fbpx

Prezidentští kandidáti si přes Vánoce pravděpodobně dopřávají trochu odpočinku, už cca tři dny jsme totiž neměli možnost zhlédnout žádnou prezidentskou debatu. A myslím, že to není vůbec na škodu. Klidně by ta pauza mohla být ještě o něco dělší. Podle mě bylo debat v poslední době zbytečně moc. Až příště jeden z kandidátů bude znovu muset odpovídat na otázku, jestli by chtěl přijmout euro, rovnou vypínám přenos. Už jsme totiž slyšeli nesčetněkrát. Všichni už odpovědi na tyto hlavní otázky znají, pokud je to alespoň trochu zajímá.

Vůbec se tak nedivím Drahošovu rozhodnutí neúčastnit se některých debat. I když v jeho případě jde spíš o kalkul, protože ví, že v debatách není silný. A chce se věnovat tomu, co mu jde nejlíp, setkávat se s lidmi.

To by měli dělat i ostatní kandidáti. Je to možná mravenčí práce, která ale k politice patří a díky sociálním sítím lze její výsledky znásobit, Andrej Babiš by mohl vyprávět. Problém je, že kandidát je jenom jeden a hlasů potřebuje skoro tři miliony (Miloš Zeman v roce 2013 získal 2 717 405 voličů). A právě proto by měli prezidentští kandidáti využít zapomenutého esa v rukávu, svých manželek.

Protože mezi kandidáty není ani jedna žena, mohl by výraznější vstup jedné z potenciálních prvních dam do kampaně přinést nový impulz. Vůbec nepochybuji o tom, že manželky mají na své protějšky velký vliv, tak proč bychom se o nich neměli dozvědět víc. Michal Horáček například tvrdí, že jeho kampaň je radikálně transparentní, ale o jeho manželce nevíme vůbec nic.

Vzpomeňme si na prezidentské volby v USA, které jsou samozřejmě v mnoha ohledech odlišné, ale stejně si nedovedu představit, že bychom o rodině některého z kandidátů věděli tak málo jako je tomu v případě těch českých. A rodinní příslušníci hráli opravdu důležitou roli. A zatímco Hillary Clinton musela odrážet útoky na svého manžela kvůli sexuálním skandálům z minulosti, tak Ivanka Trump na voliče působila jako přijatelnější kopie svého otce, která na něj může mít dobrý vliv v určitých otázkách. Jestli se jí to daří, je teď už jedno. V kampani to posloužilo dobře a Trump se stal prezidentem.

gettyimages-528407672-1471895318
Ivanka s manželem Jaredem. Ideální pár, který sehrál v Trumpově kampani zásadní roli.

A podobně by to mohlo působit i v České republice, manželky (ale klidně i dcery nebo synové) jednotlivých kandidátů by mohly své protějšky doplňovat, vyvažovat a získávat tak prostor v médiích. Rozhovorů (a debat) s Pavlem Fischerem jsem viděl už několik, další už si pravděpodobně nepustím, ale kdyby se objevilo interview s jeho manželkou, tak se na něj podívám. Jenže já jsem před psaním tohoto článku ani nevěděl, jak se jmenuje.

Tak jsem zjistil, že manželka Pavla Fischera se jmenuje Klára a má dokonce profil na Facebooku, ale přesně takhle by to podle mě vypadat nemělo. Sdílet statusy z oficiální stránky umím taky a možná u toho dostanu víc lajků než ona. Nejsmutnější na tom je, že ostatní partnerky většinou nemají ani ten profil na Facebooku.

Je samozřejmě hezké, že Eva Drahošová svého manžela podporuje a všude s ním jezdí. Je dokonce možné, že svým příjemným vystupováním doplňuje svého ne vždy pohotového manžela, ale pokud má opravdu takové charisma, jak jsme mohli v několika krátkých reportážích vidět, je to plýtvání jejím potenciálem. Proč by nemohla objíždět menší města v České republice, kde by mluvila dalšími lidmi a zároveň „polidšťovala“ svého manžela („No to víte, Jirka občas chrápe, ale stejně ho mám ráda.“). Jiří Drahoš má šanci se stát prezidentem, kdo by se nechtěl potkat s příští první dámou?

Nezapomeňme, že toto téma hrálo roli už v minulých volbách. O rodině Karla Schwarzenberga víme velmi málo, na veřejnost se dostalo snad pouze to, že otec její manželky byl nacista. Naopak Miloš Zeman během kampaně do popředí vytáhl svou dceru Kateřinu a upozadil manželku Ivanu. Chytré řešení. Od té doby se však mnohé změnilo, protože se zjistilo, že Katka hrála v podivném filmu a Ivana Zemanová tak byla nucena sehrát trapné divadlo, když se stala šéfkou kampaně svého manžela. To současnému prezidentovi žádné body nepřineslo. A toho musí jeho soupeři využít.

2667557-img-ivana-zemanova-prvni-dama-manzelka-prezident-milos-zeman-armada-vojsko-v2
Není Ivana jako Ivanka. Neměla by první dáma přinášet do úřadu určitou noblesu?

Vím, že manželky a rodina obecně nemusí být součástí kampaně. Pokud chce některý z kandidátů své nejbližší toho humbuku uchránit, má na to plné právo. Ale jsem přesvědčen, že na voliče bude velmi dobře působit, pokud některý z kandidátů trochu poodhalí své soukromí a zapojí svou rodinu. Výběr životní partnerky totiž může o samotném kandidátovi ledasco prozradit.

1 komentář

Leave a Reply

%d bloggers like this: