fbpx

Už je to více než týden, kdy jsme se dozvěděli výsledky prvního kola prezidentských voleb a necelých šest dní zbývá do okamžiku než budeme vědět, kdo bude naším příštím prezidentem. Jsme tedy zhruba v polovině kampaně před druhým kolem. Zatím to ale vypadá, jako by to pro Jiřího Drahoše prvním kolem skončilo. Ve strategii jeho kampaně totiž nedošlo k žádné změně, jenže zatímco dřív měl soupeřů osm, teď už má jen jednoho, toho nejtěžšího.

Zavzpomínejme v rychlosti na sobotní večer, na chvíli, kdy bylo jasné, že do druhého kola postupuje Miloš Zeman a Jiří Drahoš. V ten moment měl „antizemanovský blok“ obrovský náskok a současnou hlava státu neměla určitě lehké spaní. Samozřejmě hlasy z prvního kola nejde přepočítat 1:1, ale i tak bylo k porážce Zemana dobře nášlápnuto.

A teď zpátky do reality, o týden později už je situace úplně jiná. Šance jsou podle průzkumů prakticky vyrované. Důvod je podle mě jednoduchý, Drahošův tým se tolik soustředil na postup z prvního kola, že neměl čas naplánovat samotnou kampaň před druhým kolem. Přitom bylo prakticky jasné, že pokud se do druhého kola Drahoš probojuje, bude jeho soupeřem Miloš Zeman. Na to se šlo (a mělo) připravit.

Každému, kdo politickou scénu sleduje, bylo jasné, že migrační otázky bude hrát ve volbách důležitou roli. Je totiž jediná karta, kterou má Miloš Zeman k dispozici. Proč Drahošův tým v pondělí neoblepil Českou republiku plakáty, na kterých by jasně odmítl migrační kvóty? Proč čekal než toto téma přinese tým Miloše Zemana?

Od nedělního rána je tak Jiří Drahoš permanentně v defenzívě. Nejdřív kvůli počtu debat, potom přišla na řadu otázka migrace. Uvidíme, co přinese další týden. Pokud ale vyzyvatel nepřevezme iniciativu a nezačne témata sám nastolovat, žádné nové voliče nezíská. 

Snímek obrazovky 2018-01-21 v 16.07.46
Drahošův tým vydal inzerát, ve kterém se brání migračním kvótám. Pozdě. U Zemanových voličů už je zapsán jako vítač.

Situace by mohla být ještě horší nebýt obrovského množství lidí, kteří touží po změně a nechtějí dalších pět let vzhlížet k Rusku a Číně. Mluvím o dobrovolnících, kteří se mobilizovali na podporu Jiřího Drahoše. Na sociálních sítích vidíme velké množství lidí s jeho plackou, další roznášejí letáky nebo vylepují plakáty.

Velký kus práce odvádí i neúspěšní prezidentští kandidáti z prvního kola. Zejména Marek Hilšer a Michal Horáček jsou stále aktivní, vyvracejí nepravdy a nabádají své příznivce k volbě Jiřího Drahoše. To je skutečně příjemná změna, která ukazuje, že tentokrát se o prezidentský post ucházeli mentálně vyspělí lidé, kteří k úspěšnějšímu kandidátovi necítí žádnou zášť. 

Snímek obrazovky 2018-01-21 v 19.34.08
20 000 lajků dostává na Facebooku jen Jarda Jágr. To jen dokazuje, že gesto Horáčka a Hilšera je opravdu výjimečné.

Rozhodnout televizní debaty, ale i tam bude boj nerovný. Jiří Drahoš se totiž zúčastní pouze dvou debat ze čtyřech. V těch ostatních bude mít Zeman čas pouze pro sebe, může lhát, přehánět, říkat bonmoty a nastolovat vlastní témata. Než dojde na první opravdový střet obou kandidátů, mohou mít už diváci jasno, protože se od Zemana dozvědí všechno, co potřebují vědět.

Přitom celou kauzu ohledně počtu debat šlo vyřešit poměrně elegantně. Drahošův tým mohl oslovit další média (např. Český rozhlas a DVTV) a nabídnout debat šest. Vím, bylo by to absurdní, ale on by se dostal z defenzivní pozice a byl chvíli ten, který určuje směr. Zároveň by to byla opravdová zkouška Zemanova zdraví.

Jiří Drahoš se odmítl zúčastnit debat se Zemanem kvůli tomu, že už má dlouho naplánovaný program a nebude ho měnit. To je na jednu stranu sice rytířské, protože sliby se mají plnit, na druhou stranu krátkozraké. Televizní debaty umožňují mnohem větší zásah a navíc možnost promluvit k lidem z opačného tábora, kteří nikdy nepřijdou na předvolební setkání. Pro každého z nás je příjemnější přijít mezi své kamarády a tam se plácat po ramenou, jací jsme frajeři, ale budoucí prezident musí umět z této komfortní zóny vystoupit.

Abych pouze nekritizoval, tak i pochválím. Konečně totiž někoho napadlo zapojit do debaty manželku Jiřího Drahoše, Evu. Ta objíždí celou republiku a sbírá body. A je přesně tam, kde by měla první dáma být – v domovech důchodců, v nemocnicích, atd. Tedy u lidí, kteří si zaslouží pozornost, ale samotnému prezidentovi na to prostě nezbývá čas.

3813637_eva-drahosova-manzelka-jiri-drahos-kava-s-prvni-damou-v0
Inspirativní první dáma? To naše republika potřebuje jako sůl.

Do voleb zbývá necelý týden, toho času není mnoho. Tým Jiřího Drahoše má už jen několik málo dní na to, aby přišel s nějakou vizí, tématem pro druhé kolo, protože jak to vypadá, jeho heslu „slušnost je síla“ začíná trochu docházet dech.

Abych to shrnul, tak si samozřejmě myslím, že Jiří Drahoš je mnohem lepší člověk než současná hlava státu. Miloš Zeman reprezentuje všechno, co na politice lidi nemají rádi, netransparentnost, papaláštví, hrubost, přesto ho však volí. Doufám, že příští týden uděláme krok směrem dopředu a zvolíme kvalitnějšího kandidáta. Jen si myslím, že by nám s tím mohl tým Jiřího Drahoše víc pomáhat.

 

1 komentář

Leave a Reply

%d bloggers like this: