fbpx

Prezidentská kampaň jde do svého finále. Už zbývají jen dny a budeme znát výsledky prvního kola. Poslední týden ale ještě může kartami zamíchat. Všichni kandidáti (až na jednoho) před sebou mají hodně nabitý týden. Setkání s voliči, rozhovory s médii a předvolební debaty. Každý se soustředí na to, co mu jde nejvíc.

Michal Horáček se snaží být všude, jako jediný například neodmítl pozvání do Arény Jaromíra Soukupa. Pavel Fischer je pohotový a umí skvěle argumentovat, takže jakékoliv diskuze jsou jeho doménou. Jiří Drahoš se nejvíc soustředí na osobní setkání s voliči. Topolánkovi zase skvěle fungují sociální sítě. To Petrovi Hannigovi nejvíc pomáhá, když nic nedělá, protože pak jeho potenciální voliči nemají možnost zjistit, že je to vlastně poměrně jednoduchý člověk.

Podle průzkumů zatím suveréně vede Miloš Zeman, následovaný Jiřím Drahošem. A mnozí mají pocit, že je prakticky rozhodnuto a rozhodne se mezi těmito dvěma kandidáty. A jsou ochotni tomu přizpůsobit svou volbu už v prvním kole. Často pak slýcháme větu „Budu volit Drahoše, protože ten má největší šanci Zemana porazit.“

 

3812708-img-jiri-drahos-v6
Je taktická volba Jiřího Drahoše opravdu tak geniálním tah?

Vypadá to, že lidí, kteří budou hlasovat podle odhadovaných výsledků je snad dokonce víc než samotných respondentů z předvolebních průzkumů. Své rozhodnutí volit Jiřího Drahoše odůvodňují tím, že „volím hlavou“, protože na volbu srdcem není prostor.

Nesouhlasím. Pojďme si teď nastínit situaci, která může nastat, když vyjdou předvolební průzkumy a do druhého kola skutečně postoupí Drahoš se Zemanem. Existuje reálná možnost, že Zemanův tým vycítí slabinu protikandidáta a vyzve ho k televizní debatě. Zeman tím sice poruší své slovo, že nebude dělat kampaň, ale jak jsme od našeho prezidenta slyšeli v minulosti už mnohokrát, jen blázen nemění své názory.

Pozvánku do debaty před druhým kolem nebude moct Drahoš odmítnout, a přestože Miloš Zeman už není v takové formě jako byl před pěti lety, stále je to dobrý řečník. A věřím, že by se na debatu dokázal velmi dobře připravit a vytáhl by téma, na které by Drahoš neuměl zareagovat. Nepřáli bychom si, aby v takovém případě naproti Miloši Zemanovi seděl například Pavel Fischer, Michal Horáček nebo Mirek Topolánek? Navíc by si Zeman pro duel rozhodně nevybral Českou televizi, ale nejspíš TV Barrandov, kde by měl na své straně i moderátora.

3869441_horacek-fischer-duel-v1
Horáček s Fischerem pravděpodobně do druhého kola nepostoupí. Neměli by ale tváří tvář Zemanovi větší šanci?

Možná to vypadá, že Jiří Drahoš nemá žádný „škraloup“, ale ono se vždycky něco najde (nebo vymyslí). Minimálně výběr jeho spolupracovníků je základ, na kterém by mohl Zeman stavět. Ale jsou tu i další témata, ke kterým nemá bývalý šéf Akademie věd jasný postoj, ať už je to zákaz stavby minaretů, povinnost mazat fake news nebo zavedení obecného referenda (zdroj: Volebnikalkulacka.cz). To všechno jsou témata, na kterých by mohl Zeman Drahoše ugrilovat.

A nemusí to být jen při televizní debatě. Už při předchozích volbách ukázalo Zemanovo okolí, že mu nekalé praktiky nejsou cizí. To například, když byl zveřejněn nepravdivý inzerát namířený proti Karlovi Schwarzenberovi v Blesku.

Tím vším nechci říct, že by Jiří Drahoš byl špatný kandidát. Naopak. Myslím, že by byl skvělým prezidentem. Proto bych byl rád, kdyby víc lidí volilo Jiřího Drahoše, protože je to Jiří Drahoš a ne z toho důvodu, že ho chtějí ostatní. Myslím, že i pro něj samotného by to byla potěšující zpráva, která by mu dodala sebevědomí.

Lidé, kteří budou volit Jiřího Drahoše „hlavou“ mají nejspíš pocit, že jsou o krok napřed a vypálí tak Zemanovi rybník. S tím ale pravděpodobně Zemanův tým počítá a připravuje se právě na tuto variantu. Nedivil bych se, kdyby už teď měli na Jiřího Drahoše připravenou nějakou špínu.

Máme na výběr z několika skvělých kandidátů. Všichni mají své silné a slabé stránky. Volme toho, kdo je nám nejbližší. A pokud to bude Jiří Drahoš, tak super. A když někdo jiný, taky fajn. Věřím totiž tomu, že tentokrát nebudou demokratičtí kandidáti vést žabomyší války a do druhého kola podpoří soupeře Miloš Zemana.

1 komentář

Leave a Reply

%d bloggers like this: