fbpx

Z víkendového předávání Českých lvů se stala přehlídka za obhajobu veřejnoprávních médií. V krátké době to tak byla hned druhá událost, která neudržela svůj původní koncept. Tou první byla samozřejmě inaugurace prezidenta republiky. Během několika dní se tak ukázalo nejen rozpolcení České republiky, ale zároveň nesmiřitelnost jednotlivých stran a minimum snahy pro vzájemné pochopení.

Jenže to může být Zemanovi jedno. Pokud ho nezradí zdraví, bude prezidentem ještě dalších pět let a s tím nikdo nic neudělá. Kdyby někdy opravdu přestřelil, tak mu může krátkodobě poklesnout důvěra, ale nemyslím si to. Zeman se nebude pouštět do žádných názorových veletočů, spíš bude postupně posunovat hranici přijatelného.

Dnes by se kauza Peroutka nedostala ani do hlavních zpráv. Lží, fake news a zavádějících výroků bylo za poslední roky totiž víc, než jsme schopni vnímat. Zvykli jsme si, že od politiků slyšíme alternativní fakta. A některým z nás se to asi i líbí.

Jeho názoroví odpůrci jsou v mnohem horší pozici, a proto by měli postupovat obezřetněji. Zvlášť pokud chtějí něco reálně změnit a nedělají to pouze pro vlastní dobrý pocit jako některé známé osobnosti před podzimními volbami. A to se podle mě přesně stalo o víkendu na Českém lvu.

4f9a68a23c769950b44d9da31308_r16_9_w640_h360_g9df4c670249b11e880d30cc47ab5f122
Kauza Brady měla posloužit jako varování. V sobotu se však historie opakovala. Zdroj: Aktualne.cz

Vím, že to ti lidé myslí dobře, ale podle mě efekt byl přesně opačný než zamýšleli. Všichni máme v živé paměti kauzu Brady a následné vystoupení umělců v Show Jana Krause. Teď to bylo jako přes kopírák. Opět to vypadalo tak, že pražská kavárna útočí na lidového prezidenta, zvoleného v demokratických volbách, z naprosto nepochopitelných důvodů.

Umělci jsou vnímáni jako elity, které o životě běžných lidí nic neví. Je teď úplně jedno, jak vzdálené to je od pravdy. Takový je prostě stav, kterého se povedlo Zemanovi dosáhnout. Pokud budou umělci, filmaři, zpěváci, zkrátka celebrity, dál vystupovat jako skupina a hlavním důvodem, proč by je lidé měli poslouchat, zůstane jejich povolání, už nikdy nic nezmění.

Musí vystoupit z davu a mluvit za sebe, nikoliv za masu umělců. Přesně proto nebyl přenos Českého lva vhodnou platformou. A bohužel ničemu nepomůžou ani různé demonstrace, rozhovory ve spřátelených médiích a další na první pohled bohulibé akce. Myslím, že se důvěra v liberální demokracii musí začít budovat odspodu, a to směrem ke konkrétním lidem, nejlépe ke konkrétním politikům. 

Nejhorší, co se může známým osobnostem stát, je dostat se do pozice Báry Štěpánové nebo Michaela Kocába. Oni jsou příkladem toho, jak se špatným přístupem člověk stane irelevantním. Nebo možná ještě hůř, škodící věci, které chce pomoct. Stačí, aby se jeden z této dvojice objevil na veřejné akci a okamžitě se stane hromosvodem nenávisti a odláká tak pozornost od původní myšlenky.

Velkým problémem je, když říkáme, že Babiš se Zemanem ne a už neříkáme kdo ano. Na první pohled se může zdát, že tady není nikdo, kdo by si naši důvěru zasloužil. To ale není pravda, v ČR je pořád spousta chytrých, pracovitých a neprofláknutých lidí. Jen nesmíme být povrchní. Takový člověk totiž nemusí být nezbytně v nejvyšší politice. Možná to vůbec nemusí být ani politik. Pokud se kolem sebe rozhlédneme, tak zjistíme, že určitě existuje někdo, jehož názory jsou nám sympatické.

Říká se to vždycky, před každými volbami, že negativní kampaň nefunguje. A přesto to liberální část obyvatel dělá (včetně mě) už několik let. Je potřeba myšlenkový proud obrátit. Takže místo toho, abychom příště napsali status, který bude opět očerňovat Zemana nebo Babiše, tak raději sdílejme příspěvek někoho neokoukaného a šiřme pozitivní myšlenky.

Možná se to může zdát nefér. Že Zemanovci a Babišovci můžou říkat, co se jim zlíbí, kdy se jim zlíbí, nemusí si brát servítky a ostatní mají opatrně našlapovat, promýšlet každé slovo. Nefér to není, protože ani úspěch Zemana a Babiše se taky nezrodil přes noc, museli si to odpracovat. A pokud chtějí být liberální voliči opět silně zastoupeni v Poslanecké sněmovně, musí přehodnotit taktiku. A strany, které o jejich hlasy stojí, by měly jít příkladem.

To znamená budovat důvěru v politiky odspodu, ne skrz média. Zeman s Babišem otočili pravidla hry a dokud si tuhle skutečnost všichni neuvědomí, tak snahy o změnu situace nebudou jen zbytečně vynaloženou energií, ale dost možná budou mít i opačný efekt.

Leave a Reply

%d bloggers like this: