fbpx

Debata na TV Prima byla výživná, a to po všech stránkách. Lež střídala pravdu několikrát do minuty, výkřiky diváků byly často hlasitější než samotní kandidáti a do toho Karel Voříšek průběžně hlásil, jak je tahle bizarní podívaná populární u televizních obrazovek. Formát byl bulvární a cílem určitě nebylo najít lepšího prezidenta. Upřímně jsem čekal, že poslední otázku položí sám Jiří Kajínek.

Debatu poměrně podrobně rozebrali snad všichni političtí i nepolitičtí komentátoři, takže nemá cenu pouštět se do další analýzy. Ale přesto je tu jeden prvek, který jsem ještě v diskuzích nezaznamenal a myslím si, že by měl být zmíněn, protože přesně ukazuje opravdovou podstatu současné hlavy státu. 

Miloš Zeman zmínil, že sestavením vlády opět pověří Andreje Babiše, protože volební výsledek ODS patří do „druhé ligy“. To mi přijde jako minimálně neuctivé prohlášení k více než 500 000 voličům občanských demokratů a vlastně i ke všem ostatním, kteří volili strany až za ODS. Zároveň to jasně dokazuje, že Miloš Zeman o ostatních stranách ani neuvažuje. Jeho heslo by mohlo znít „buď s Babišem nebo vůbec“.

MMU57ff71_150046_8215917
Vše pokračuje podle domluveného scénáře. Celé hnutí ANO přímo podpořilo Zemana. Babiš za to dostal další pokus na hraní.

Po prohlášení o druhé lize, nezbývá než vzpomenout na rok 2010, kdy proběhly volby do Poslanecké sněmovny, ve kterých se Miloš Zeman pokusil o politický comeback s vlastní partají SPOZ. Neúspěšně. Strana získala méně než 5 % a nedostala se do sněmovny. Více než 200 000 hlasů tak propadlo.

Zatímco pro levicové voliče skončily volby v roce 2010 tragicky, tak Zemanova SPO rozhodně nemusela smutnit. Získala totiž 58 milionů a mohla pokračovat ve své činnosti. Mezi její zástupce patří Mynář (ten bez prověrky), Čuba (ten, co nechodí do práce) a Veleba (ten, co odchází).

Miloš Zeman a tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek se neměli zrovna v lásce, navíc oba kandidovali ve stejném kraji a soupeřili prakticky o stejného voliče.

Dá se tedy předpokládat, že kdyby v roce 2010 Miloš Zeman nekandidoval, připadla by většina propadlých hlasů právě ČSSD, která by tak měla v Poslanecké sněmovně silnější postavení. Kvůli přepočtu hlasů D’Hondtovou metodou by získala mnohem víc mandátů, takže by měla lepší vyjednávací pozici a teoreticky by mohla zkusit sestavit vládu. 

497156_
Zemanův osud potkal o pár let později i Paroubka. Ten z ČSSD odešel a založil novou stranu – LEV 21, také neúspěšně.

Jenže to jsou jen „kdyby“. Nic takového se nestalo, ČSSD utrpěla Pyrrhovo vítězství, Paroubek rezignoval a vládu postavila koalice ODS, TOP 09 a Věci Veřejné. Pohodlné většině, kterou tehdejší vláda v Poslanecké sněmovně měla, tedy do značné míry pomohl i Miloš Zeman, protože nechal obrovské množství levicových hlasů propadnout. Ministrem financí se tak opět stal prezidentem tolik kritizovaný Miroslav Kalousek.

Miloš Zeman tehdy klidně mohl kandidovat za ČSSD, ve straně měl spoustu příznivců (dodnes má), ale rozhodl se udělat přesný opakovat. Ukázal svou pravou tvář. Miloš Zeman není žádný spojovatel a sjednotitel. Jde mu pouze o to, co nejvíc poškodit ty, kteří mu dřív ublížili nebo mu nejsou po chuti. V roce 2010 to byla ČSSD, v posledních letech svůj hněv obrátil proti neexistující pražské kavárně. Pokud se opět stane prezidentem a Babiš se k němu někdy obrátí zády, vezme si na mušku klidně i hnutí ANO.

Na závěr se rád zeptal. Když volební výsledek ODS 11,32 % patří do druhé ligy, stačí Zemanových 4, 33 % z roku 2010 alespoň na třetí ligu?

Leave a Reply

%d bloggers like this: