fbpx

Ačkoliv se to může zdát jako celá věčnost, jsou to pouze dva měsíce od chvíle, kdy Miloš Zeman znovu vyhrál prezidentské volby. Na první pohled to může vypadat, že se nic moc nezměnilo. Zeman je stejně kousavý jako býval a Drahoš chce pořád do politiky jako nepolitik. S tím rozdílem, že teď bude kandidovat do Senátu.

Ale mám pocit, že se přeci jenom něco změnilo. Drahoš s sebou přinesl jakousi poraženeckou auru, která vyzařuje, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. A hlavně se při tom chovat slušně. Nevím, jestli je to ta energie, o které neúspěšný kandidát mluvil bezprostředně po své porážce, ale osobně doufám, že co nejrychleji zmizí.

Když jsem totiž četl vyjádření některých politiků ke konci Bohuslava Sobotky ve vysoké politice, byl jsem mírně řečeno překvapen. Po pravdě jsem si nebyl jistý, jestli končí Mahátma Gandhí nebo bývalý premiér České republiky. Najednou byl Bohuslav Sobotka hrdina, který se vždy snažil dělat to nejlepší pro nás všechny. Možná snažil, ale to nestačí.

4881875_bohuslav-sobotka-expremier-limuzina-metro-mhd-politik-jiri-drahos-v2
Konec nadějí. Tihle pánové neodcházejí jako vítězové. Zdroj: Blesk.cz

Je samozřejmě nad Slunce jasné, proč se takto o Sobotkovi vyjadřují lidé, kteří byli prakticky vždy na opačné straně názorového spektra. Jde o jeho přístup k Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Bohuslav Sobotka byl totiž největší obětí jejich spojenectví. A ostatní s ním teď soucítí.

Staré křivdy byly najednou zapomenuty, protože existuje společný nepřítel. A právě v tom je ten problém. Politici by neměli hledat stejného nepřítele, ale společný program. Jinak to stejně nebude fungovat a pouze se tím potvrzují slova Andreje Babiše o „tradičních politických stranách“.

Mimochodem tohle je přesně důvod úspěchu Václava Klause mladšího. Nechce se za každou cenu spojovat, má svou vlastní cestu, svou hlavu. Je autentický. A na jeho vzrůstající popularitě je vidět, že tenhle přístup je voličům sympatický.

Pokud budeme na Bohuslava Sobotku vzpomínat jako na výjimečného politika, tak říkáme jen polovinu příběhu. Nebo vlastně budeme dost překrucovat odkaz a stát, který po sobě zanechal. A nemusí to být zrovna nevýhodný prodej OKD, o kterém už toho bylo napsáno mnoho. Můžeme jít do nedaleké budoucnosti.

MIGRAČNÍ KVÓTY

Bohuslav Sobotka se několikrát vyjádřil jako velký příznivce Evropské unie a orientace země směrem na západ. Jenže tím, že odmítl migrační kvóty udělal přesný opak. Ukázal ostatním partnerům, že na nás není spoleh a když se láme chleba, nejsme ochotni táhnout za jeden provaz.

Odmítnutí migračních kvót pak navíc vedlo k posílení všech samozvaných vlastenců a populistů. Vláda totiž vyslala signál, že uprchlíků bychom se měli obávat, a proto si je do země nepustíme. Na tom vydělal zejména Tomia Okamury, který na rozdíl od ČSSD, dokázal téma uprchlické krize doopravdy využít ve svůj prospěch.

ANDREJ BABIŠ

Bohuslav Sobotka byl tím, kdo dal Andreji Babišovi ministerstvo financí a nechal mu volné pole působnosti. Přes jeho mnohé problémy ho z vlády vyhodil až v ten nejméně vhodný okamžik, před volbami. Celou dobu vlastně nebylo jasné, kdo je šéf.

4-profimedia_0311229302
Sobotka Babiše nezvládl. Zdroj: Euro.cz

Ano, Sobotka se teď může pyšnit tím, že jako jeden z mála premiérů udržel vládu po celé čtyři roky, ale za jakou cenu. Babiš totiž právě po jeho zádech vyšplhal na výsluní, k téměř 30 % ve volbách. Mohl to tušit na začátku? Nejspíš ne. Mohl to tušit po roce společného vládnutí? Určitě ano, a měl s tím něco udělat.

ROZKLAD ČSSD

Bohužel Sobotka nedokázal sjednotit sociální demokracii. Podařilo se mu vyhrát vnitrostranický boj, takže Zemanovo křídlo ztratilo vliv. Tím ale byla oslabena celá ČSSD, protože tradiční voliči sociální demokracie neměli ve straně prakticky žádné zastoupení. Názory Škromacha, Tejce a Haška nebyly slyšet. Poslední kapka byla když před volbami do Poslanecké sněmovny zakázal kandidovat populárnímu hejtmanovi Jiřímu Zimolovi. V tu chvíli bylo jasné, že se Sobotkův čas nachýlil.

Dělat premiéra a zároveň předsedu strany je rozhodně vyčerpávající. A na stavu ČSSD to bylo vidět po celé čtyři roky. Největším problémem bylo, že se strana stala nečitelnou. Nikdo nevěděl, co od ní čekat. A na to nakonec ve volbách doplatila.

Bohuslav Sobotka a Jiří Drahoš mají společné to, že jsou slušní lidé. Prezidentský kandidát si na tom dokonce postavil celou svoji kampaň. Ale to bohužel nestačí. V době, kdy na Hradě sedí hulvát se nám může zdát, že slušnost je nadmíru důležitá. Je. Ale musí přijít v balíčku s ostatními vlastnostmi.

Na politiky, zvlášť na ty, kteří chtějí působit v nejvyšších funkcích, musíme klást největší nároky. Je úplně jedno, že to takhle nedělají všichni. Miloš Zeman v prezidentské volbě vyhrál, protože jeho odpůrci kladli na svého kandidáta příliš nízké požadavky. A rozhodli se pro jeho volbu ještě předtím, než zjistili, jaký doopravdy je.

Politika se má dělat pro lidi a Sobotka i svým vzkazem na rozloučenou dokázal, že svým voličům prakticky nerozumí. Nebo už mu to v danou chvíli bylo jedno. Jinak si to nedokážu vysvětlit.

Snímek obrazovky 2018-03-25 v 8.52.25 1

Všem občanům vzkázal, že si bere téměř rok volna a nebude dělat nic. Může tohle pochopit volič sociální demokracie, který žije od výplaty k výplatě? Chápou tohle lidi chycení v exekuční pasti? Umíte si představit, že by tohle řekl Andrej Babiš? Odpovědi zní ne, ne a ne. Tenhle bozk na rozlúčku jen potvrzuje to, že Bohuslav Sobotka byl spíš z nouze ctnost než plnohodnotný šéf sociální demokracie.

Pokud bychom vytrhli roky 2013 – 2017 z kontextu, tak bychom mohli Bohuslava Sobotku považovat za úspěšného premiéra. Ale takhle svět nefunguje a je potřeba vidět, co přichází po něm, čemu on otevřel dveře. A není to nic hezkého.

Leave a Reply

%d bloggers like this: