, ale v jeho pozici pochopitelné. Může si to totiž dovolit, na Hradě má spojence a v Poslanecké sněmovně pohodlných 78 křesel. Bez něho to prostě nepůjde.

Poslední průzkum navíc potvrdil, že Babišova minimální snaha sestavit většinovou vládu, voličům nevadí, naopak. Podpora ANO roste a hnutí by volilo 35 % voličů. Samozřejmě se jedná o jeden průzkum a realita může být jiná. Ale nedivil bych se, kdyby nebyla. Babiš totiž jasně dává najevo, že chce pracovat a „tradiční politické strany“ mu v tom brání. Opozice je navíc slabá a roztříštěná. Demokratický blok už neexistuje. O ČSSD prakticky neslyšíme. A Piráti se tváří, že se jich to celé netýká a jedou si to svoje.

Karty jsou jasně rozdány a musí se s nimi hrát. A hlavně opoziční strany musí začít hrát, něco začít dělat, jinak by po dalších volbách už nemusely existovat. Jedna reklama říká, že „Ne z nás dělá to, čím jsme“, ale jak se ukazuje, může to fungovat u piva, ale určitě ne v politice. Lidé už jsou tím věčným odmítáním unaveni.

Opozičním stranám se navíc nedaří Babiše konstruktivně kritizovat. V posledních týdnech se kritika hnutí ANO omezila pouze na situaci kolem Čapího hnízda. V České republice už neexistuje člověk, který by nebyl touto kauzou unaven. Veřejnost si názor udělala. Teď je to v rukou poslanců a policie.

c61dfe653f89babf899181d3ba5b_r16_9_w782_h440_g0513ab7ee48811e5bb3a0025900fea04
Tuhle budovu zná víc lidí než Tančící dům nebo Žižkovskou věz.

Pokud chtějí Babiše kritizovat, což by se samozřejmě dít mělo, tak jako každého jiného politika. Opoziční strany by mu měly přestat dávat speciální prostor, protože zatím toho vždy využil ve svůj prospěch. Proč se místo toho nezaměřit na skutečné, politické neúspěchy? Například na fakt, že navrhovaný rozpočet na rok 2018 opět počítá s minimálními investicemi? Že se staví málo dálnic? Že jeho vláda odborníků se skládá z amatérů typů Šlechtové a Vojtěcha, kteří se budou problematiku svých rezortů teprve učit? A našlo by se toho samozřejmě víc.

Důležitá otázka, kterou si musí zástupci politických stran odpovědět je, jestli je horší mít trestně stíhaného premiéra nebo Poslaneckou sněmovnu, která potenciálně trestnou činnost kryje. Protože z těchto možností teď mají na výběr. Takto rozhodli voliči. A nic se na tom v nejbližší době nezmění.

Opoziční strany, které s Babišem nechtějí jít do koliace, většinou argumentují tím, že nechtějí být ve vládě s trestně stíháným premiérem, protože by to poškodilo reputaci České republice v zahraničí. Ale opravdu je to to nejhorší, co se může stát? Nebude větší problém, když ve vládě opět po téměř 30 letech zasednou komunisté? Nebo kdyby se stal ministrem Okamura?

JB4eb8d7_mm2
Druhý pokus k sestavení vlády bude už brát Babiš vážně a osloví poslance, kteří s ním budou ochotni vyjednávat. 

Obojímu se dá zabránit, stačí dát Babišovi lepší nabídku. Ať už reálnou nebo takovou, kterou ANO nebude moct přijmout. Pro opoziční strany (zejména pro ČSSD, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN) je to ideální příležitost, jak vystoupit z toho nepřehlédného shluku „bojovníků proti Babišovi“ a naopak se ukázat jako ti, kteří se chtějí na řešení podílet.

Mají ostatní strany strach, že poslanecký klub ANO nebude chtít vydat svého šéfa policii? Mohou si to dát jako podmínku vstupu do vlády. Bojí se toho, že Babiš bude omezovat demokracii rušením senátu nebo redukováním počtu poslanců? V koaliční smlouvě může být odstavec, který tohle zakáže. Nechtějí, aby ANO kontrolovalo policii? Pak není nic jednoduššího než si nárokovat ministerstvo vnitra.

Samozřejmě těch podmínek může být mnohem víc a některé se Babišovi určitě nebudou líbit, ale to nevadí. Bude to on, kdo bude většinové vládě bránit a bude muset vysvětlovat, proč ji nechce. Bude se muset, alespoň dočasně, stáhnout do defenzívy. A pokud nakonec ANO postaví vládu opřenou o hlasy SPD a KSČM, Babiš nebude moct říkat, že ho k tomu ostatní strany dotlačily a nedaly mu na výběr.

Existuje argument, že Babiš své koaliční partnery ničí a do vlády by s ním šel jedině sebevrah, ale tentokrát to může být jinak. Sobotka s Bělobrádkem byli zaskočeni a Babiše před čtyřmi roky podcenili a svůj deficit na startu už nikdy nedohnali. I tak je to riskantní krok a nemusí se stranám vyplatit, ale ani současná taktika moc nefunguje. Vždyť podle průzkumů jsou TOP 09 a STAN už teď mimo sněmovnu.

Nejsem Babišův fanoušek, mnohem raději bych byl, kdyby byla vláda bez něj, ale při současném rozložení sil v Poslanecké sněmovně to prostě není možné. Je možné za čtyři roky bude situace jiná, ale to je opravdu dlouhá doba a navíc při současném trendu na tom v roce 2021 můžeme být ještě hůř.

Leave a Reply

%d bloggers like this: