fbpx

O víkendu proběhl 40. sjezd ČSSD, který přesně ukázal, proč je strana v tak hluboké krizi. Špatná organizace, nezájem jednotlivých členů o dění na pódiu a nedostatek času na cokoliv. Nehezké prostory kongresového centra v Hradci Králové to celé jen podtrhly. Chvílemi to vypadalo, že se jedná spíš o akci místního sdružení, které v kulturáku vyhlašuje soutěž o nejvtipnější masku.

O zvláštní momenty nebyla nouze. Za absolutní vrchol považuji vystoupení Miloše Zemana, který urazil snad všechny v sále a navrch i nepřítomného Bohuslava Sobotku. Působilo to na mě jako nějaká forma masochismu členů ČSSD, kteří si prezidenta objednali, aby z nich udělal před celým národem hlupáky a oni mu za to zatleskali. Prakticky nikdo se proti jeho slovům neohradil.

img-20180218-110906-0856631ce1_660x371
Zeman přišel, všem vynadal a odjel na večeři za Babišem. Zdroj: Eurozpravy.cz

I zbytek sjezdu pak připomínal film Noc oživlých mrtvol, objevily se totiž tváře, o kterých jsme dlouhé měsíce neslyšeli a nechyběly nám. Za všechny jmenujme Jana Mládka, Zdeňka Škromacha a Michala Haška. Ani jeden z nich neodešel z politiky zrovna vítězně, avšak po konci Bohuslava Sobotky i tato trojice měla dojem, že by o jejich rady mohl mít někdo zájem.

Podobně je na tom i Jiří Paroubek, kdykoliv ČSSD zaznamená neúspěch (hádka mezi členy, špatný výsledek v senátních, komunálních nebo parlamentních volbách), tak bývalý předseda a „sexy mozek“ přispěchá se svým názorem. Vždy nenápadně zakomponuje i to, jak mu chybí jeho bývalá (ta druhá, ta první ne) a že pokud ČSSD projeví zájem, on je připraven pomoct.

Zpět ke sjezdu a k hlavnímu bodu, volbě předsedy strany. Kandidátů bylo opravdu hodně, bohužel pro sociální demokracii žádná nová tvář velkou šanci neměla, a tak bylo od začátku prakticky jisté, že se bude rozhodovat mezi Zimolou, Hamáčkem a Chovancem. Do závěrečného finále nepostoupil, trochu překvapivě, převlékač kabátů, Milan Chovanec, který tak naprosto zbytečně dělal Zemanovi poskoka při druhém kole prezidentské volby, když mu nevadilo stát na jednom pódiu s Okamurou.

Vítězem stranického sjezdu se nakonec stal Jan Hamáček. Jiřímu Zimolovi tak nestačila ani podpora již zmíněných odpadlíků známých též jako platforma „Zachraňme ČSSD“, ani jeho teatrální vystoupení s růžovými brýlemi. Jako cenu útěchy získal bývalý hejtman alespoň funkci statutárního místopředsedy, což je pro něj cenný úspěch. Vždyť před několika měsíci byl ve straně nechtěným mužem a měl zakázáno kandidovat do Poslanecké sněmovny.

4-pink_freud
Tak jsme se zasmáli a teď trochu z vážnější jamky. Zdroj: Euro.cz

Novým předsedou se tedy stal Jan Hamáček, který působí jako kompromisní kandidát. A to je chyba. ČSSD se potřebuje vydat nějakým směrem. Chovanec by z ní možná udělal druhou SPD, ale své voliče by si pod jeho vedením strana našla, vždyť to byl on, kdo přiživoval strach z migrantů, ale nemohl ho, především kvůli Sobotkovi, přetavit ve volební hlasy. Zimola by zase ČSSD vrátil do starých kolejí tradiční levicové strany. Sám vypadá jako „normální chlap, který se nebojí práce“.

Ale zpět k Hamáčkovi. Koho vlastně reprezentuje? Jaký směr? Byl to blízký spolupracovník Bohuslava Sobotky, který však v prezidentské volbě podpořil Miloše Zemana a podepsal Prohlášení čtyř adresované Číně. Reprezentuje tedy tradiční i liberální křídlo zároveň. Hamáček navíc nikdy nepracoval jinak než jako politik. Výtky a posměšky, které používal Babiš směrem k Sobotkovi, lze směrem k ČSSD uplatňovat i nadále.

407627-top_foto1-4r72s
Hamáček určitě není nejvýraznější osobnost ČSSD, přesto vyhrál. Proč? V politice se pohybuje celý život, takže zákulisní boje má zřejmě v malíčku. Zdroj: Novinky.cz

Hamáček má navíc těžkou pozici uvnitř strany, prvním místopředsedou se stal právě Jiří Zimola, který se u Miloše Zemana těší mnohem větší oblíbenosti. Zbytek kandidátů bude čekat na každé Hamáčkovo zaváhání, volby do Poslanecké sněmovny jsou až za tři a půl roku, ještě je tedy dost času chybujícího předsedu vyměnit.

ČSSD chybí peníze, proto se strana rozhodla šetřit a udělala pouze jednodenní sjezd. Kvůli tomu se však nestihlo zvolit kompletní vedení, stranu tak dočasně řídí pouze Hamáček se Zimolou. ČSSD ukazuje, jak přesně se to dělat nemá. Místo toho, aby se šetřilo na chlebíčcích pro papaláše, tak se zkrátí celý sjezd a není čas na volbu všech místopředsedů. Těmto lidem máme věřit, že dokáží řídit celou republiku?

Jan Hamáček na mě nepůsobí dojmem politika, který by mohl přesvědčit širokou škálu voličů. Kvůli své podobnosti s Bohuslavem Sobotkou nepřiláká zpět voliče od hnutí ANO, není dost důrazný, aby dokázal vymazat Okamuru a ani dost extrémní, nedokáže tedy oslovit voliče KSČM. Zimola s Chovancem jsou možná vyhraněnější a pro spoustu občanů nepřijatelní, ale věřím, že by hned od svého zvolení začali straně přinášet voliče. Hamáček byl sázka na jistotu. A tou jistotou je, že sociální demokracie bude dál hledat svého voliče.

Leave a Reply

%d bloggers like this: