fbpx

Zastánci Ruska to nemají jednoduché. Není totiž moc věcí, které bychom mohli této „mocnosti“ závidět. I když samozřejmě záleží na úhlu pohledu. Pokud si ceníme osobní svobody a možnosti vyjádřit svůj názor, pravděpodobně k režimu Vladimira Putina vzhlížet nebudeme. Jestliže hledáme silného lídra, který dokáže dát věci do pohybu (a to za každou cenu), budeme mít pravděpodobně jiný pohled. Doufám, že my v České republice si stále ještě více vážíme toho prvního.

b10281e610daea4f7061c9e544b3cfbb
Původní zakladatelé Hunger Games.

Podporovatelům Ruska dlouho chybělo ústřední téma, které by se vztahovalo i k České republice. A zdá se, že ho našli. V posledních měsících se velmi často začalo připomínat osvobození našeho území Rudou armádou v roce 1945, které má dokázat, že Rusko (respektive Sovětský svaz) bylo vždy naším spojencem. 

Snímek obrazovky 2018-04-29 v 16.44.09

Je celkem smutné, když poslední opravdu pozitivní vzpomínka na našeho spojence pochází z doby před 70 lety. Ale to je vedlejší. Důležité je připustit, že Československo v roce 1945 skutečně osvobodila Rudá armáda. O tom nelze pochybovat. Jedním dechem však lze dodat, že to bylo zejména z politických důvodů a stejně tak dobře (a možná ještě rychleji) nás mohla osvobodit armáda americká.

Připomeňme jednu důležitou událost, která druhé světové válce předcházela. Podepsání paktu Ribbentrop-Molotov. Tato smlouva primárně zajišťovala klid zbraní mezi Německem a Sovětským svazem, sekundárně pak ustanovovala sféry vlivu v Evropě (například rozdělení Polska). Hitler sice válku začal, když 1. 9. 1939 (tedy pouze několik dní po podepsání paktu) napadl Polsko, ale Sovětský svaz ho podpořil o dva týdny později. Rovněž vpádem do Polska.

Snímek obrazovky 2018-04-29 v 16.31.47

Rudá armáda, respektive Sovětský svaz, tak nese prakticky stejný podíl na začátku 2. světové války jako nacistické Německo. Opět lze namítnout, že západ také má také svůj podíl viny, protože se Hitlerovi nepostavil dřív (například během Mnichova v 38). Obrovský rozdíl je však v tom, že zatímco západ včas nejednal (byl pasivní), tak Rusko aktivně napadlo Polsko.

Na té věci je nejzrůdnější, že Sovětský svaz měl v té době s Polskem platnou dohodu o neútočení (z roku 1934). To jen podtrhuje, koho dnešní přátelé Ruska adorují. Mocnost, která se podílela na rozpoutání války, nectila uzavřené smlouvy a měla na rukou krev nevinných polských vojáků.

Jen pro upřesnění doplním, že prezident Ruska Vladimir Putin na paktu Ribbentrop-Molotov, který de facto uvolnil Hitlerovi cestu k napadení Polska a tím ke 2. světové válce, nevidí nic špatného.

Prohlásit, že Sovětský svaz nás v roce 1945 zachránil a neříct celou pravdu, je stejné jako prohlásit o Fritzlovi, že byl skvělý otec, protože svou dceru uchránil před okolním světem.

Faktem zůstává, že nás Rudá armáda zachránila jen proto, že Hitler porušil pakt o neútočení se Sovětským svazem jako první. Skutečně chceme oslavovat někoho takového? Pokud ano, tak nám stačí fakt málo.

Snímek obrazovky 2018-04-29 v 16.44.41

Druhým problémem, který s tématem osvobození Rudou armádou, zůstává, je vpád vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Sovětský svaz nás sice v roce 1945 osvobodil, ale jen proto, aby nás mohl později sám okupovat.

Když rok 1968 připomenete milovníkům Ruska, zázračně ztratí paměť. Popřípadě řeknou, že to už bylo dávno a připomenou rok 1945. Ta obrovská ironie se jich většinou ani nedotkne.

Od jedinců se silnějšími žaludky, můžeme slyšet, že nás tenkrát Sovětský svaz uchránil před západním imperialismem. To je samozřejmě naprosto lichý argument, ale používaný stále častěji. Pokud nás někdo ochránil před plánovanou západní okupací (popřípadě čímkoliv jiným) tím, že nás začal sám okupovat, tak tady opět máme argument Fritzlem. Děkuji nechci.

Jestliže nás Sovětský svaz v roce 1968 zachránil přes západním imperialismem, neměli by „lidé“ typu Marty Semelové a Josefa Skály děkovat i Hitlerovi, který nás přes západem ochránil už o 30 let dříve, když prosadil Mnichovskou dohodu?

Možná se tohle všechno může zdát jako dávná historie, něco co už bylo řečeno stokrát a nemá smysl to připomínat. Ale očividně to není pravda. Rudá armáda nebyla naším spojencem. Byla nepřítelem našeho nepřítele. A to je poměrně velký rozdíl.

Leave a Reply

%d bloggers like this: