fbpx

Prezidentské volby jsou určitě nejdůležitější událostí první poloviny tohoto roku, vždyť volíme nejvyššího ústavního činitele, hlavu státu a člověka, který nás dalších pět let bude reprezentovat ve světě. A přestože se jedná o tak důležitou věc, část obyvatel se k ní prakticky nevyjadřuje. Mluvím o našich zástupcích v Poslanecké sněmovně.

Tato prezidentská volba má úplně jinou atmosféru než ta před pěti lety. Tehdy hned několik politických stran vyslalo do boje své zástupce. Tentokrát nic, tedy pokud nepočítáme obskurní strany jako SPO, Realisté a ODA. Jiří Drahoš s Michalem Horáčkem si dokonce postavili kampaň na tom, že s ostatními politiky nemají nic společného. A protože právě oni dva jsou to spolu s Milošem Zemanem největší favorité na vítězství, je jasné, že tahle strategie na voliče platí.

Jejich taktice rozumím, Andrej Babiš taky uspěl, protože ukázal, že s politikou neměl nic společného a vlastně o nějakou spolupráci s ostatními ani nemá zájem (viz menšinová vláda). Ale zajímavější je pohled z druhé strany, proč žádná významná politická strana nepodpořila jednoho z kandidátů?

Přijde mi to poměrně zvláštní. Volby, jejichž výsledek napoví, jak lehce (nebo naopak těžce) se bude Babišovi vládnout a politické strany k tomu nemají co říct? Když ANO hlasuje s SPD a KSČM, tak se bije na poplach a teď se nic neděje?

Ten důvod není v tom, že by kandidáti o podporu nestáli. Je to tím, že politické strany jsou křehké a neznají svého voliče. A platí to především o těch demokratických spolcích. Vždyť prakticky jediná strana, která veřejně někoho podpořila, byla KSČM. Ta sice ve svém příspěvku na Facebooku přímo Zemana nejmenovala, ale z kontextu celého příspěvku to vyznělo více než jasně.

Mlčení ostatních stran není nic jiného než taktika, která je ale založená na chybné úvaze, že občané nepotřebují slyšet, kdo je favoritem té či oné politické strany. A podle mě nejde ani tak o konkrétní jméno, které by potenciální voliči chtěli slyšet, jako spíš o odvahu nějakého kandidáta podpořit nahlas. A když to vlastně vezmeme do důsledku, tak prezident není nic jiného než chodící politický program. Takže je to vlastně stejné jako by se politická strana nevyjádřila k daním, důchodové reformě nebo (nejdůležitější otázce posledních let) k imigračním kvótám.

Nejlépe (nejhůře) tuto taktiku, která vychází z vnitřní nejistoty, reprezentují tři strany – ODS, TOP 09 a ČSSD. Když se na to podíváme postupně, tak ODS se sice stala „hegemonem na pravici“, ale podle mě ani sama neví jak. Určitě jí pomohl lehký euroskepticismus, ale jestli víc lidí táhne Fialův nebo Klausův proud zůstává velkou neznámou.

I proto by straně mohla být sympatická kandidatura Mirka Topolánka, který se nachází názorově zhruba uprostřed mezi oběma výše zmíněnými. Navíc je to bývalý předseda, který se stranou dosáhl nejlepšího výsledku v historii. Přesto se k němu ODS nehlásí. Pravděpodobně chce na všechno zlé z minulosti zapomenout. Ale přichází na mysl otázka, jestli za to zlé může doopravdy Topolánek, vždyť i po jeho odchodu ODS zůstala nejsilnější vládní stranou a pád přišel až s Nečasem. Navíc je dost možné, že Topolánek získá v prezidentských volbách víc než ODS dostala v těch parlamentních. Nezmeškali náhodou občanští demokráté výtah, který by je vytáhl nahoru a udělal z nich skutečného hegemona na pravici (bez uvozovek)?

To TOP 09 je v trochu jiné pozici. Ta přesně ví, kdo je její volič. Je to ten stejný člověk jako v roce 2013. Už jich není možná tolik, protože je některé elementy (Kalousek, Antibabiš) přiměly změnit své preference, ale lidé se tak moc za těch pět let nezměnili. Spíš strana přestala správně komunikovat. Byla to právě rozhodnost a sebevědomí, které spolu s dobře zvoleným programem vynesly stranu do Poslanecké sněmovny. Teď se TOP 09 potácí někde okolo 5 % a stále nemá téma, na kterém by se vyprofilovala. A právě vydat se už konečně nějakým směrem bude ten první a nejtěžší krok. Podpora určitého kandidáta by mohla hodně napovědět.

Takový Pavel Fischer má kolem sebe řadu příznivců, kteří jsou nešťastní, protože ostatní voliči chtějí volit takticky, což znamená, že se jejich oblíbenec do druhého kola pravděpodobně nedostane. Přesto jsou o jeho kvalitách přesvědčeni a dál za něj bojují. Nebyli by nadšení, kdyby se TOP 09 se svými 260 000 voliči postavila právě za jejich kandidáta? Nezačali by na tuto stranu nahlížet úplně jinak než doposud? Já myslím, že ano. A noví voliči TOP 09 by byli na světě.

Zdaleka největší zklamáním je pro mě ČSSD. Strana, kterou Miloš Zeman svými neustálými útoky téměř zničil. Teď přišla ideální možnost s ním zúčtovat. Načasování je ideální. Volby do Poslanecké sněmovny proběhly před několika měsíci, takže strana by se nemusela bát Zemanovy pomsty. Sociální demokraté už musí pochopit, že Zeman má svého favorita jinde, v Andreji Babišovi. V současné situaci nemá důvod začít opět fandit ČSSD, protože její pozice je slabá a prezident ji nemůže využít ke svým zákulisním hrám.

A naopak, strana totiž klidně mohla podpořit právě Zemana, ukázat tradičním voličům, že oni jsou stále prodlouženou rukou prezidenta v Poslanecké sněmovně a zpátky přetáhnout voliče SPD a KSČM. Haškovo křídlo už stejně začalo vystrkovat růžky a je jen otázkou času než se vrátí v plné síle, když Zaorálek v kampani selhal.

Jinými slovy ČSSD měla udělat něco. Neudělala nic. Stejně jako většina ostatních. A je to škoda. Samozřejmě, že nikdo strany nedonutí, aby řekli, koho by si přáli na Hradě a to je v pořádku. Jen by všem výše zmíněným ohromně pomohlo mít víc sebevědomí a odvahu projevit svůj názor. Vždyť Andrej Babiš si Českou republiku podmatil svou rozhodností a tahem na branku. Nečekal v rohu, jak se věci vyvinou. Možná by si ostatní měli vzít příklad.

Leave a Reply

%d bloggers like this: